Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Prosinec:

Absolventi dostávali letos vyšší nástupní plat než loni (HN)

"Specialistů na IT je na trhu stále neuvěřitelný nedostatek. Odpovídají tomu i mzdy, které už předběhly i dlouho nepřekonatelný bankovní sektor," říká Aleš Křížek, ředitel personální agentury Robert Half International. Zaměstnavatelé si v současnosti předcházejí také ty, kteří ovládají němčinu. "V minulosti firmám stačili lidé s angličtinou, ale znalost němčiny je stále žádanější," říká Křížek. Zavedení IT specialisté dnes berou 45–60 tisíc korun měsíčně. Čerství absolventi IT oborů z univerzit si přijdou na 25 až 30 tisíc s tím, že se jejich mzdy rychle zvedají. Například absolventi magisterských studií na Masarykově univerzitě v Brně letos dostali nástupní plat v průměru 23 tisíc korun hrubého. To je o jedenáct procent více než v roce 2010. "Nejvyšší nástupní platy letos dostali informatici, 29 500 Kč," říká mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Příští rok podle odborníků nebude pro absolventy univerzit nijak příznivý – bude méně nových míst a nárůst platů se čekat nedá. Ti, kteří během studia alespoň půl roku někde pracovali, budou ve velké výhodě. O absolventy s nulovou praxí firmy nestojí.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.12.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:27.