Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Prosinec:

V bývalé továrně se zabydlují první senioři. Tesla ožívá (MF Dnes)

Prvních osmnáct babiček a dědečků se už zabydlelo v novém jihlavském domově pro seniory. Ten vznikl v severní části někdejšího výrobního areálu Tesly v centru Jihlavy. V této budově z minulého století její tovární minulost dnes už nic nepřipomíná. Zůstaly z ní zachované jen obvodové zdi, nosné pilíře a kamenná schodiště.

Senioři si v budově mohou užívat komfort, který dnešní moderní domovy nabízejí. "Postel je pohodlná, jídlo mi chutná a sestřičky jsou výborné, nemohu si stěžovat," chválí pětaosmdesátiletý Antonín Gabriel z Jihlavy, který v domově bydlí týden. Domov je zatím ve zkušebním provozu. Klienti domova budou ubytováni v jedno- či dvoulůžkových pokojích. Celkově Stříbrné Terasy, jak se areál nazývá, nabídnou 75 lůžek. O seniory bude pečovat dohromady na čtyřicet zaměstnanců.

Žádosti už teď převyšují kapacitu

"Žádostí máme přes stovku. Postupně vyzýváme klienty, někteří už ale bohužel zemřeli a jiní zase do konce roku nechtějí nastoupit," sdělil ředitel Domova pro seniory Stříbrné Terasy Jiří Vondráček. "Jednáme i s domovem na Lesnově, aby se k nám dostali ti nejpotřebnější klienti. Nevidím problém v tom, že by se domov neobsadil v plné kapacitě," ujistil Vondráček. Všechna lůžka by podle ředitele domova měla být obsazena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Kromě domova už jsou zkolaudovány i podzemní garáže komplexu a do konce roku bude zkolaudován i lékařský dům. Do něj budou mít senioři vstup přímo chodbou z vedlejšího domova. Poliklinika nabídne čtyřiadvacet ambulancí. V přízemí lékařského domu budou dvě zubní ordinace a také technické zázemí celé nové jihlavské polikliniky, i třeba rentgenové pracoviště. Zkolaudováno je už i školicí středisko se sálem pro 135 lidí a s deseti učebnami. Bude sloužit také seniorům, kterým nabídne například promítání filmů. Na jaře pak bude zkolaudována administrativní část komplexu, která v přízemí nabídne například optiku či lékárnu.

Jen přestavba části bývalé Tesly na domov pro seniory vyšla na 107 milionů korun, dotovalo ji ministerstvo práce a sociálních věcí. Zbytek investice bude společnosti Corbada, která je investorem, splácet radnice po dobu dvaceti let. Pak se domov stane majetkem města.

Dokončení komplexu v roce 2013

Naproti domovu důchodců uvnitř areálu už stojí hrubá stavba sedmipatrové bytovky, která nabídne dvě desítky velkometrážních bytů s luxusními terasami. Na nádvoří vzniklo nové podzemní parkoviště pro 200 vozů. Nový bytový dům ale ožije až po dokončení druhé části přestavby. Ta by měla začít na sklonku letošního roku. Celý areál bude mít dohromady přes 200 bytů. Ve zbytku areálu vznikne hotel, mateřská školka, galerie s kavárnou i vysokoškolské koleje.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.12.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:09.