Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Červen:

Kdo kupuje cigarety, toho odhalíme (Hospodářské noviny)

HN: Jak chcete lidem zabránit, aby kupovali zboží jako cigarety nebo alkohol?
Budou dva druhy kontrol. Na začátku bude takzvaná kontrola proaktivní. Budeme chtít, aby se u nás obchodníci zaregistrovali a akceptovali specifické podmínky pro tyto karty. Například na terminálu v baru nebo v hospodě nebude možné zaplatit kartou, na které jsou prostředky z vázané dávky. Ale třeba v prodejně potravin to možné bude, byť se tam prodává i zboží, které by si dotyčný neměl kupovat, tedy například alkohol.

HN: Bude-li ale někdo platit kartou v běžném obchodě, jak lze rozlišit, co si kupuje?
Druhý způsob kontroly se nazývá reaktivní kontrola. Tu hodláme dělat ve spolupráci s ministerstvem financí a jednáme o detailech. V rámci tohoto systému budeme moci zjistit, zda si člověk nekupuje nějaké nežádoucí zboží, a přikročit i ke snížení sociálních dávek nebo přímo k jejich odebrání.

HN: Lidé z karetních asociací tvrdí, že na tyto účely se ve světě používají spíše takzvané předplacené karty, ty fungují například v Británii. Proč jste nešli touto cestou?
Za posledních deset let bylo několik různých projektů. Po jejich prostudování jsme usoudili, že nemá smysl pokračovat v nejrůznějších slepých uličkách, ale že pokud to chceme skutečně vyřešit, tak musíme vstoupit do fungujícího systému, jakým je právě standardní trh platebních karet v bankovních standardech.

HN: Kdo se bude moci tendru zúčastnit? Banky?
Ano, provozovatelem bude nějaká banka. Musí jít o firmu, která se zabývá správou peněžních toků. Dále je tu práce s hotovými penězi, takže musí jít o držitele bankovní licence. Tím pádem se do tendru budou moci zapsat banky. Cílem je, aby na straně státu nevznikaly zbytečné náklady, které vznikat nemusí. Kdybychom to dělali sami, tak by nám nezbylo než vytvořit infrastrukturu s bezpečností, kterou ale už dnešní existující mezibankovní infrastruktura má. Proč by ji tedy stát nemohl využívat také? Neexistuje tedy lepší infrastruktura, než jaká už tu je. A je mimochodem světová, protože nesplňuje jen standardy České republiky, ale musí splňovat i světové.

HN: Sociální karty ale mají plnit i jiné účely, budou tedy mít i jiné funkce než běžné platební karty?
Tyto karty jsou součástí projektu Jednotné výplatní místo, který mění struktury výplaty prostředků od státu k občanovi. Dnes každá dávka má svůj vlastní proces, svůj vlastní distribuční a informační systém a databázi klientů. My tohle všechno sjednotíme do jednoho systému. Zároveň víme, že stát má vybudovaný systém pro výplatu důchodů, kde jsou účty všech občanů spravovány. Tento účet použijeme pro výplatu různých dávek ke stejnému občanovi. Karta je pouze nástrojem toho transferu. Tento systém už existuje. My ho pouze doplníme o některé prvky, aby mohl prostředky na dávky přijmout.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.6.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:27.