Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Duben:

Lidí bez práce ubylo, pomohlo i teplé počasí (Právo)

Místo si tak podle evidence úřadů práce hledalo 525 180 lidí, což je o 16 505 méně než v únoru. Pozitivní zprávou je podle ekonomů růst, volných pracovních míst. Úřady jich ke konci března evidovaly 39 906, tedy o 3235 víc než v únoru. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 13,2 registrovaných uchazečů.

Uchazečů o práci, kteří mohli okamžitě nastoupit, registrovaly úřady práce na konci března 508 158. V porovnání s únorem jich bylo o 16 961 méně a proti březnu 2011 o 17 342 méně. Nezaměstnanost meziměsíčně klesla v 75 okresech, přičemž se nejvíce snížila v okresech Chrudim, Domažlice, Klatovy a Prachatice.

"Březen přinesl nezvykle krásné počasí, což umožnilo práce, které se běžně dělají později. Objevily se proto nové sezónní práce zejména ve stavebnictví a zemědělství," uvedl analytik Next Finance Tomáš Vlk. Situace na trhu práce přesto není podle většiny ekonomů příliš dobrá. Na výrazné zlepšení si Česko podle nich bude muset ještě počkat.

"Jaro dorazilo na trh práce s nečekanou silou. Rozhodující pro vývoj nezaměstnanosti v letošním roce ovšem bude situace v průmyslu, který od počátku roku zatím vykazuje silný meziroční růst nových zakázek. Zároveň se ale postupně zhoršuje situace v zemích z pohledu českého průmyslu odběratelských včetně Německa," varoval například ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 12.4.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:32.