Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Senioři a politika stárnutí » Strategické a koncepční dokumenty » Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity (2012) v České republice » Iniciativy / Projekty:

Obsah položky Bambiriáda 2012:

Bambiriáda 2012

Kouzlo starých příběhů

Zahájení 9. ledna
Ukončení 15. dubna

Výherce soutěže Kouzlo starých příběhů

Soutěž, která byla vepsána k Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity byla ukončena a porota měla hodně těžký úkol vybrat nejlepší příběhy.

K 15. dubnu přišlo do Kanceláře České rady dětí a mládeže přes 50 příběhů. Příběhy vyprávěli pamětníci z mnoha míst naší republiky. Děti ve věku prvního a druhé stupně prožívaly na nějakou dobu osobní historii pamětníků nebo historii místa, kde žijí. Svět, který jim pamětnici přiblížili nebyl kolikrát ani tak časově vzdálen, přesto z příběhů čišelo překvapení, údiv a někdy i mrazení po zádech v textech, které přišly. Z nových zážitků vznikaly nejen texty, ale také vyprávěním inspirovaná vlastní výtvarná i básnická díla.

Tuto soutěž vyhrály děti školního klubu při Základní škole Vítkov.

V Základní škole ve Vítkově (okres Opava) pozvaly děti k vyprávění obyvatele z místního domova seniorů, kteří jsou již jejich dobrými přáteli. Společně tráví čas neformálně, ale i při vzájemném učení se od sebe v rámci projektů, které postupně s paní vychovatelkou vymyslely a uskutečnily.

Je velice cenným přínosem pro obě strany, že se jedná o prostředí k setkáváním, která jsou dlouhodobá a partnerská. Ani děti, ani senioři ve Vítkově nejsou ti, které je třeba "poučovat a vychovávat" - ale jen probouzet jejich zájem a otevřenost o nové věci. V tomto vřelém prostředí vznikají vztahy mezi dětmi a seniory, kteří nejsou pokrevní příbuzní, ale přesto spolu vedou skutečný mezigenerační dialog.

Vítězům gratulujeme a věříme, že exkurzi po letišti Praha, kterou vyhráli, si opravdu užijí.

Autor: oddělení 921
Poslední aktualizace: 9.5.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:41.