Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Listopad:

Čtvrtý ročník soutěže Obec přátelská rodině zná vítěze (MediaFax)

Vítězné obce získaly celkem 6 400 000 korun ve formě neinvestičních dotací, díky nimž budou moci dále rozvíjet své aktivity na podporu rodin a realizovat nové projekty. V první, "nejmenší" kategorii zvítězila obec Suchovršice, jejíž zástupci si odnesli 170 tisíc korun, po 275 tisících získali dva vítězové druhé kategorie, tedy Černá Hora spolu s Malenovicemi a například vítězem poslední kategorie se stala Praha 4, která od MPSV získala rovný jeden milion korun.

"Obce jsou v oblasti rodinné politiky významnými aktéry, a proto je chceme motivovat k podpoře rodin s dětmi a vést je k tomu, aby se zajímaly o jejich potřeby. Soutěž hodnotí, jak se v různých místech republiky vychází vstříc dětem, jejich rodičům a prarodičům," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Šanci mají malé obce i větší města, protože se soutěží v šesti velikostních kategoriích. Rozdělení finančních prostředků je odstupňované podle zmiňovaných šesti kategorií a to podle velikosti měst, kdy vítěz "největší" kategorie získá také nejvyšší dotaci. Finančně jsou oceněna druhé a třetí místo v dané kategorii.

Výsledky soutěže:

V první, "nejmenší" kategorii zvítězila obec Suchovršice, jejíž zástupci si odnesou 170 tisíc korun, po 275 tisících získali dva vítězové druhé kategorie, tedy Černá Hora spolu s Malenovicemi, půl milionu získal vítěz třetí kategorie Svatobořice-Mistřín, 670 tisíc poputuje do Kunovic. V předposlední, páté kategorii, kam se hlásila města s vyšším počtem obyvatel, vyhrály Svitavy a město tak získalo dotaci ve výši 850 tisíc korun. Vůbec nejvyšší částku si ovšem odnese vítěz poslední kategorie, tedy Praha 4, která od ministerstva získá rovný milion korun.

Letos se do soutěže přihlásilo 128 obcí, ze všech přihlášených potom hodnotící tým vybral 28, které postoupily do druhého kola. "Tyto obce zástupci hodnotícího týmu navštívili, aby se osobně přesvědčili o realizaci prorodinných opatření a aktivit. Stejně jako v minulém ročníku soutěže kladli větší důraz na mezigenerační charakter všech aktivit a jejich udržitelnost do budoucna. Rovněž se zaměřovali na spolupráci obcí s neziskovými organizacemi, které vyvíjejí prorodinnou činnost," vysvětlila průběh soutěže mluvčí MPSV Viktorie Plívová, které akci pořádá.

Ve všech kategoriích se finančně odměňují tři nejlepší obce, v ideálním případě je tedy osmnáct oceněných. Letos ale ceny převzalo jen 17 zástupců oceněných měst, hodnotitelé se rozhodli neudělit druhé místo v největší kategorii. Za Prahou 4 tak zůstalo druhé místo prázdné, odměněny byly až České Budějovice na třetím místě.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 28.11.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:05.