Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Leden:

Stát začne posílat dávky na kartu, Drábek se dohodl se spořitelnou (iDnes)

"Spořitelna se zavázala, že zřídí jednotný portál, na kterém bude mít každý klient přístup k platbám, jako to je u elektronického bankovnictví," uvedl Drábek. Karty budou vydávat úřady práce.

Podle náměstka generálního ředitele České spořitelny Dušana Barana budou karty připraveny nejpozději v červnu. S výjimkou důchodců je dostanou všichni, kdo berou dávky - tedy nezaměstnaní, rodiče, zdravotně postižení a sociálně slabí. Sloužit mají především jako identifikační karty na úřadech. K placení je budou povinně používat jen lidé, u nichž je riziko zneužívání dávek hmotné nouze. U ostatních je platební funkce dobrovolná. Kartou bude možné vybírat hotovost z běžných bankomatů.

Na sociální dávky by mělo letos z rozpočtu putovat 86 miliard korun. Ministerstvo plánuje, že by karty měly ušetřit až miliardu ročně. V současnosti jsou dávky vypláceny hotovostně, poštovní poukázkou a bezhotovostně. Tendr na sociální karty ministerstvo vyhlásilo loni začátkem června. Posléze výběrové řízení čtvrt roku přezkoumával antimonopolní úřad, na který se obrátili neúspěšní uchazeči i ČSSD. Kvůli předběžnému opatření úřadu nesmělo ministerstvo smlouvu uzavřít. V prosinci úřad rozhodl, že je tendr v pořádku.

Podle Drábka zdržení pomohlo k tomu, že se státu podařilo vyjednat se spořitelnou výhodnější podmínky, než jaké byly na začátku.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.1.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:28.