Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Květen:

Vládní kabinet schválil novelu zákona o poskytování dávek pro OZP (MediaFax)

Ministerstvo práce a sociálních věcí v materiálu navrhuje nahradit dosavadní dávky pro těžce zdravotně postižené občany dvěma novými dávkami, příspěvkem na mobilitu a příspěvkem na zvláštní pomůcky. Podle návrhu by tedy mělo dojít ke sloučení celkem devíti příspěvků, které se týkají mobility zdravotně postižené osoby (příspěvek na úpravu bytu, příspěvek na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla, příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu, příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu a garáže, příspěvek na krmivo pro vodícího psa, poskytování bezúročných půjček a jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek), do jedné měsíčně se opakující peněžité dávky.

Materiál rovněž počítá s poskytováním jednorázové peněžité dávky - příspěvkem na zvláštní pomůcku, která bude určená na pořízení motorového vozidla, na zvláštní úpravy motorového vozidla nebo bytu. Návrh zákona částečně mění právní úpravu průkazu osoby se zdravotním postižením a některé výhody náležící držitelům těchto průkazů. Rezort Jaromíra Drábka (TOP 09) v novele upravuje i podmínky nároku na dávky a okruh oprávněných osob, které si o ně můžou zažádat. Změny se dotknou i povinností žadatelů o sociální dávky. Řízení o dávkách osobám se zdravotním postižením bude nově spadat do kompetence Úřadu práce České republiky, který o nich bude rozhodovat prostřednictvím krajských poboček.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.5.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:42.