Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Duben:

Nezaměstnanost se snížila ve všech krajích (Právo)

Nezaměstnanost je nižší než před rokem, meziročně přibylo volných míst, přesto jsou zaměstnavatelé v přijímání nových pracovníků opatrní, řekl ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl.
"Je to určité oživení ekonomiky, ale zaměstnavatelé tomu stále příliš nevěří a uzavírají pracovní poměry na dobu určitou, a to krátkodobě," konstatoval Klimpl.

Současný pokles nezaměstnanosti přičítá začátku sezónních prací. Nejvíce se míra nezaměstnanosti snížila na Chrudimsku a Svitavsku, kde tyto činnosti mají největší zastoupení. Podle ředitele krajské pobočky úřadu práce bude nezaměstnaných ubývat i v dubnu a květnu. V červnu a o letních prázdninách se kvůli dovoleným a omezení výroby nezaměstnanost zřejmě mírně zvýší.

Míra nezaměstnanosti v Královéhradeckém kraji v březnu klesla na 7,8 z únorových 8,2 procenta. Analytici pokles nezaměstnanosti očekávali, stál za ním začátek sezónních prací v zemědělství a ve stavebnictví. K poklesu došlo ve všech pěti okresech kraje. Největší pokles, o půl bodu na 7,4 %, vykázal okres Hradec Králové. Nejnižší nezaměstnanost (6,1 %) opět mělo Rychnovsko, kde v Kvasinách působí rostoucí závod Škody Auto. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla na konci března opět na Trutnovsku, kde činila 9,9 % po únorových 10,2 %. Trutnovsko bylo zároveň jediným okresem v kraji, kde míra nezaměstnanosti byla vyšší než celorepublikový průměr. Na jedno volné místo připadá v kraji 13 uchazečů.

V Libereckém kraji klesla nezaměstnanost o 0,2 bodu na 9,8 %. K poklesu došlo ve všech okresech s výjimkou Jablonecka, kde zůstala na únorové hodnotě 8,6 %. I tak je to v Libereckém kraji stále nejméně. Nejvíce lidí bez práce, 11,7 %, je v okrese Česká Lípa. Před měsícem tam byla míra nezaměstnanosti o dvě desetiny procenta vyšší. Na Liberecku se snížila z 9,7 na 9,5 %, v okrese Semily z 9,8 na 9,6 %. Na Českolipsku nyní nabízí nejvíce pracovních míst pro obsluhu šicích a vyšívacích strojů společnost Johnson Controls. "Hledá 149 zaměstnanců pro závod ve Stráži pod Ralskem a dalších 27 zaměstnanců pro závod v České Lípě," uvedl krajský analytik libereckého úřadu práce Petr Malkovský. Březnová čísla pozitivně ovlivnil rozběh stavebních prací. "S tím souvisí i skutečnost, že výraznější pokles evidovaných uchazečů byl zaznamenán mezi muži," dodal Malkovský. Na jedno volné místo připadalo v kraji 11,1 uchazeče.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 12.4.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:35.