Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Květen:

Všechny dávky na jedné kartě (LN)

Ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi občanský zákoník, který nahradí dosud platný kodex z roku 1964. Přestože obě reformy společnost podstatně ovlivní, nejsou kontroverzní jako penzijní nebo zdravotní reforma a nescházela se nad nimi dlouhá jednání koaliční rady K9. Drábkova reforma sjednotí všechny sociální dávky na jedno místo, a navíc jimi bude možno platit ze speciální karty.

Co se konkrétně změní? Lidé už si pro všechnu pomoc budou chodit jen na úřady práce. Ty mají v zemi 77 poboček a 406 kontaktních míst, kde bude možné o dávky žádat. "Nemění se výška dávek, ale styl jejich výplaty. Lidé už nebudou muset obíhat několik úřadů. Bude to komfortnější, pro stát levnější a zároveň bude snazší kontrolovat zneužívání pomoci," řekl ministr práce Jaromír Drábek. Dávky by se na jedno místo měly sloučit již od začátku roku 2012.

Dnes musí lidé obcházet tři úřady a vyřizovat dávky se třemi úředníky. Státní sociální podpora, do které patří rodičovský příspěvek, přídavky na děti nebo porodné, se vyřizuje na pracovních úřadech, stejně jako podpora v nezaměstnanosti. Dávky hmotné nouze vyplácejí přímo obce. Zdravotně postižení si pak musí pro pomoc státu chodit do větších, spádových obcí. Spolu s přesunem na jedno místo se dávky od příště sloučí i zjednoduší. Například různé dávky pro postižené, jako byl příspěvek na péči, nákup auta nebo úpravy bytu, se spojí do jednoho příspěvku na mobilitu. Nicméně Národní rada zdravotně postižených, vedená někdejším poslancem za Unii svobody Václavem Krásou, byla s některými změnami nespokojena. Vláda jim nakonec částečně vyšla vstříc. "Je to kompromis, i když si nemyslím, že by se jím zlepšilo postavení lidí se zdravotním postižením," řekl LN Krása.

Všechny dávky budou od ledna elektronické. Každý, kdo na ně bude mít nárok, dostane kartu sociálních systémů, z níž si bude moci peníze vybírat. Po reformě už bude nad všemi sociálními dávkami mít kontrolu jen stát a obce na ně ztratí vliv. Ministr práce ale očekává, že část terénních sociálních pracovníků, kteří přímo na místě prověřují, jak lidé závislí na dávkách žijí, se přesune na pracovní úřady.

V koalici nevyvolává reforma rozpory, a měla by tak sněmovnou bez větších problémů projít. Ostře ji naopak kritizují odbory i opozice. Odboráři se obávají, že lidé to budou mít pro dávky daleko a na úřadech budou fronty. Varují také, že o práci může při reformě přijít až 12 tisíc úředníků. Tisíce odborářů se proto o víkendu chystají na masovou demonstraci do Prahy.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.5.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:16.