Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Duben:

Do práce, nebo doma s dětmi? Do práce s dětmi! (MF Dnes)

Zřídit malé školky ve firmách bez velké administrativy, uplatnit si je do nákladů a zavést daňové slevy pro rodiče, kteří za hlídání svých dětí platí. Takové změny navrhuje MPSV ve věcném záměru zákona o dětské skupině, který půjde do vlády.

Změny by mohly začít fungovat nejdříve v příštím roce a mohly by prolomit neochotu firem zřizovat firemní školky, které jsou pro ně dnes příliš nákladné a náročné na předpisy. Dětskou skupinu, která by musela být nezisková a mohla by pečovat o předškolní děti od šesti týdnů věku, by stačilo ohlásit na úřadu práce, který by také kontroloval plnění zákonem předepsaných podmínek.

Zřízení skupinky do dvanácti dětí by nemuselo splňovat přísné hygienické normy, které dnes platí pro mateřské školy. "Firma by si mohla menších dětských skupin zřídit víc, například na pobočkách, ale i v jedné budově," vysvětluje Lydie Keprová z oddělení rodinné politiky MPSV. Maximum dětí ve skupině by bylo 24, pečovat by o ně museli alespoň dva profesionálové, do šesti dětí by stačil jeden.

"Dotyčný může mít zdravotnické, sociální nebo pedagogické vzdělání anebo zkoušky profesionální chůvy," dodává Keprová.

Pokud se firma rozhodne zřídit si dětskou skupinu anebo na ni přispívat někomu jinému, bude si moci náklady odečíst z daňového základu. Dětskou skupinu zřídili coby pilotní projekt v pražském ústředí ministerstva práce. Denně tam dochází v průměru šest až osm dětí. Samo ministerstvo připouští, že takové hlídání dětí lze dnes zřídit jen v režimu obecných právních předpisů, neexistuje garance kvality a obsahu služby, což znejisťuje pečovatele i rodiče.

"Zřizování mimo režim mateřských škol a jeslí chce v současné době velké bruslení na pomezí zákona a je pro poskytovatele rizikové," tvrdí Lada Wichterlová z Gender Studies.

Sleva na péči o dítě

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) také navrhuje ulevit rodičům, kteří si platí péči o dítě. Mohli by si odečíst až 15 procent z nákladů, maximálně 14 400 Kč ročně. Aktuálně je na rodičovské dovolené přes 320 tisíc rodičů (z více než 98 procent jde o ženy), dalších několik desítek tisíc rodičů pobírá mateřskou. Pokud by uplatnili slevu na dani úplně všichni, vyšlo by to státní rozpočet na 5,75 miliardy korun, odhaduje ministerstvo. Stát by sice daňové úlevy pro zaměstnance i firmy něco stály, celkově však ministerstvo počítá s tím, že na nových opatřeních vydělá. Důvodů je hned několik – vzniknou nová pracovní místa pečovatelů v dětských skupinách, dále kvůli slevě na dani budou rodiče vyžadovat od pečovatelů faktury, a daně tak začnou přiznávat i ti, kteří si péčí o děti přivydělávali načerno.

Hlavně však rodiče, kteří umístí dítě do dětské skupiny, nastoupí do práce a začnou odvádět daně a pojistné. Podle toho, kolik takových osob bude a na jak velký úvazek, odhaduje ministerstvo výnos pro rozpočet od stovek milionů až po 8,5 miliardy korun. Podle Wichterlové by mohlo uzákonění dětských skupin zvýšit dostupnost a zajistit kvalitu péče o děti. "Do budoucna bude nutné změnit financování předškolních zařízení a zatížit rovnoměrně a přiměřeně rodiče, stát a obce," myslí si.

Se snahou zjednodušit hromadnou péči o děti přišel jako první ministr práce dnešní premiér Petr Nečas (ODS). V prorodinném balíčku navrhl myšlenku miniškolek do čtyř dětí. Kvůli pádu vlády Mirka Topolánka už ji však nestihl prosadit. Daňové úlevy pro zaměstnance a firmy měly ve svých programech TOP 09 i ODS.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.4.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:35.