Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Srpen:

Pět hvězdiček. Nedostal je hotel, ale domov seniorů (MF Dnes)

Justina Šimáková si libuje, že navzdory aprílovému létu její rajčata dobře zrají. Na prostorném balkoně v prachatickém Domově seniorů Mistra Křišťana s výhledem přímo na zalesněný kopec Libín mají v sousedství řady truhlíků s bohatě kvetoucími muškáty sazenice oblíbené zeleniny v objemném květináči dostatek péče.

"Včera jsem obrala 27 malých rajčátek. Tak voňavá v obchodě nekoupíte," chlubí se 85letá Justina Šimáková, která se do domova přistěhovala před pěti lety za svým manželem Josefem. S obavou, jak život s o rok starším mužem upoutaným na lůžko po mrtvičce zvládne. Díky kvalitní rehabilitaci a péči tamního personálu a také její nezdolné vůli postavit zpátky na nohy manžela, s nímž žije už 67 let, se to nakonec podařilo. "Dva roky jsem muže vozila na vozíku, dnes už pomalu projdeme celý barák. Netajím se tím, že jsme tu spolu moc spokojení. Sestřičky jsou jako moje dcery – přijdou, pomačkají mě, popovídají a užijeme si spoustu legrace. Takové stáří, jako máme tady, bychom si doma neužili," líčí tmavovlasá vitální žena, která s mužem vychovala tři syny a dceru. Všichni i s rodinami je pravidelně navštěvují a vozí si rodiče domů i na výlety.

Krajský domov pro seniory v Prachaticích je podle odborníků nejlepším sociálním zařízením svého druhu v republice. Jeho ředitelka Hana Vojtová převzala v červnu od ministra práce a sociálních věcí Jaroslava Drábka certifikát kvality za špičkově poskytované služby. Na zlaté tabulce, která visí u hlavního vchodu do domova přímo pod znakem Jihočeského kraje, je pět hvězdiček. To je maximální počet. Prachatický domov ho dosáhl jako první a jediný v Česku.

Jeho nová budova byla otevřena v roce 2002, takže nemá žádné problémy s bariérami, které tak často ztrpčují život méně pohyblivým seniorům. Celá třípatrová stavba zaujme nejen spoustou světla, veselých pastelových barev, květin a bohatou výzdobou děl zručných seniorů, ale ještě něčím navíc. Místo strohých písmen nebo číslic nesou jednotlivá oddělení názvy ulic, které si jejich obyvatelé snáze zapamatují. Babičky a dědečkové, jejichž průměrný věk je tu 80,8 roku, mají své jedno či dvoulůžkové pokoje v ulicích Slunečná, Obrázková, Skleněná, Malovaná a Hedvábná.

Na chodbách visí velké hodiny, na datum upozorňují kalendáře v dobovém stylu, který je seniorům blízký. Stížnosti mohou svěřit sestřičkám či anonymně boxu.

"Stížností ale není moc. Poslední jsme zaznamenali v březnu, a to na tvrdé knedlíky," připomíná ředitelka domova Hana Vojtová.

Podle jeho obyvatel je to zlatá ředitelka, která se jim snaží splnit všechna přání a organizuje pro ně stále zajímavější program včetně příjemných narozeninových party. Podle personálu je to pedant vedoucí 56 zaměstnanců tvrdou rukou. "Co řekne, to platí. Ale má to hlavu a patu, takže když sdělí, že se jí něco nelíbí, musíme to napravit. Ale fakt je, že umí i pochválit," říká ošetřovatelka Taťána Horáková. Na své práci si nejvíc cení toho, že prochází řadou kurzů a školení, na nichž se učí nejmodernější metody individuální péče o seniory. "Teď jsme měli dva dny biografii a bylo to zajímavé. Je to o tom, jak se vlastně dostat do duše klientů, abychom jim uměli poskytnout lepší péči," popisuje. Jako první v Česku v tomto domově už od jara ověřují i takzvanou smyslovou aktivaci, při níž prostřednictvím barev, zvuků, dotyků, chutí a vůní motivují seniory k radosti ze života. "Ale pořád máme co vylepšovat. Třeba ideální by bylo, kdybychom měli jen jednolůžkové pokoje," přeje si ředitelka Vojtová.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.8.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:31.