Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Červen:

Místo propuštění se mají zaměstnanci vzdělávat (MF Dnes)

Firmy bez zakázek budou moci požádat o příspěvky na zaměstnance, které by jinak možná propustily. Ministerstvo práce a sociálních věcí má podmínku – lidé se musí vzdělávat. Při dočasném nedostatku zakázek mohou už dnes zaměstnavatelé vyhlásit se souhlasem úřadu práce v podniku "částečnou nezaměstnanost" a své lidi na několik dní v týdnu nechat doma. I tak jim však musí platit minimálně 60 procent mzdy, odbory si mohou vymoci i vyšší podíl. Na konci května takto čekalo doma na práci 44 tisíc osob.

Z evropské dotace by podle představ ministerstva mohly firmy uhradit až polovinu z náhrady mzdy, zbytek by i nadále šel z podnikové kasy. "Chceme spoluúčast zaměstnavatele," říká Machotka.

Firma by musela prokázat, že nemá pro své lidi práci alespoň na jeden den v týdnu a maximálně na tři dni. Evropský příspěvek zřejmě půjde využít i na samotné školení. Přesná kritéria včetně toho, jaký typ vzdělávání budou moci firmy zaměstnancům dopřát, ministerstvo práce teprve připravuje. Opatření by mohlo srazit nezaměstnanost. Ke konci května nemělo práci 482 tisíc lidí, tedy 8,2 procenta všech práceschopných.

Projekt Vzdělávejte se! začal v Česku běžet poprvé v roce krize 2009 a mezi firmy se tehdy rozdělilo 1,4 miliardy korun. Firmám se proplácelo všechno – mzda v době školení včetně pojistného, náklady na školitele i na dopravu do vzdělávacího kurzu. Zda by firmy jinak tyto lidi skutečně propustily a zda si pracovníci školením skutečně zvýšili kvalifikaci či dovednosti, se nedá změřit. Firmy by si přály, aby ministerstvo z evropských peněz uvolnilo až 800 milionů, to však ministerstvo neslíbilo. S informací o chystané dotaci pro firmy přišly jako první Hospodářské noviny.

Dočasný projekt z evropských peněz má suplovat tzv. kurzarbeit, příspěvek na zkrácení pracovní doby bez nutnosti propouštění. Ten zaměstnavatelé a odbory zatím nedokázali u vlády prosadit. Proti opatření se staví ministr financí Miroslav Kalousek, který argumentuje náklady a nejasným efektem. Na rozdíl od Vzdělávejte se, který stát spolufinancuje jen z 15 procent, by byl kurzarbeit celý v jeho režii. Podle propočtů ministerstva práce by to vyšlo minimálně na jednu a maximálně na 6,22 miliardy korun.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.6.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:38.