Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Srpen:

Pracovních míst pro absolventy škol je o 40 procent víc než vloni (HN)

Letos v červenci bylo na serveru Jobs 2448 pozic vhodných pro absolventy. V meziročním srovnání jde o velký nárůst, bezmála o 40 %. Na portálu Prace.cz bylo ve stejném období absolventům k dispozici 2947 míst, což činí meziroční nárůst o 41 %.

"Trh obecně meziročně vzrostl o pětinu. Pozice pro absolventy rostou rychleji, protože předtím mnohem výrazněji klesly. Takže zatímco při krizi byli absolventi nejvíce biti, teď jsou pro zaměstnavatele atraktivní. Jsou například i levnější," vysvětluje nárůst počtu nabízených míst Tomáš Dombrovský, tiskový mluvčí společnosti LMC, která portály Jobs.cz a Prace.cz provozuje.

Čísla dokazují, že nejvýrazněji roste právě počet příležitostí pro absolventy. Pokud teď nevyužijí této pro ně příznivé doby, mohou za pár měsíců litovat, pokud ekonomika zpomalí.

"Míra nezaměstnanosti je v prázdninových měsících vždy především výsledkem sezonních vlivů. Na jedné straně ji zvyšují noví absolventi, kterým se po škole ještě nepodařilo najít práci nebo si chtějí prodloužit prázdniny," říká Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR. "Na druhé straně k jejímu poklesu přispívají naopak sezonní práce, zejména ve stavebnictví, zemědělství a cestovním ruchu. Průzkum PwC mezi generálními řediteli významných tuzemských firem ukázal, že více jich hodlá letos nabírat než propouštět. Jako jedno z největších rizik, které ohrožuje jejich plány, je však obava z dalšího zhoršení hospodářské situace, či dokonce další recese. Řada zpráv z globální i české ekonomiky přitom naznačuje, že letošní rok nebude na trhu práce jednoduchý a problémy v eurozóně by mohly výrazně utlumit růstové ambice českých podniků, které se již chystaly těžit z hospodářského oživení," doplňuje. Zatím se však tyto obavy na počtu pozic, které inzerují pracovní portály, nijak neprojevují.

"Současné zprávy o možném opakování ekonomické krize v souvislosti s dluhovými problémy některých zemí Evropské unie a Spojených států zatím nemají na český trh práce výrazný vliv. I během prvních dvou srpnových týdnů jsme svědky dalšího růstu počtu inzerovaných volných pozic, včetně míst vhodných pro absolventy," uvádí Ondřej Mysliveček, analytik LMC.

"Poptávka po nových zaměstnancích stále roste především v technologických odvětvích a informačních technologiích. Absolventi proto nyní mají dobrou šanci na uplatnění, i když v souvislosti s jejich hromadným nástupem na trh práce v září budou mít větší konkurenci mezi ostatními uchazeči," říká Mysliveček.

"Pokud by se v následujících týdnech či měsících světová ekonomika skutečně dostala do potíží, výraznější negativní vliv na nabídku nových pracovních míst i celkový stav trhu práce v Česku by se projevil až s odstupem několika měsíců. Zatím však žádné negativní signály na našem on-line trhu práce neregistrujeme," dodává.

Studenti mohou zažít atmosféru ve firmě

Od studentů se očekává aktivita a odborná praxe. S výmluvami u pohovorů absolventi neuspějí, protože spolupráce firem se školami je čím dál běžnější. Hlavně velké firmy organizují pro studenty speciální programy. Roman Hep, regionální HR ředitel a jednatel společnosti Parker Hannifin pro Česko, Rakousko, Rusko a východní Evropu, říká: "Nabíráme studenty napříč všemi obory. Mohl bych vyjmout jedině medicínu, protože jsme výrobní firma. Jinak u nás uspějí studenti jak z technických, sociálních, ale i jazykových oborů." Hep zdůrazňuje, že vystudovaný obor je pouze polovinou úspěchu: "Neméně důležitá část, podle které uchazeče hodnotíme, jsou jejich postoje a to, jak by zapadli do firemní kultury." Ve firmě Parker Hannifin mohou studenti absolvovat praxi při studiu. "Mají možnost si u nás vypracovat diplomové práce, odjet v létě na praxi do některé z poboček. Jezdí do Holandska, do Rakouska, Ruska... Jde o praktikantská místa. Největší výhodou je, že studenti mají šanci ‚nadýchat' atmosféru firmy dříve, než dojde k přijímacímu pohovoru. Nabízíme to, co je v danou chvíli reálné, nevytváříme pozice uměle," dodává Hep.

Absolventský program má i Tesco, do prvního kola se přihlásilo 164 zájemců a šanci měli do poloviny srpna. Nejlepší nastupují do zaměstnání v září. "Absolventský program má vychovat ve firmě lidi, kteří v horizontu tří až pěti let dosáhnou seniorní manažerské pozice," upřesňuje Karel Foltýn, personální ředitel Tesco. Studenty nabíral v létě i Prazdroj, a to hlavně z Vysoké školy ekonomické v Praze. Ze 150 zaslaných životopisů vybrali 25 studentů. Dostali příležitost v komerčních týmech, starají se o marketing značek, distribuci, obchodní finance nebo klíčové zákazníky. Další studenti se budou v pivovaru v Plzni podílet na projektu efektivního využití chlazení a znovuvyužití tepla.

Nejhůře jsou na tom absolventi v Ústeckém kraji

"Znalost jazyků a kvalitní univerzita už ale nestačí. Velký globální trh ekonomiky požaduje také flexibilitu. V současném pojetí flexibilita může znamenat ochotu změny místa zaměstnání, bydliště klidně i několikrát za život. V budoucnosti by měli být studenti připraveni i na přicházející konkurenci z jiných zemí," uvádí Hep.

Argument absolventů, kteří nemohou najít práci, protože se upínají na jeden region, tedy při pohovoru s personalistou neobstojí. Flexibilita uchazeče totiž výrazně zvyšuje šanci na získání dobrého pracovního místa a lepšího finančního ohodnocení. "Úspěšnost v umísťování absolventů je velká, pokud absolvent opravdu chce a o práci se skutečně uchází. Zvlášť pokud jde o mladého člověka bez závazků, s velkou možností mobility. Pokud si ovšem absolvent nemyslí, že se mu přizpůsobí trh práce, ale on se přizpůsobí trhu. Pak má záruku, že nesetrvá v evidenci uchazečů dlouho. Samozřejmě, že na tom jsou nejhůře regiony s nejvyšší mírou nezaměstnanosti, ale mladým v mnoha případech nic nebrání v tom, aby vycestovali do jiného regionu nebo ještě lépe do zahraničí," říká Jiří Reichel, tiskový mluvčí Úřadu práce ČR. Největší nezaměstnanost byla v červenci v Ústeckém (12,5 procent), Moravskoslezském (10,9 procent) a Olomouckém kraji (10,4 procent). Naopak Praha hlásila nezaměstnanost jen 4 procenta.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.8.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:30.