Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Srpen:

Číhal jsem venku na krtka, hlásil nemocný kontrole (MF Dnes)

Měli ležet v posteli a marodit, ale místo toho zřejmě nebyli vůbec doma. Nebo třeba na zahradě číhali na krtka. I s takovou kuriózní výmluvou se setkali kontroloři, kteří prověřovali nemocné v regionu. S léčebným režimem, který mají pacienti na nemocenské dodržovat, jsou právě lidé v Olomouckém kraji nejvíc na štíru. Inspektoři České správy sociálního zabezpečení přistihli při celorepublikových kontrolách za první letošní půlrok v regionu nejvíc lidí, kteří stanovená pravidla nedodržovali.

"V Olomouckém kraji jsme provedli v prvním pololetí letošního roku 6 717 kontrol, takže byl prověřený každý pátý člověk v pracovní neschopnosti. Léčebný režim porušilo 147 lidí. To je nejvíc ze všech krajů republiky," sdělila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Už třetí rok to stejné...

Olomoucký kraj přitom nepatří k nejlidnatějším, a na jeho území se tak neuskutečnilo zdaleka tolik kontrol jako jinde. Například ve Středočeském a Jihomoravském kraji jich bylo přes devět tisíc a Středočeský kraj vykazuje za první pololetí jen o dva případy porušení režimu méně než střední Morava. "Olomoucký kraj je už třetím rokem nejhorší v republice, nevíme, proč tomu tak je. Česká správa sociálního zabezpečení jen shromažďuje data, ale neanalyzuje příčiny," podotkla Buraňová.

Lidé svou nepřítomnost při návštěvě kontrolora zdůvodňují různě, leckdy hodně kuriózně. Například: "Neslyšel jsem zvonek, protože jsem v zahradě číhal na krtka," zdůvodňoval třeba jeden pacient z Olomoucka. Jiný "hříšník" byl zase údajně ve chvíli, kdy inspektor zvonil, na balkoně a tam zvonek neslyší.

Hledal jsem ve sklepě ozdoby

"Máme také jednu výmluvu z období Vánoc. Pacient byl údajně ve sklepě, kde hledal vánoční ozdoby, aby si mohl vyzdobit vánoční stromek," popsala Buraňová.
V řadě případů se opakují stejné důvody – tvrdý spánek v kombinaci se slabě zvonícím zvonkem. Stále častější je také svalování viny na nákup. "Tento důvod zaznívá od lidí, kteří jsou sami, a argumentují tím, že jim nemá kdo nakoupit," popsala Buraňová.

Pokud se potvrdí, že k porušení režimu nemocenské skutečně došlo, zahájí okresní správa sociálního zabezpečení řízení. Jeho výsledkem může být krácení nebo odnětí nemocenské.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 1.8.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:54.