Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Červenec:

Alkohol za sociální dávky? Zneužívání ohlídá počítač (HN)

Dosud nebylo jasné, jak chce ministerstvo nežádoucí nákupy hlídat. Není problém dohledat, kde a kdy majitel karty utratil například tisíc korun, ale z údajů na kartě není možné zjistit, co si přesně koupil. Karetní systémy totiž nic takového neevidují. "K tomu nám poslouží elektronické účtenky. V systému, který chystáme s Generálním finančním ředitelstvím, budou údaje o používání karet a také údaje z elektronických účtenek. Tyto dva soubory dat už není problém postavit vedle sebe, abychom viděli, jestli si majitel karty nekupuje něco, co nemá," vysvětluje náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, který má projekt na starosti.

Ministerstvo přitom nebude o každém vědět, co si přesně kupuje - vzhledem k objemu nákupů to ani není možné. Systém bude vyhledávat jen kódy zboží, které má příjemcům dávek zůstat zapovězeno, zejména alkohol a cigarety. "My se dozvíme prakticky jen to, že kartou číslo XY si někdo koupil třeba lahev tvrdého alkoholu. Teprve na základě této informace si dohledáme vlastníka karty a můžeme přistoupit k dalším krokům," vysvětluje Šiška s tím, že trestem může být snížení nebo rovnou odebrání dávky.

Omezení se však týká jen peněz, které jsou vázané na nějaký účel. Například dávky pomoci v hmotné nouzi slouží jen k nákupu potravin, oblečení nebo na jízdné. Naopak třeba podporu v nezaměstnanosti může příjemce utratit za cokoli. Pro obchodníky to znamená, že pokud budou chtít získat zákazníky se sociální kartou, budou se muset zaregistrovat do systému shromažďujícího účtenky v elektronické podobě. Pokud majiteli karty prodají například alkohol, nebude jim hrozit postih. Sankce dopadnou jen na majitele karty.

Systém kontroly

Nákup na sociální kartu

  • O platbě vzniknou dva záznamy: elektronická účtenka a záznam o použití karty.
  • Počítačový program ze srovnání těchto dokumentů zjistí, že kartou číslo XY byl koupen tvrdý alkohol či cigarety, a informaci předá ministerstvu práce.
  • Ministerstvo dohledá majitele karty a nahlásí ho úřadu práce, pod který dotyčný spadá.
  • Úřad práce vyhodnotí, o jak závažné porušení jde (například jedno pivo k obědu v restauraci by nemělo být problém). Úředníci mohou přistoupit i k odebrání nebo snížení dávek.
  • Pokud se příjemce dávek domnívá, že o peníze přišel neprávem, může se proti rozhodnutí úřadu práce odvolat na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.7.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:29.