Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Květen:

Práce přibývá, lidí bez ní je méně než půl milionu (MF Dnes)

Duben je tradičně vůči uchazečům o práci přívětivý, během něho se totiž rozbíhají sezonní práce hlavně ve stavebnictví, cestovním ruchu a zemědělství. Letošní apríl však zahřál i nad běžné poměry, když se stal nejlepším dubnem za poslední tři roky, tedy od začátku hospodářské krize v roce 2009.

Ještě více potěší ukazatel tvorby nových pracovních míst, které úřady práce lidem nabízejí. Jejich počet nepřetržitě roste od začátku roku, v dubnu vystoupal na 41,7 tisíce, což je vůbec nejvyšší hodnota od ještě "předkrizového" července 2009.

"Vývoj trhu práce není v souladu s představou ekonomiky v krizi. Vývoj nezaměstnanosti bereme jako další z řady signálů, že HDP v prvním kvartálu rostl. Otázkou zůstává, zda se jednalo jen o přechodné nadechnutí ekonomiky před studenou sprchou," zamýšlí se ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Analytici očekávají v příštích měsících další pozvolný pokles nezaměstnanosti, byť už nebude tak výrazný, pod osm procent se letos podle Sobíška nedostane.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.5.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 18:31.