Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Červenec:

Nezaměstnanost je nejnižší za dva roky (HN)

V létě se situace na trhu práce zhorší. Čerství absolventi se přihlašují na úřady práce. Skromná nabídka ztíží hledání první práce absolventům, kteří vždy během léta nezaměstnanost zvýší. Navíc jen šest tisíc pracovních míst je podle zaměstnavatelů pro mladé lidi bez praxe vhodných. Školy přitom letos ukončí podle odhadů kolem stovky tisíc lidí.

Jinak vidí situaci analytik Ondřej Mysliveček ze společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Práce.cz. Podle jejich údajů nabídky práce vhodné pro absolventy vzrostly o polovinu. "Firmy oživily náborové aktivity, nejpodstatněji se přitom v pozitivním směru změnila situace absolventů. V krizi byli na trhu práce jednou z nejvíce postižených skupin, nyní je po nich naopak zvýšená poptávka," uvedl Mysliveček. Zájem o mladé lidi bez praxe zvyšují zejména jejich klesající mzdové nároky.

Absolventi dříve neměli s hledáním práce velký problém a nezaměstnanost zvýšená během července a srpna se během září rychle vrátila na své "běžné" hodnoty. To se poprvé nestalo v roce 2008, kdy už se začala v některých odvětvích projevovat slabší poptávka a počet nezaměstnaných rychle rostl. Situace se dál zhoršila o rok později, kdy se vůbec poprvé neprojevil nástup sezonních prací. Absolventi tak k tomuto nárůstu pouze přibyli, stejná situace byla i v roce 2009.

Až v loňském roce začala nezaměstnanost výrazněji klesat, a uplatnění tak o něco snadněji nacházejí i mladí. I tak je ale na úřadech práce nyní 24 tisíc lidí bez jakékoliv praxe, na něž připadá zmiňovaných šest tisíc pracovních míst. A na úřady práce se během léta přihlásí další absolventi, kterým se nepodaří najít svou první práci, případně její hledání odloží na konec prázdnin.

"Od srpna bude počet lidí bez práce opět mírně klesat a v optimálním případě se může míra nezaměstnanosti na konci podzimu dostat pod osm procent," předpokládá analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Pokles nezaměstnanosti ale naráží na to, že jeho motorem je hlavně oživení v průmyslu, zatímco další obory na růst zaměstnanosti teprve čekají. "Pokles nezaměstnanosti nelze interpretovat tak, že se ekonomika nadechuje k velkému výkonu. Jde spíš o to, že nízké investice firem z nedávné minulosti omezily růst produktivity, takže i slabší zvýšení poptávky klade požadavky na přijímání nových pracovníků," upozorňuje Sobíšek. Podle prognóz se ale očekává zpomalení růstu průmyslové výroby v Německu, což by mělo znamenat i nižší poptávku po českém zboží. Firmy by tak mohly opět propouštět.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.7.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:17.