Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Prosinec:

Za práci načerno budou vysoké pokuty (Blesk)

Proč se zpřísnila pravidla pro podporu v nezaměstnanosti? A jestli budu od nového roku na podpoře, budu muset jít uklízet ulice?
Zdeněk, Brno

Dosud je to tak, že na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, pokud jste v posledních třech letech pracoval alespoň 12 měsíců. Nově bude potřeba mít odpracovaných 12 měsíců v posledních dvou letech, tak jak to je běžné i v okolních zemích. Smyslem totiž je, aby vám úřad práce co nejrychleji zprostředkoval nové zaměstnání a v době, kdy práci nemáte, podpořil vás podporou. U dlouhodobě nezaměstnaných je pak třeba, aby se vrátili ke svým pracovním návykům. Co se týče veřejné služby, zaměříme se na dlouhodobě nezaměstnané, kteří jsou bez práce déle než rok. Neznamená to tedy, že pokud budete od ledna bez práce, hned nastoupíte na veřejnou službu. Tu je ostatně možné z vážných důvodů např. v případě, že máte zdravotní důvody odmítnout. Veřejná služba bude v rozsahu max.20 hodin týdně.

Zaměstnavatel mi nevyplatil plat. Když zruším pracovní poměr, mám nárok na odstupné? Jak to bude s podporou? A co když mi odstupné odmítne vyplatit?
Monika, Skrýchov

Pokud zrušíte pracovní poměr, protože vám nebyla vyplacena mzda, náleží vám odstupné. Ale dokud máte nárok na odstupné, výplata podpory vám bude odsunuta (tedy. pokud dostanete tříměsíční odstupné, podporu dostanete až za ty tři měsíce). Pokud vám zaměstnavatel odstupné nevyplatí, nově vám ho vyplatí úřad práce a ten ho pak bude vymáhat po zaměstnavateli. To ale bude platit až od 1. ledna. Pokud už tedy váš spor se zaměstnavatelem probíhá, je možné podat podnět k provedení kontroly případně je možnostřešit vše soudní cestou.

Syn je vyučený truhlář, ale má zdravotní omezení. Rád by si udělal rekvalifikaci, protože jako truhlář pracovat nemůže. Může si rekvalifikaci sám vybrat?
Jaroslava, Rakovník

Od nového roku si váš syn bude moci rekvalifikaci sám zvolit. Pokud např. bude mít příslib zaměstnání , může po dohodě úřad práce mu rekvalifikaci proplatit, ale jen do částky 50 000 kč v období 3 let. Rekvalifikaci ale není možné na úřadu práce vymáhat. Úřad totiž může synovi nabídnout i jiné možnosti. A stejně jako váš syn nemůže vykonávat každou práci, ne každá rekvalifikace je pro něj vhodná.

Nemám práci, ale kamarád mi nabídl, abych u něj dělal načerno. Nemůžu z toho mít problémy?
Marek, Ústí nad Labem

Ano, problémy z toho mít můžete. Nelegální práci přísně postihujeme a pro příští rok zvyšujeme počet kontrol i kontrolorů. Nově budou mít problémy i lidé, kteří se nechávají načerno zaměstnat (pokuta je až 100 000 korun). Navíc, jako nelegální zaměstnanec ztrácíte i veškerý nárok na ochranu. Zaměstnavatel totiž za vás neplatí ani sociální pojištění (nebude se Vám započítávat do nároku na důchod a nemocenskou), ani zdravotní pojištění. Tím ztrácíte nárok na ošetření při nemoci. A samozřejmě při ztrátě práce načerno nemusíte mít poté nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Kde a jak si mám od ledna požádat o příspěvek na motorové vozidlo?
Josef, Praha 10, Helena, Kolín

O příspěvek na provoz motorového vozidla si požádáte na příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce podle místa svého trvalého bydliště. Příspěvek už bude vyplácet úřad práce. Ten i o žádosti rozhoduje. Peníze můžete dostávat např. na účet, přibližně od dubna pak bude možné i pomocí karty sociálních systémů.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.12.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:19.