Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Červen:

Důchod – „Otázky a odpovědi k důchodové reformě“ (Blesk)

Tomáš Machanec, důchodová reforma

Dobrý den, slyšel jsem, že ty pilíře se vyplatí hlavně bohatým lidem. Pro mě, který vydělává 25 tis. hrubého, je to úplně nanic. Je to tak? (Fanda D.)
Dobrý den, myslím si, že pro vás konkrétně se oba pilíře vyplatí. Druhý pilíř, nové celoživotní spoření, které začíná od ledna 2013, se vyplatí přibližně od příjmu 20 tisíc Kč, záleží také na věku. Můžete si zkusit udělat výpočet na stránkách webu ministerstva práce a sociálních věcí - www.mpsv.cz. Třetí pilíř se státním příspěvkem pak poskytuje v současné době jednoznačně nejvyšší státní podporu ze všech druhů spoření. Takže podle schopnosti spořit doporučuji zvolit nejprve druhý pilíř (jeho další výhodou je například dědictví osobních úspor) a případně třetí může přijít na řadu i později.

Jsem rok před starobním důchodem bez práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti z úřadu práce. Bude tato podpora mít vliv na výši mého starobního důchodu? (Čtenář Václav P.)
Doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání vám bude započtena v rozsahu 80 % svého trvání jako náhradní doba důchodového pojištění a v plném rozsahu jako tzv. vyloučená doba - ta má funkci v tom, že se průměr příjmů "nerozmělní".

Dobrý den, do kterého z nových pilířů má podle vás smysl směřovat část své výplaty? Jaký je váš osobní názor? Děkuji. (Eva Janáčová, 30 let)
Dobrý den. Pokud je váš příjem alespoň 20 tisíc hrubé mzdy, pak bych doporučil v takto mladém věku spíše zapojit se do spoření ve druhém pilíři, protože je to celoživotní spoření a je jistota, že naspoříte zajímavé prostředky. Co se týká zapojení i do 3. pilíře, záleží na tom, zda máte schopnost spořit ještě něco navíc. Pokud ne, můžete se zapojit kdykoliv později, je to také výhodné, protože tam získáváte státní příspěvek. Možné je i opačné pořadí, napřed 3. a pak 2. pilíř, do 2. pilíře se dá ale vstoupit nejpozději ve věku 35 let, pak už nemůžete.

Chtěla bych do předčasného důchodu, je mi 56 let, mám dvě dospělé děti. O kolik přijdu peněz? Beru 15 000 Kč hrubého. A kdy by pro mě bylo nejlepší o předčasný důchod zažádat? (Eva M.)
Podle vašich údajů byste za současného stavu právních předpisů mohla požádat o tzv. předčasný starobní důchod nejdříve při dosažení 57 let a 4 měsíců. O kolik bude tento důchod nižší než tzv. řádný, nelze jen z vašich údajů zjistit - můžete však požádat o informativní osobní list důchodového pojištění (na adrese Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5) a údaje z něj doplnit do tzv. důchodové kalkulačky (www.mpsv.cz; důchodové pojištění; kalkulačky; důchodová kalkulačka). Na základě toho se pak můžete informovat na okresní správě sociálního zabezpečení, kdy je pro vás nejvhodnější o důchod požádat.

Dobrý den. Pro koho je důchodová reforma určená? Mně je 28 a nevím, jak se mám rozhodnout. Jestli využívat státních příspěvků, nebo si radši ukládat někam jinam, do termínovaných vkladů atp. Připadá mi, že je to rozumnější. Myslím, že se státního důchodu nedožiju, takže je lepší, když k penězům můžu dřív. (Tomáš Bolek)
Dobrý den, důchod se může zdát velmi daleko, ale nenechte se mást dlouhým časovým horizontem. Při současné úrovni medicíny se ho dožijeme skoro všichni. Termínované vklady jsou sice dobré v tom, že máte peníze poměrně rychle k dispozici, ale mají tu nevýhodu, že je velmi nejisté, zda na stáří nějaké úspory zbydou. Možností k nákupům je v dnešním světě totiž strašně mnoho. Když uzavřete penzijní připojištění ve třetím pilíři, tak získáte navíc státní příspěvky a budete si při případném výběru určitě rozmýšlet, zda o ně chcete přijít. A když uzavřete smlouvu ve druhém pilíři, tak se vám bude spořit 5 % ze mzdy automaticky celý život a je jisté, že úspory budou zajímavé. Doporučoval bych ve vašem případě vybrat si jeden z pilířů a později cca po 5 letech zvážit i druhý pilíř, zda na něj příjem stačí.

Zdroj: Blesk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.6.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 01:00.