Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Červenec:

Vzniká domov pro důchodce, kteří jsou postiženi demencí (MF Dnes)

Kraj Vysočina se v posledních letech zaměřuje na budování takových specializovaných zařízení, protože postižených seniorů přibývá. Pavilon pro lidi s Alzheimerovou chorobou se plánuje také u domova důchodců v Proseči u Pošné.

Budova s 60 lůžky bude fungovat ve Ždírci na Jihlavsku

"Nové krajské zařízení s 60 lůžky by mělo být hotové ještě letos," řekl krajský radní Petr Krčál.

Kraj Vysočina se v posledních letech zaměřuje na budování takových specializovaných zařízení, protože postižených seniorů přibývá. Pavilon pro lidi s Alzheimerovou chorobou se plánuje také u domova důchodců v Proseči u Pošné. Podle údajů na krajském webu má Kraj Vysočina 12 domovů se zvláštním režimem, v nichž je pro lidi s demencí kolem 330 lůžek. Nový třípodlažní pavilon teď ve Ždírci vzniká u nedávno rekonstruovaného domova důchodců. Budou v něm dvoulůžkové pokoje.

U stavby za 67,5 milionu korun pokryje větší část nákladů dotace od ministerstva práce a sociálních věcí. "Kromě toho kraj plánuje revitalizovat za evropské peníze přilehlý park, kde vznikne takzvaná vzpomínková cesta," doplnil Krčál. Park bude upraven, aby umožňoval bezpečné vycházky klientů trpících demencí.

Ve ždíreckém domově by mělo rovněž vzniknout centrum krajské péče o nemocné stařeckou demencí. "Zázemí v něm najde i tým odborníků na tuto problematiku, jehož služby budou využívat všechna regionální pracoviště," podotkl Petr Krčál.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.7.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:28.