Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011:

Září

Obsah položky Září:

 • Díky projektu Restart našlo práci 370 lidí, teď míří do dalších měst
  ilustrační fotoNa Ústecku, Děčínsku, Teplicku a Litoměřicku začíná fungovat projekt Restart, který pomáhá lidem, jimž hrozí ztráta zaměstnání nebo už jsou ve výpovědní lhůtě. Program je zaměřen na podniky, jež procházejí restrukturalizací a chystají se propouštět. Poběží do září 2012. Projekt Restart už v současnosti finišuje v okresech Most, Louny a Chomutov. Celkem tu díky Restartu našlo novou práci 370 lidí.
  MF Dnes, 29.9.2011
 • Novinka: místo firemní školky dětská skupina (MF Dnes)
  ilustrační fotoVybudování dětské skupiny je snazší a levnější, než je tomu u firemní školky. Navíc může zastoupit i chybějící jesle, protože se v ní postarají také o kojence a batolata. Dětské skupiny převzalo ministerstvo z německých "Kinder Gruppe" a chce jim dát co nejdříve prostor i v zákoně. "Zatím je to pilotní projekt, který ale už teď může inspirovat podniky, případně obce, jež hodlají pomoci lidem v návratu z mateřské dovolené do práce," vysvětluje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová, podle níž je zřízení dětské skupiny méně náročné než vybudování klasické firemní školky.
  MF Dnes, 29.9.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor – Hyde park (ČT 24)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Hyde park na ČT 24, kde hovořil o základních faktech novely zákoníku práce a důchodové reformy.
  ČT 24, 14.9.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Manuální práce přece není nic podřadného. Ani pro vědce (Deníky)
  ilustrační fotoKonec nakupování alkoholu či cigaret za dávky hmotné nouze, povinné veřejné služby pro nezaměstnané nebo sjednocení dávek pro zdravotně postižené osoby. To jsou jen některé novinky, které v rámci sociální reformy přijaly minulý týden poslanci v PSP. Významnou změnou je povinnost nezaměstnaných přijmout tzv. veřejnou službu a o této navrhované právní úpravě hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro Deníky.
  Deníky, 14.9.2011
 • Důchod se zvyšuje i další výdělečnou činností (Týdeník Školství)
  ilustrační fotoLidé, kteří pobírají starobní důchod a nadále vykonávají výdělečnou činnost, mohou požádat o úpravu (zvýšení) procentní výměry řádného starobního důchodu. Umožňuje to právní úprava platná od 1. ledna 2010 a vztahuje se až na doby výdělečné činnosti vykonávané po 31. prosinci 2009. V praxi to znamená, že pokud důchodce při výkonu výdělečné činnosti zároveň pobírá důchod v plné výši, bude navýšení procentní výměry činit 0,4 procenta výpočtového základu (tj. toho základu, ze kterého byl důchod původně vypočítán) za každých 360 kalendářních dnů výkonu výdělečné činnosti.
  Týdeník Školství, 14.9.2011
 • Motivační kurzy připravili i pro ženy (Deníky)
  ilustrační fotoŽeny, které ne vlastní vinou přišly o práci, dobře vědí, jak těžké je získat novou. Zejména pokud už delší dobu nejsou dlouhonohými "dvacítkami". Pro takové ženy přichystala krajská Agentura pro regionální rozvoj projekt Úspěšná žena, který jim během dvou let poskytl nové znalosti a některým i novou práci. Mnohé z 257 účastnic kurzů po absolvování uspěly ve výběrových řízeních a dnes pracují v různých oborech nebo se pustily do podnikání. Agentura ve svých aktivitách pokračuje projektem Adam a Eva. Oba projekty jsou prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost financované z Evropského sociálního fondu i ze státního rozpočtu.
  Deníky, 13.9.2011
 • Poslanci dali zelenou zákonu, který počítá se vznikem druhého pilíře důchodů (MediaFax)
  ilustrační fotoPoslanci vládní koalice odsouhlasili zákon o důchodovém spoření, který dává lidem možnost vyvádět část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů. Radikálnímu řezu do důchodového systému dali poslanci v pátek zelenou. Vstup do druhého, soukromého, důchodového pilíře bude na začátku možný pro všechny lidi starší 18 let, kteří ještě nepobírají důchod.
  MediaFax, 9.9.2011
 • Reforma penzí přežije i změnu vlády (MF Dnes)
  ilustrační fotoO základních principech důchodové reformy a jejího dalšího vývoje hovořil Jiří Král, vrchní ředitel sekce sociálních systémů na MPSV v rozhovoru pro MF Dnes.
  MF Dnes, 10.9.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor – Ranní interview (Radiožurnál)
  ilustrační fotoHlavní změny v zákoníku práce byly tématem rozhovoru s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, který byl hostem v pořadu Ranní interview na Radiožurnálu. Omezení smluv na dobu určitou či změny v odstupném nebo výpověď za porušení léčby na nemocenské to jsou jen některé novinky, které přináší novela zákoníku práce.
  Radiožurnál, 9.9.2011
 • Zákonodárci odsouhlasili novelu zákona, který pomůže v boji s nelegální prací (MediaFax)
  ilustrační fotoPoslanci v pátek odsouhlasili novelu zákona o zaměstnanosti, která by měla pomoci účinněji potírat nelegální práci nebo zavést nabídku veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby pro uchazeče o zaměstnání. Norma z dílny ministerstva práce a sociálních věcí je součástí sociální reformy. "Na základě navrhované nové definice nelegální práce bude možné postihnout výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah, tedy na základě jiné, zejména občanskoprávní smlouvy," plánuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  MediaFax, 9.9.2011
 • Hlavní změny (Lidové noviny)
  ilustrační fotoJaké změny nás čekají v rámci novely zákoníku práce a sociální reformy od ledna příštího roku? Co všechno se změní a s čím bude muset člověk počítat, když bude například na nemocenské nebo uzavře pracovní poměr na dobu určitou? Kdo bude nově vyplácet dávky SSP či podporu v nezaměstnanosti? Co bude znamenat zavedení tzv. sociální karty a jak se změní systém dávek pro OZP? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v článku LN.
  Lidové noviny, 10.9.2011
 • Nezaměstnanost v Česku v srpnu stagnovala na hodnotě 8,2 procenta (MediaFax)
  ilustrační fotoV srpnu se míra registrované nezaměstnanosti pohybovala na červencové hodnotě 8,2 procenta, počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 0,8 procenta na 481 535 a počet volných pracovních míst vzrostl o 4,8 procenta na 40 758. Ve čtvrtek o tom informovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). K 31. srpnu 2011 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 481 535 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 4 049 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 poklesl o 19 959.
  MediaFax, 8.9.2011
 • Nezaměstnanost zůstala v srpnu na 8,2 %, další vývoj nejistý (Právo)
  ilustrační fotoSrpnová míra nezaměstnanosti v Česku se proti červenci nezměnila, zůstala na 8,2 procenta. Počet uchazečů o práci přesto v porovnání s prvním prázdninovým měsícem mírně poklesl, a to o 4049 na 481 535 žadatelů. Úřady práce nabídly 40 758 volných míst, což je téměř o pět procent víc než v červenci. Toto číslo roste nepřetržitě od ledna, za srpen se registr rozšířil o 1860 pozic, informovala včera Právo mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
  Právo, 9.9.2011
 • ČSSZ pořádá již potřetí česko-rakouský den, tentokrát na téma důchody (MediaFax)
  ilustrační fotoČesko-rakouský den na téma důchody se uskuteční 10. října v hornorakouském Freistadtu. Akce startuje v 8.30 a potrvá do 16.00, informoval o tom ve čtvrtek Mediafax mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Pavel Gejdoš s tím, že den je pro všechny, kdo pracují u nás nebo v Rakousku.
  MediaFax, 8.9.2011
 • Celkem 232 pohostinským zařízením hrozí po kontrolách z inspektorátu práce uzavření (MediaFax)
  ilustrační fotoCelkem 854 lidí, které jejich zaměstnavatelé nechali pracovat na černo, dostalo po kontrolách ze Státního úřadu inspekce práce v Opavě řádné smlouvy. Mimořádné kontroly dělali inspektoři v pohostinských zařízeních během června a července, informovala Mediafax v pátek Ivona Foltisová z inspektorátu. V celé České republice provedli inspektoři 5197 kontrol. Za správní delikty uložili 528 pokut v celkové výši 8,9 milionů korun.
  MediaFax, 16.9.2011
 • ČSÚ: Průměrná mzda v ČR stoupla na 23 984 korun
  ilustrační foto Průměrná hrubá měsíční mzda stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku o 574 korun na 23 984 korun, což představuje meziroční růst o 2,5 procenta. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).Reálná mzda vzrostla o 0,7 procenta, protože spotřebitelské ceny se ve stejném období zvýšily o 1,8 procenta. Objem mezd vzrostl o 2,7 procenta, počet zaměstnanců se zvýšil o 0,2 procenta. MediaFax, 5.9.2011
 • Do kraje míří stamilióny na podporu zaměstnanosti (Právo)
  ilustrační fotoMoravskoslezský pakt zaměstnanosti připravil 37 projektů, které mají pomoci zlepšit dlouhodobě nepříznivou situaci na trhu práce v regionu. Sedm z nich, zaměřených zejména na podporu zaměstnávání lidí starších 45 let a dlouhodobě nezaměstnaných, už bylo schváleno, spolufinancovány budou z evropských fondů.
  Právo, 23.9.2011
 • Jaromír Drábek: Bismarck měl jiný metr (HN)
  ilustrační fotoDůchodová reforma se dotýká celé naší společnosti. I proto můžeme dennodenně číst komentáře k důchodovému systému. Kromě těch fundovaných se však nejen v tisku objevuje i mnoho mýtů. Jedním z nejrozšířenějších je, že státní důchody již více než sto let zajišťují prakticky všem zabezpečení ve stáří. Naposledy o "spolehlivém 130tiletém fungování státního průběžného systému" přesvědčoval své kolegy v parlamentu koncem srpna dokonce jeden z poslanců, píše autor článku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pro deník HN.
  Hospodářské noviny, 23.9.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Fakta (Prima TV)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Fakta na Prima TV, kde diskutoval mj. o poslaneckém návrhu, aby otcové den po narození dítěte měli nárok jeden den placeného volna.
  Dalším tématem diskuse byla například sociální reforma a tzv. karta sociálních systémů či plánované změny v rámci novely zákona o zaměstnanosti.
  Prima TV, 5.9.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor – Interview ČT 24 (ČT24)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Interview na ČT 24, kde diskutoval o vypjaté situaci na Šluknovsku a možnostech přijetí účinných opatření. Jedním z nich je například navýšení počtu míst ve veřejně prospěšných pracích. „My jsme diskutovali o dlouhodobých řešeních, o krátkodobých opatřeních a právě jedním z těch krátkodobých opatřeních je výrazné navýšení počtu míst, kam je možné umístit lidi, kteří jsou v tuto chvíli bez práce a u nich je potřeba, aby si tzv. obnovovali pracovní návyky,“ dodává ministr.
  ČT24, 19.9.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor – Partie (Prima TV)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Partie na Prima TV, kde společně s předsedou ČKOS Jaroslavem Zavadilem diskutoval mj. o vládních reformách a aktuálním projednávání státního rozpočtu.
  Prima TV, 18.9.2011
 • Ministr Jaromír Drábek: Navýšíme počet veřejných prací na Šluknovsku (MediaFax)
  ilustrační fotoNavýšení počtu míst ve veřejně prospěšných pracích na Šluknovsku a omezené vyplácení dávek v hmotné nouzi vidí jako hlavní řešení vyhrocené otázky nepřizpůsobivých občanů ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Řekl to při pondělní návštěvě Šluknovského výběžku. "Ukázalo se, že se starosty obcí Šluknovska máme velmi podobný pohled na to, co je příčinou událostí. Jednou z nich je špatně nastavený sociální systém. Jednoznačně se dle mě potvrdilo, že projednávaná sociální reforma je krokem správným směrem," řekl ministr.
  MediaFax, 19.9.2011
 • Nabídky na sociální kartu prozkoumá hodnotící komise (MediaFax)
  ilustrační fotoNáměstci ministra práce a sociálních věcí otevřeli v pondělí tři obálky s nabídkami na provozování karet sociálních systémů. Odborníci nyní zpracují pro hodnotící komisi podklady a zjistí, zda přihlášené banky splnily kvalifikační předpoklady, informovala Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Ministerstvo dostalo tři nabídky - od České spořitelny, Komerční banky a ČSOB spolu s Poštovní spořitelnou.
  MediaFax, 5.9.2011
 • Práce načerno se nevyplatí (Metro)
  ilustrační fotoUž před letní sezonou jsme varovali, že se zpřísní kontroly Státního úřadu inspekce práce. V červnu a červenci pak proběhlo 5197 kontrol v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. Výsledek: pokuty za práci načerno ve výši 8,9 milionu korun. Celkem 854 osob, které pracovaly načerno, dostalo po kontrole řádné pracovní smlouvy.
  Metro, 23.9.2011
 • Projekt Start pomohl najít práci více než 400 lidem (Právo)
  ilustrační fotoPřes 900 nezaměstnaných z celého Moravskoslezského kraje se zapojilo do projektu Start, který připravil ostravský Úřad práce. V současné době jde do finále. Realizován je téměř dva roky a dosud díky němu našlo práci více než 400 lidí.
  Právo, 22.9.2011
 • Stát čerstvým otcům asi zaplatí den volna (Právo)
  ilustrační fotoJeden den placeného volna by si v budoucnu mohli užívat novopečení tatínci. Návrh, aby čerství otcové měli po narození dítěte ze zákona nárok na den hrazeného volna, jednomyslně schválil ústavně-právní výbor poslanecké sněmovny. Výbor teď žádá vládu o novelu nařízení, podle níž by zaměstnavatel měl povinnost poskytnout zaměstnanci, jenž se stal otcem, pracovní volno po dobu jednoho dne následujícího po narození dítěte. A to s nárokem na náhradu mzdy ve výši podle zákoníku práce.
  Právo, 7.9.2011
 • Za nelegální práci cizinců bude zřejmě nově pokuta až pět milionů korun (MediaFax)
  ilustrační fotoPodnikatelům zaměstnávajícím cizince bez povolení k pobytu má nově hrozit pokuta až pět milionů korun. Novelu zákona o zaměstnanosti, která převádí do českého právního řádu evropskou směrnici, ve čtvrtek pustili do druhého čtení poslanci. Pokud novela projde zdárně celým legislativním procesem, cizinec nebude smět v Česku pracovat bez platného oprávnění k pobytu, a to bez ohledu na vztah mezi ním a zaměstnavatelem. Cizinec podle nové předlohy bude muset pracovat nejméně tři měsíce a výše odměny se musí rovnat nejméně minimální mzdě.
  MediaFax, 30.8.2011
 • Za nelegální práci cizinců by mohla hrozit pokuta až pět milionů korun (MediaFax)
  ilustrační fotoPodnikatelům zaměstnávajícím cizince bez povolení k pobytu má hrozit pokuta až pět milionů korun. Úpravu v novele zákona o zaměstnanosti, který převádí do českého právního řádu evropskou směrnici, ve středu propustili poslanci do třetího čtení. "Jedná se o harmonizační novelu, transpozici směrnic Evropského parlamentu a rady," řekl ve středu ve sněmovně ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  MediaFax, 21.9.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 17.12. 2018 000 17:35.