Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Květen:

V novém domově najdou místo i lidé s Alzheimerem (MF Dnes)

Nový Domov se zvláštním režimem se včera slavnostně otevřel v Žatci. Služby současného domova důchodců rozšíří o denní stacionář a hlavně o péči o lidi starší 50 let s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí. Ti potřebují zvýšený dohled na uzavřeném oddělení. To v Žatci dosud chybělo. Nový domov se 46 místy ale bude sloužit lidem z celých severních Čech.

"Klienty začneme přijímat 1. června. S naplněním nebude problém. Z našeho domova přesuneme dva důchodce. Přestěhovat se sem mohou lidé z lůžek následné péče v nemocnici nebo z jiných ústavů v kraji," uvedla vedoucí sociálního úseku domova Marie Jobová.

Nemocní ze Žatecka, kteří trpí Alzheimerovou chorobou či stařeckou demencí, museli být až dosud většinou umístění v domovech v Jirkově, Chomutově či Bystřanech u Teplic. Nejbližší domov se zvláštním režimem je ve Vroutku na Podbořansku. Ve všech těchto zařízeních se nyní mohou uvolnit místa, pokud se někteří klienti rozhodnou přestěhovat do Žatce.

60 milionů

Stavba domova se 24 pokoji na dvou patrech, kaplí či společenskou místností v přízemí stála Žatec zhruba 60 milionů korun. Přes 46 milionů korun ale město získalo jako dotaci od ministerstva práce a sociálních věcí. Právě jeho šéf Jaromír Drábek včera domov otevíral.

"Chci popřát všem, co tu budou pracovat, aby měli radost z pomoci druhým. Klientům přeji, aby se tu cítili příjemně," vzkázal Drábek.

Pásku slavnostně přestřihl spolu s krajskou radní Janou Ryšánkovou, starostkou Žatce Zdeňkou Hamousovou a ředitelem domova Josefem Kolertem. V nově zařízených pokojích jsou samozřejmostí polohovací postele nebo sociální zařízení pro lidi, kteří mají potíže s pohybem. Podstatné ale je, že každé patro se dá zvlášť uzavřít a je na něm zdravotnický personál. To jsou nutné podmínky pro domov se zvláštním režimem. Nemocní totiž kvůli rozpadání nervových vláken a buněk trpí výpadky paměti. Pokud by z domova mohli volně odcházet, hrozí, že se ztratí nebo zraní.

Vedle péče čeká nemocné v Žatci hlavně příjemné prostředí. Domov důchodců nabízí každý týden i mše, které slouží farář Vilém Marek Štěpán z nedalekých Liběšic. Do nového prostředí se přesunou také psí terapie nebo taneční kurzy pro seniory, které v domově pořádá vozíčkářka Jaroslava Panská. "Chceme tady dělat i Ples seniorů. Klienti domova při něm ukáží, co se naučili v kurzech," těší se na výuku v novém prostoru Panská.

Potřebují stálý dohled

  • Domov se zvláštním režimem v Žatci se stavěl asi 1,5 roku ve dvoře původního domova důchodců. Sloužit bude lidem, kteří ztrácejí paměť kvůli Alzheimerově chorobě či stařecké demenci a potřebují neustálý dohled.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí na něj přispělo 46 milionů, Žatec zatím zaplatil 16 milionů korun. Další miliony nyní budou každý rok potřeba na provoz.
  • Kapacita domova je 46 míst ve 24 pokojích, denní stacionář pojme deset lidí. V budově je také rehabilitace či ergoterapie.

"Chci popřát všem, co tu budou pracovat, aby měli radost z pomoci. Klientům přeji, aby se tu cítili příjemně", popřál ministr Drábek.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.5.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:35.