Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Srpen:

Minimální mzda vzroste, zavedou se předdůchody (LN)

Českomoravská konfederace odborových svazů na jednání přicházela s představou, že by se minimální mzda měla zvýšit o 15 procent, tedy na 9200 korun. Zaměstnavatelé trvali spíše na nižší částce. Tripartita také včera schválila koncept takzvaných předdůchodů, tedy předčasných důchodů pro lidi s namáhavými profesemi. Zaměstnanci z namáhavých profesí by tak mohli odcházet do důchodu o rok až pět let dříve, než je dáno zákonem. Seznam profesí není dopředu určený. U jednotlivých zaměstnavatelů by se věk stanovil v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu. Za tyto lidi by zaměstnavatel spořil na zvláštní účet u penzijního fondu částku ve výši dvou až tří procent mzdy, a to nad její rámec. Z naspořené částky by se potom předdůchody vyplácely.

Neshoda ovšem panuje v tom, kdy předdůchody zavést. Ministerstvo financí navrhuje leden 2014. Odboráři požadují dřívější termín. Vzácné souznění zaměstnavatelů a odborářů přinesl poslední bod jednání – daňová reforma. Obě strany kritizují vládní návrh, především zrušení daňového zvýhodnění benefitů.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.8.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:40.