Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011:

Květen

Obsah položky Květen:

 • Míra nezaměstnanosti v eurozóně stagnovala na úrovni 9,9 procenta (MediaFax)
  ilustrační fotoDubnová míra nezaměstnanosti v eurozóně stagnovala na hodnotě 9,9 procenta. V úterý o tom informoval evropský statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii (EU) míra nezaměstnanosti klesla z březnových 9,5 na dubnových 9,4 procenta. Celkem bylo bez práce 22,547 milionu lidí, z toho 15,529 milionu v eurozóně.
  MediaFax, 31.5.2011
 • MPSV dá 850 milionů na školení pro strojaře, hostinské nebo obchodníky (MediaFax)
  ilustrační fotoZaměstnavatelé v odvětvích s růstovým potenciálem můžou od úterý začít žádat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o dotace na svoje vzdělávací projekty. Za ně musí pak vyškolit nebo rekvalifikovat nově přijaté pracovníky nebo zvýšit kvalifikaci svých stávajících zaměstnanců. Projekt "Vzdělávejte se pro růst" je cílený na odvětví české ekonomiky, které mají podle MPSV potenciál růstu a významně se podílejí na tvorbě hrubého domácího produktu. "Posilování konkurenceschopnosti českého podnikatelského sektoru prostřednictvím vzdělávání se ukázalo jako jedna z úspěšných cest," uvedl ministr Jaromír Drábek (TOP 09) a dodal: "Proto i podle předběžných reakcí očekávám o tento projekt značný zájem mezi zaměstnavateli."
  Na realizaci projektu byla z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost vyčleněna částka 850 milionů Kč.
  MediaFax, 31.5.2011
 • Host dne – Jiří Vaňásek za MPSV, Minuty regionu (Prima TV)
  ilustrační fotoZneužívání sociálních dávek a s tím související rostoucí počet odhalených případů v praxi bylo tématem rozhovoru s Jiřím Vaňáskem, ředitelem odboru služeb trhu práce z MPSV v pořadu Minuty regionu na Prima TV.
  30.5.2011, Prima TV
 • V České republice máme 766 stoletých a starších důchodců (Blesk)
  ilustrační fotoMyslíte si, že v Česku žije jen pár stoletých? To se ale pletete. Stovka už není nic výjimečného. Sté narozeniny letos u nás oslavilo nebo oslaví 361 důchodců. A jako dárek dostanou od státu přilepšení k důchodu, který se jim zvedne o dva tisíce korun. Dalším 405 důchodcům už je 101 a více let! Celkově mezi stoletými a staršími převažují ženy. Je jich 655, zatímco mužů jen 111.
  Blesk, 23.5.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - "Postižení nepřijdou o žádnou výhodu" (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poskytl rozhovor pro deník MF Dnes, ve kterém hovořil o dohodnutém kompromisu mezi MPSV a Národní radou zdravotně postižených v plánovaných změnách systému poskytování dávek pro OZP v rámci sociální reformy I., kterou minulý týden na svém jednání schválila vláda.
  MF Dnes, 23.5.2011
 • Pokuta za práci načerno bude až 100 tisíc korun, vláda chce utnout nelegální zaměstnávání (MediaFax)
  ilustrační fotoJednorázová pokuta deset tisíc, opakovaně až do stotisícové částky má nově hrozit lidem, kteří budou vykonávat pravidelné zaměstnání bez zaměstnaneckého poměru. Firemní praxi šetřící náklady na pojištění chce omezit zákon o zaměstnanosti, který ve středu podle informací Mediafaxu schválila vláda. "Na základě navrhované nové definice nelegální práce bude možné postihnout výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah, tedy na základě jiné, zejména občanskoprávní smlouvy," plánuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  MediaFax, 18.5.2011
 • Všechny dávky na jedné kartě (LN)
  ilustrační fotoNecelý rok po volbách schválila vláda první vlnu výraznějších reforem. Ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi prošlo podstatné zjednodušení a zpřísnění podmínek pro poskytování sociálních dávek. Drábkova reforma sjednotí všechny sociální dávky na jedno výplatní místo, a navíc jimi bude možno platit ze speciální karty, tzv. karty sociálních systémů určené pro osoby zdravotně postižené. Bude to komfortnější, pro stát levnější a zároveň bude snazší kontrolovat zneužívání pomoci," řekl ministr práce Jaromír Drábek. Dávky by se na jedno místo měly sloučit již od začátku roku 2012.
  Lidové noviny, 19.5.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Sociální reforma pro OZP (Radiožurnál)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Radiofórum na Radiožurnálu, kde společně s dalšími hosty diskutoval o vládou schválené I. části sociální reformy, která mj. upravuje například systém poskytování dávek pro OZP či užívání průkazu osob se zdravotním postižením. Cílem reformy je především zjednodušit systém výplaty dávek, snížení administrativní zátěže a lepší zacílení na skutečně potřebné příjemce státní pomoci. Návrhy změn by měly začít platit od 1. ledna 2012.
  Radiožurnál, 18.5.2011
 • Vládní kabinet schválil novelu zákona o poskytování dávek pro OZP (MediaFax)
  ilustrační fotoNahrazení dosavadních dávek pro těžce zdravotně postižené osoby dvěma novými, příspěvkem na mobilitu a na zvláštní pomůcky obsahuje novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kterou na svém zasedání schválila vláda. "Hlavním cílem navrhované právní úpravy je podle autorů zvýšení adresnosti a efektivnosti dávkové pomoci poskytované osobám se zdravotním postižením a maximální snížení počtu posudkových schémat," stojí v předkládací zprávě.
  MediaFax, 18.5.2011
 • Ministr Drábek debatoval na brodské radnici (Deníky)
  ilustrační fotoPozvání místní organizace TOP09 na návštěvu města přijal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten spolu s poslanci Ladislavem Jirků a Alešem Roztočilem v rámci své jednodenní exkurze navštívil havlíčkobrodská sociální pracoviště a odpoledne se pak hodinu věnoval debatě s pozvanou odbornou veřejností, která zaplnila velkou zasedací místnost na radnici, takřka do posledního místa. Člen vládního kabinetu zde alespoň rámcově představil připravované reformy z jeho resortu.
  Deníky, 18.5.2011
 • Důchodců přibylo, za rok 25 tisíc (LN)
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení evidovala ke konci prvního čtvrtletí letošního roku 2,824 milionu důchodců. Jsou mezi nimi jak lidé, kteří pobírají starobní důchod, tak osoby pobírající invalidní či pozůstalostní důchody. Počet důchodců meziročně vzrostl o více než 25 600. Celkem vyplácela ČSSZ na konci března 3,45 milionu důchodů. Starobních důchodců bylo 2,266 milionu.
  Lidové noviny, 17.5.2011
 • Jaromír Drábek: Hostem v pořadu Nedělní partie ( Prima TV)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Nedělní partie na Prima TV, kde společně se stínovým ministrem financí za ČSSD Janem Mládkem diskutoval o připravovaných reformách a současném politickém vývoji ve vládní koalici.
  Prima TV, 15.5.2011
 • Průměrná mzda vzroste o tři procenta (LN)
  ilustrační fotoPrůměrná hrubá mzda v České republice poroste letos o 2,4 až 3,2 procenta. Příští rok by pak mohl být růst ještě rychlejší, podle odhadů 3,5 až 4,5 procenta. Vyplývá to z Analýzy vývoje příjmů a výdajů domácností v roce 2010, kterou vládě předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Státní úředníci očekávají, že letos vzroste průměrná mzda až o 3,2 procenta. Většinu nárůstu ale smaže inflace, reálná mzda tak vzroste asi o jedno procento.
  Lidové noviny, 13.5.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Minimální mzda od příštího roku vzroste (HN)
  ilustrační fotoO připravované novele zákoníku práce hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Smlouvy na dobu určitou bude možné uzavírat nejvýše na dobu tří let a maximálně třikrát po sobě či odstupné bude vypláceno podle délky pracovního poměru, a to v prvním roce bude náležet zaměstnanci jednoměsíční odstupné, ve druhém roce dvouměsíční a až od třetího roku zaměstnání bude mít nárok na plné tříměsíční odstupné.
  Hospodářské noviny, 11.5.2011
 • Lidí bez práce díky průmyslu ubývá (LN)
  ilustrační fotoSlunečné počasí a oživení průmyslu. To jsou hlavní důvody nad očekávání rychlého poklesu nezaměstnanosti v Česku. V dubnu bylo na úřadech práce registrováno jen necelých 514 tisíc lidí, což je o 34 tisíc méně než o měsíc dříve. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle statistik ministerstva klesla v uplynulém měsíci míra nezaměstnanosti o 0,6 procentního bodu na 8,6 procenta.
  Lidové noviny, 10.5.2011
 • Míra nezaměstnanosti v ČR v dubnu klesla na 8,6 procenta (MediaFax)
  ilustrační fotoMíra nezaměstnanosti v ČR v dubnu klesla z březnových 9,2 na 8,6 procenta. V pondělí o tom informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Míra registrované nezaměstnanosti mužů klesla na 7,8 procenta a žen na 9,7 procenta. Ke konci dubna evidovaly úřady práce celkem 513 842 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 33 920 nižší než ke konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 poklesl o 26 286.
  MediaFax, 9.5.2011
 • Lidé vloni méně stonali. Počet nemocenských byl nižší o 6 tisíc (MF Dnes)
  ilustrační fotoZaměstnanci v Moravskoslezském kraji v minulém roce méně stonali. Počet pracovních neschopností se meziročně snížil o 6 000 na 143 215 případů. V průměru byl na nemocenské každý třetí člověk. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Snížila se také průměrná doba, kterou lidé na neschopence strávili. Z 51,5 dne v roce 2009 klesla na 48,9 dne.
  MF Dnes, 9.5.2011
 • Důchod dostává 766 stoletých a starších lidí (Medical Tribune)
  ilustrační fotoCelkem 361 důchodců narozených v roce 1911 evidovala v dubnu 2011 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Z nich bylo 305 žen a 56 mužů. U příležitosti stých narozenin dostávají klienti ČSSZ rozhodnutí o zvýšení důchodu o 2 000 Kč spolu s osobním dopisem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.
  Medical Tribune, 9.5.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor, Ranní interview (Radiožurnál)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Ranní interview na Radiožurnálu, kde diskutoval o současném projednávání tzv. malé důchodové reformy v PSP ČR a v souvislosti s tím hovořil o změnách, které by měly nastat u nově přiznaných důchodů.
  Radiožurnál, 6.5.2011
 • Kalkulačka k důchodové reformě (Týdeník Školství)
  ilustrační fotoNově si mohou lidé vypočítat výši svého budoucího důchodu prostřednictvím kalkulačky k důchodové reformě, kterou uveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých internetových stránkách www.mpsv.cz/duchodovakalkulacka.
  Týdeník Školství, 4.5.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.12. 2018 000 05:43.