Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Srpen:

Minimální mzda pro příští rok bude nejvýš 8500 korun, shodla se tripartita (MediaFax)

Naše stanovisko k růstu minimální mzdy bylo v závislosti na jednotlivých odvětvích od 0 do 500 korun," konstatoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil k tématu připojil: "Přišli jsme s jiným návrhem, vycházeli jsme z růstu životních nákladů v uplynulých letech. Aby se věc rozdělila do dvou kroků a v příštím roce se vyhodnotila, byl i náš kompromisní návrh." Podle ministra Drábka ale není možné srovnávat růst minimální mzdy a životních nákladů." Navrhnu vládě, aby stanovila stejnou výši minimální mzdy tak, aby nebyla rozdílná pro mladistvé a nezkušené.

Minimální mzda je určená pro nekvalifikovanou práci a není vhodné, aby byla snižována v závislosti na věku," zmínil šéf rezortu práce a sociálních věcí, aby dodal: "Jiný názor mám u osob zdravotně postižených. Sjednocení jejich mzdového minima by mohlo ztížit jejich postavení na trhu práce. Tady ale povedu důkladnou debatu s organizacemi zdravotně postižených." Dopad zvýšené minimální mzdy o 400 až 500 korun měsíčně na státní rozpočet je podle ministra Drábka velmi těžko vyčíslitelný. "Minimální mzdou je podle našich analýz odměňováno jedno až tři procenta zaměstnanců," doplnil. Zvýšení mzdového minima maximálně na 8500 korun podporovali před jednáním tripartity zaměstnavatelé, odbory chtěly nárůst výraznější - o 15 procent na 9200 korun. Minimální mzda se neměnila pět let a ještě letos je na úrovni 8000 korun. Tripartita jednala na Úřadě vlády od 9 hodin, většinu dopoledne věnovala otázce daňových změn, nad kterými se - především kvůli odborům - nedohodla.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.8.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:08.