Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Leden:

Částky životního a existenčního minima vzrostly, zvýšily se i důchody (MediaFax)

Vláda chce tímto krokem kompenzovat změny ve snížené sazbě daně z přidané hodnoty (DPH). Ta se zvedá od začátku ledna z 10 na 14 procent. Od životního a existenčního minima se odvíjí výše sociálních dávek. Od nového roku se mění také výše starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Jejich základní výměra vzrostla o 40 korun na 2270 Kč a procentní výměra se zvýšila o 1,6 procenta. V průměru o 174 korun se také od Nového roku zvyšují důchody.

Nově se změní pravidla pro lidi, kteří půjdou do předčasné penze. Pokud do ní odejdou o více než rok a méně než o dva roky dřív, bude jim v tomto období důchod krátit o 1,2 procenta za každých 90 dnů. Vdovy a vdovci pobírající pozůstalostní důchod nebudou při uzavření nového manželství jednorázově dostávat 12 měsíčních splátek důchodu. Nezaopatřené děti naopak získají nárok na sirotčí důchod i po lidech, kteří je sice vychovávali, ale nebyli jejich rodiči nebo osvojiteli.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.1.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 09:59.