Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Červen:

Domov seniorů zdobí pět hvězdiček kvality (Právo)

Ze zmíněné pětice ale pouze Domov seniorů mistra Křišťana získal pět hvězdiček. Další čtyři domovy se musely spokojit se čtyřmi.

"Cílem projektu inspirovaného zahraničními zkušenostmi je pomoci seniorům a jejich blízkým v orientaci úrovně poskytovaných sociálních služeb a motivovat management jednotlivých zařízení k zvyšování jejich kvality. Pilotně se postupně posuzuje dvanáct pobytových zařízení sociálních služeb s kapacitou od deseti do čtyř stovek lůžek v šesti krajích ČR. Hodnocení zahrnuje 284 kritérií v pěti základních oblastech, jimiž jsou ubytování, stravování, kultura a volný čas, partnerství, péče," uvedl prezident APSS Jiří Horecký.

Dodal, že v současné době má o certifikaci zájem už dalších šest desítek pobytových zařízení sociálních služeb v ČR.

"Byla to výzva, ale současně jsme se trochu obávali, jaký bude konečný rezultát. Dnes jsme ale samozřejmě rádi, že jsme do certifikace šli. Pět hvězdiček je výsledek dlouhodobé práce a těší nás, že nemusíme na naší činnosti ve prospěch seniorů nic měnit," řekla Právu viditelně spokojená ředitelka prachatického zařízení Hana Vojtová.

Připomněla, že domov se stovkou klientů jako první v republice rovněž využívá rakouských zkušeností s tzv. smyslovou aktivizací od Lore Wehner.

"Jde o celistvý koncept aktivizace a podpory pro aktivní seniory nebo velmi staré a demencí postižené osoby. Smyslová aktivizace je nenásilná, přirozená komunikace prostřednictvím barev, zvuků, dotyků, chutí a vůní mezi pečovaným a pečujícím a vede k pochopení vlastní hodnoty každého člověka, jeho potřeb a zájmů," popsala stručně novou metodu ředitelka.

Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) pak dodal, že jej úspěch prachatického domova pro seniory potěšil, ale zase o tak velké překvapení nejde, neboť už v loni získala obdobné ocenění v přístupu k pacientům písecká nemocnice. "Potvrzuje se, že sociální a zdravotnická zařízení, která kraj zřizuje, dobře fungují a lidé, kteří jejich služeb využívají, jsou spokojeni, a tak to má být," konstatoval hejtman.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.6.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:54.