Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Květen:

Pokuta za práci načerno bude až 100 tisíc korun, vláda chce utnout nelegální zaměstnávání (MediaFax)

Když nebude fyzická osoba schopná se při kontrole na pracovišti prokázat, jakým způsobem je zaměstnaná, zaplatí místo současné pětitisícové pokuty sankci ve výši 10 tisíc korun. Takovou pokutu bude moci zaměstnanec pracující načerno dostat opakovaně až do částky 100 tisíc korun. Navíc se má zvýšit i pokuta za nelegální práci, která je kvalifikovaná rovnou jako přestupek podle zákona o zaměstnanosti, a to ze současných 10 na 100 tisíc korun.

Norma má omezit zneužívání příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zefektivnit podporu tohoto zaměstnávání na chráněných pracovních místech. Stát vyplatil zaměstnancům na práci handicapovaných jen v roce 2010 více než třímiliardový příspěvek. "Předpokládáme, že na základě novelou upravených podmínek dojde ke snížení vyplácených příspěvků zejména díky eliminaci fiktivního zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Takto uspořené prostředky se využijí pro další podporu skutečného zaměstnávání osob se zdravotním postižením," jsou přesvědčeni autoři zákona.

Další novinkou má být zrušení podpory při hledání zaměstnání pro člověka, kterému úřad práce už jednou místo našel, ale on ho svévolně opustil nebo o něj přišel kvůli hrubému porušení pracovní kázně. V takovém případě má být hříšník z evidence uchazečů o zaměstnání na půl roku vyřazený.

Přísnější metr chystá ministerstvo práce a sociálních věcí také na agentury práce. Tyto firmy budou muset být nově pojištěné do výše trojnásobku přepokládaného měsíčního výdělku všech svých klientů. Opatření má agenturní zaměstnance ochránit ve chvíli, kdy agentura zkrachuje, aby nezůstali bez prostředků.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.5.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:28.