Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Srpen:

V roce 2014 by se neměly umísťovat děti do tří let do kojeneckých ústavů (MediaFax)

Mnoho zemí v současnosti ustupuje od ústavní výchovy malých dětí, v některých je dokonce zakázaná. "Primární je to, abychom zajistili dětem péči, kterou potřebují a kterou i zaslouží," dodal. Zákaz ústavní péče by pomohl nejen dětem, ale i státu. "Je zde i ekonomický argument, dítě umístěné v kojeneckém ústavu stojí na nákladech přes 37 tisíc korun měsíčně, v pěstounské péči necelých 10 korun," podotknul ministr s tím, že nejde o úsporu, ale o efektivnější vynaložení financí. Musí se vytvořit alternativní pobídky, zejména pro rozvoj pěstounské péče a služby pro práci s rodinami. Sociální pracovníci by tak měli pracovat více v terénu, kde budou pomáhat a radit rodinám.

"Jde o to, aby se rodiny nesprávným rozhodnutím nedostávaly do exekuce, do dluhových pastí," vysvětlil. Pracovníci by se tak už například nemuseli zabývat bezproblémovými rozvody, v současnosti musí být u každého stání sociální pracovník. Mohla by vzniknout i funkce profesionálních pěstounů. "Pěstounská péče by měla být ohodnocená tak, aby to byla rovnocenná nabídka jiného pracovního uplatnění." Navíc se připravují podpůrné služby pro pěstouny, například vzdělávání a školení, ale i finanční, které by měly zajistit fungování pěstounských rodin bez problémů. "Chceme, aby tato profese byla ceněná nejenom morálně, ale i finančně. "Děti by měly mít i větší šanci vrátit se do původních rodin od pěstounů. Během roku 2010 prošlo kojeneckými ústavy, dětskými domovy a dětskými centry 2077 dětí do tří let, což je největší počet od roku 1998. Nejčastějším důvodem umístění jsou sociální důvody (45 procent). V současné době je v České republice 34 kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do tří let.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.8.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:08.