Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Červenec:

Politici: Zvýšení platů není vhodné, ale přiměl nás k němu Ústavní soud (Právo)

Premiér Petr Nečas (ODS) sice nepovažuje zvýšení platů politiků za vhodné, ale zdůraznil, že rozhodnutí ÚS vláda musí respektovat.

"Je to stejné, jako když nás ÚS donutil zvýšit proporcionalitu důchodového systému a zvýhodnit vyšší příjmové kategorie," řekl Právu. Podotkl, že "kdyby ÚS nerozhodl, tak by se vláda platy nezabývala". Nečas předpokládá, že novelu zákona vláda dnes schválí. "Návrh pošleme do Sněmovny. Je to zákon, na kterém musí být širší politická shoda," dodal. Vláda podle něho pošle do parlamentu "v podstatě jen nosič, kterým je povinována, a jeho výslednou podobu dopracují až poslanci".

Ironicky poznamenal, že vláda by mohla poslat poslancům návrh zákona, který by obsahoval jen jeho název a obsah by se doplnil až ve Sněmovně.

Na nález ÚS odkazuje i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Ten je bohužel tak jednoznačný, že panu ministrovi práce a sociálních věcí (Jaromíru Drábkovi, TOP 09) nic jiného nezbývá, ačkoli z toho nemá žádnou radost," řekl Právu. "Já z toho mám radost ještě menší a vůbec to nepokládám za případné a za správné. Myslím si, že ústavní činitelé se mají solidarizovat se stavem společnosti," dodal ministr.

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) připomněla, že výpočet platů všech ústavních činitelů je provázán kvůli zachování ústavou dané rovnosti moci zákonodárné, výkonné a soudní.

Peake: Vypadá to jako zpupnost

"Jsem si plně vědoma toho, že návrh na zvýšení platů vypadá jako zpupnost, zvláště v této době. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení koeficientu pro výpočet platů ústavních činitelů z 2,5 na 2,7. Navýšení ale nepožadovali politici, ale ústavní soudci pro soudce a tím pro všechny ústavní činitele," prohlásila.

Do komentářů se nechtělo poslancům. "Kdyby nebylo rozhodnutí ÚS, tak bychom otázku platů v tomto volebním období vůbec neotevírali," prohlásil šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Nic o návrhu nevím, rozhodnutí ÚS - upřímně - nerozumím. Ale v této době nepovažuji zvyšování platů za vhodné," reagoval šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík.

ČSSD říká ne

Soc. dem. podle předsedy Bohuslava Sobotky nesouhlasí se zvyšováním platů. "Návrh mi připadá velmi zvláštní, protože to byla Nečasova vláda, která navrhla výrazné snížení platů ústavních činitelů, a dotklo se to také soudců. Rozumím tomu, že vláda musí reagovat na nález ÚS. Počkáme si, jak to provede," řekl Sobotka Právu.

Ministr Drábek, který kritizovaný návrh vypracoval, připomněl, že to byla Nečasova vláda, která se zasadila o snížení platové základny: "To jsem považoval za adekvátní. Nicméně rozhodnutí ÚS respektovat musím."

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.7.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:12.