Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Srpen:

Novinka. Kromě školky bude i dětská skupina (Deníky)

Ministerstvo chce tímto způsobem řešit situaci přeplněných mateřských škol. Vytvoření dětské skupiny by totiž mělo být mnohem jednodušší. Příliš přísné normy jsou jedním z nejčastějších důvodů, které podnikům brání při zřizování firemních školek. Zřizovatel musí zajistit například zahradu o určité velikosti. Tato povinnost ale při vytvoření dětské skupiny odpadá. Personál však i nyní musí mít zdravotnické, pedagogické nebo sociální vzdělání.

První skupina na ministerstvu

Ministerstvo už v červenci zřídilo jako první v Česku vlastní dětskou skupinu, a to přímo v budově MPSV. Chce tak firmám připravit jakýsi vzor, podle kterého by při vytváření vlastních skupin měly postupovat.

Ve skupině, která funguje v budově ministerstva, může být maximálně osm dětí předškolního věku. Firmy samotné pak budou mít možnost vytvořit buď malou skupinu pro nejvýše čtyři děti, nebo střední skupinu, kde bude nejvýše dvanáct předškoláků. Kromě dětských skupin představil ministr Drábek ještě novinky týkající se práce chůvy. Ta bude muset mít nově živnostenský list, ale budou pro ni platit mírnější pravidla než pro zřízení dětské skupiny. Pokud se firma nebo podnik rozhodnou zřídit si dětskou skupinu, budou si moci odečíst náklady z daní. „Navíc rodič, který se zapojí do pracovního procesu a svému dítěti bude hradit službu péče o děti, obdrží slevu na dani,“ doplnil Drábek. Navržené změny by měly začít platit od roku 2013.

Zdroj: Deníky

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.8.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:43.