Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Červenec:

Nezaměstnanost je na dvouletém minimu, podle analytiků se mírně zvýší (MediaFax)

Analytici oslovení agenturou Mediafax se shodují, že do konce roku se nezaměstnanost znovu mírně zvýší. "Ve srovnání s loňským rokem se nezaměstnanost snížila o půl procentního bodu. Stejně jako v předchozích měsících i tentokrát zafungovaly sezonní práce v zemědělství a ve službách. Zapomenout však nemůžeme ani na rostoucí poptávku po nových zaměstnancích v průmyslu," uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Mírně se zvýšil i počet volných pracovních míst (38 416), i když stále ještě nepřekročil hranici 40 tisíc. "Je tak stále pod úrovní roku 2009, kdy už česká ekonomika zažívala rychlý a tvrdý propad. Na druhou stranu, v červnu na trh ještě nepřišli noví absolventi, s nimi musíme počítat až v dalších měsících. To samozřejmě ovlivní i tak nepříznivá čísla o nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let, která je dvojnásobná ve srovnání s celostátním průměrem," upozornil Dufek. Nezaměstnanost je podle něj v tuto chvíli na letošním minimu, od kterého se už příliš nevzdálí. "V závěru roku se nezaměstnanost zvýší na zhruba 8,5 procenta. O jejím výsledku však rozhodne vývoj zahraniční poptávky po produkci českých exportních firem, protože na tu domácí zatím příliš spoléhat nemůžeme," dodal analytik. I když míra nezaměstnanosti v červnu meziměsíčně klesla o 0,1 procentního bodu, podle

Tomáše Vlka, analytika společnosti Patria Finance, nejsou aktuální čísla z trhu práce tak dobrá, jako v květnu. "Počet lidí, kteří našli práci, se snížil, zatímco se na úřady práce nahlásilo o něco více nových nezaměstnaných než v květnu. Ve výsledku i pokles nezaměstnanosti je pouze mírný, na rozdíl od předchozích měsíců. Nejde však o neobvyklý jev, podobný vývoj v červnu nastává pravidelně, když najímání na sezonní práce už není tak silné, jako začátkem jara," připomněl analytik. Dobrou zprávou je podle něj pokračující tvorba pracovních míst v průmyslu, což se projevuje i v postupném růstu volných míst v rámci statistik z úřadů práce. "To by měl být dobrý základ pro další růst zaměstnanosti, který předpokládáme v druhé polovině roku. Do hry ale vstupuje také sezonnost, v tomto případě konec školního roku. V prázdninových měsících tak pravděpodobně nezaměstnanost přechodně stoupne, i když jen mírně," očekává Vlk.

S mírným zvýšením nezaměstnanosti v dalších měsících počítá také Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. "Navíc výhled světové ekonomiky není tak dobrý, aby to zaměstnavatelé s náborem pracovních sil přeháněli. Chybí jim optimismus. Na rozvoj a strategické investice to zatím nevypadá. Všichni se za současné nejistoty raději pokusí dočasně přetížit stávající kapacity. Na skutečně výrazné zlepšení třeba pod 7,5 procenta sázet nemůžeme a musíme si na něj počkat do roku 2012," předpokládá Šichtařová. V letošním roce podle ní dosáhne průměrná míra nezaměstnanosti 8,5 procenta."

Trh práce ukazuje, že česká ekonomika se drží solidní tempo oživení a zvýšená poptávka po pracovní síle pravděpodobně primárně přichází z průmyslu. V následujících dvou měsících očekáváme díky sezonnosti mírný nárůst na 8,3 procenta a následně pokles možná na osm procent v říjnu. Na závěr roku by se nezaměstnanost měla zvýšit zpět k úrovni 8,5 procenta," doplnil Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.7.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:54.