Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Únor:

České ústavy jsou trnem v oku OSN (LN)

Mimo jiné tak reagovali na kritiku, která se na Česko valí ze zahraničí. Do zdejších praktik v ústavní péči se opřel například výbor OSN pro práva dítěte. Loni v létě kritizoval Česko za to, že do dětských domovů a kojeneckých ústavů posílá velký počet dětí.

Zároveň mu doporučil to, co teď zákonodárci projednávají – větší snahu pracovat s vlastní rodinou dítěte a rozšíření pěstounské péče. Podle údajů ministerstva práce v ústavech vyrůstá zhruba jedenáct tisíc chlapců a děvčat. Česká republika se tak v Evropské unii řadí ke státům s nejrozšířenější ústavní výchovou. "Třeba kojenecké ústavy v řadě vyspělých zemí už desítky let vůbec neexistují," říká ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Petra Vrtbovská.

Kritikou výbor OSN Česko zasypal i kvůli výchově dětí z romských rodin. Podle jeho mínění by neměly být automaticky posílány do "zvláštních škol". Na to soustavně a už roky upozorňují i tuzemští aktivisté. Evropský soud pro lidská práva dal například v roce 2007 za pravdu skupině Romů, kteří tvrdili, že je stát přeřazením do "zvláštní školy" diskriminoval. Stát by se přitom podle mínění diplomatů měl více snažit začlenit do společnosti nejen děti romské, ale i zdravotně postižené.

OSN také vyzvala Česko ke zrušení babyboxů – vyhřívaných schránek, do nichž mohou matky odložit nechtěné děti. Zákonodárci by se prý měli raději zaměřit na "řešení příčin opouštění dětí" a podporovat plánované rodičovství. Stejně tak výboru vadilo, že ratolesti cizinců nemají v Česku nárok na péči ze zdravotního pojištění. Doporučil, aby pro ně platila stejná pravidla jako pro malé Čechy.

"Z více než padesáti doporučení výboru vyplynulo, že se Česko za předcházejících osm let téměř nehnulo z místa," řekla krátce po uveřejnění stanovisek diplomatů právnička Ligy lidských práv Michaela Tetřevová. Svou další zprávu pro OSN má Česká republika dodat do poloviny roku 2018.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.2.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:42.