Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Červen:

Květnová nezaměstnanost v Česku klesla na 8,2 procenta (Právo)

Volných pracovních míst úřady práce koncem května evidovaly 43 665, tedy o 1958 více než v dubnu, a o 6016 více než před rokem. O jedno místo se v průměru uchází jedenáct nezaměstnaných. Republikový průměr přesahuje nezaměstnanost ve 43 okresech, z nichž nejvyšší je na Mostecku, Bruntálsku, Jesenicku, Ústecku a Karvinsku. Z hlediska krajů zůstává dlouhodobě nejhorší situace v Ústeckém kraji, kde byla v květnu nezaměstnanost rovných 13 procent, a v Moravskoslezském (11 procent).

Podle analytiků se ovšem situace není příliš růžová. "Současný pokles míry nezaměstnanosti je čistě sezónním jevem a její míra se již blíží k letošnímu dnu. Obrat směrem k vyšším hodnotám odstartuje příchod absolventů škol na trh práce v průběhu třetího čtvrtletí," upozorňuje hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Ten očekává, že za celý letošek bude nezaměstnanost 8,7 procenta. Poněkud optimističtější je Libor Stodola ze společnosti PwC Česká republika. "Úsporná opatření firem mají spíše selektivní charakter a v odvětvích, kde roste poptávka, se již plánují i nárůsty stavů zaměstnanců," připomněl Stodola. Varující je podle analytiků skutečnost, že zatímco v dubnu našlo v ČR nové zaměstnání 48 000 registrovaných nezaměstnaných, v květnu už jen 37 500. Pro srovnání – loni v květnu bylo nezaměstnaných, kteří nově nalezli práci, zhruba 47 500, tedy o deset tisíc více než teď.

"Podnikatelský sektor nevytváří dostatek nových pracovních míst, což zůstává největší bolestí trhu práce. Odpovídá to ovšem recesní situaci, v níž se ekonomika Česka nalézá," konstatoval Mertlík.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.6.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:15.