Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Květen:

Za dítě ve školce rodičům klesnou daně. A stát přesto vydělá (HN)

Stát chce ale ve výsledku na pracujících rodičích přesto vydělat: zatímco pobídky přijdou na více než šest miliard, na daních a pojistném se má podle odhadů vybrat přes osm miliard korun. Jak se ale píše v důvodové zprávě k novému zákonu, který se změnami počítá, jen o státní kasu tentokrát nejde. Opatření má především rozhýbat pracovní trh.

"To je priorita. Když lépe propojíme profesní a soukromý život, bude to krok ke zpružnění," vysvětluje ministr Drábek, jehož návrhy mají ve vládě podporu. S podobným konceptem totiž přišel už jeho někdejší předchůdce a dnešní premiér Petr Nečas.

Kam s dítětem, řeší matky V pracovní aktivitě rodičů totiž Česko dlouhodobě zaostává. Zatímco třeba v Dánsku pracuje kolem osmdesáti procent žen s dětmi do patnácti let, v Česku je to jenom šestatřicet. Ženy se zde do zaměstnání vrací v průměru až po čtyřleté rodičovské dovolené. Česko už totiž řadu let řeší problém, kam malé děti umístit. Klasické školky jsou plné, soukromé příliš drahé a městské jesle až na pár výjimek v podstatě zanikly. V posledních letech se s tím potýká stále více rodin. Zatímco v roce 2005 se do školky nedostalo kolem šesti tisíc dětí, předloni bylo odmítnutých už téměř čtyřicet tisíc.

"Rodičovství je pro ženy na českém trhu práce jednoznačným handicapem," shrnují v nedávné studii o rodině socioložky akademie věd. Na to, že situace není dobrá, si už ale nestěžují jen teoretici. V praxi to pociťují i samotné firmy. "Ten problém vnímáme velmi silně. Jsme mladý kolektiv se silným zastoupením žen, právě zvažujeme, jak to řešit," říká René Sommer ze společnosti Kofola.

A podobné je to třeba u ČSA. "Nabízíme alternativní úvazky, práci z domova a také pružnou pracovní dobu. Řešíme to vždy individuálně," popisuje Hana Hejsková, ředitelka komunikace Českých aerolinií. Personalisté totiž vypozorovali, že se jim takový přístup jednoznačně vyplatí. "Je to všeobecně známo. Matky bývají výkonnější. Jsou nuceny pracovat v omezeném čase, přitom ale musí stihnout stejné množství práce," popisuje Radomíra Kotlárová z Unie malých a středních podniků.

Navíc hledat nové zaměstnance, když ti stávající odejdou na rodičovskou, je dost drahé. Nábor a zaškolení jednoho z nich se může podle důvodové zprávy k Drábkovu zákonu vyšplhat až na 300 tisíc korun. Některé společnosti, jako třeba Seznam nebo Sazka, si už kvůli tomu zřídily vlastní firemní školku. Jenže složité školské normy a hlavně jejich hygienické požadavky dokáže naplnit jen pár velkých firem. Rozvoj školek v malých a středních podnicích, jejichž zaměstnanci mají dohromady jen několik málo dětí, ale předpisy brzdí. Právě menších firem je přitom v Česku naprostá většina. Pro dvě tři děti Ministr Drábek proto kromě daňových úlev nyní počítá také s administrativními: školky nazve dětskými skupinami a z přísných předpisů je tím vyváže. "Počítáme s tím, že se to vyplatí i ve firmách se dvěma nebo třemi dětmi, a máme na to pozitivní ohlasy. Zaměstnavatelé si už zjišťují, co a jak přesně bude, aby mohli skupiny rozjet," popisuje.

Příkladem je advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, kde už novou školku jako formu firemního benefitu chystají. "V časově náročné profesi, jako je advokacie, to může trochu usnadnit kombinaci práce s osobním životem," říká Jan Koval, který je jedním z partnerů. "Přesun od teorie do praxe v oblasti firemních školek dosud brzdila finanční a legislativní náročnost. Pokud teď ale budou zaměstnavatelé i zaměstnanci motivováni, věřím, že školek přibude," myslí si člen předsednictva Unie malých a středních podniků Vlastimil Gola.

Namísto složitých příprav, které velkým firmám zabraly při plánování školek i rok, jim totiž bude nově stačit registrace na úřadu práce a splnění jen několika podmínek. Stát bude třeba dohlížet, aby jedna vychovatelka nehlídala více než šest dětí. Platit by podle záměru neměli rodiče více než pár tisíc korun. Návrh zákona počítá s tím, že firemní školky budou neziskové a hradit se v nich budou pouze skutečné náklady. Což jsou třeba v Drábkově úřadu, kde taková skupina už téměř rok funguje, dva tisíce měsíčně.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.5.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:19.