Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Květen:

Průměrná mzda vzroste o tři procenta (LN)

Kromě platů se však budou zejména příští rok zvyšovat i životní náklady domácností. Průměrná reálná mzda, ve které se zohledňuje inflace, poroste podle odhadů ministerstva mnohem méně - letos o 0,6 až 1,4 procenta, příští rok se zvýší o 1,5 až 1,8 procenta. Zvýšení reálné mzdy budou brzdit momentálně rostoucí spotřebitelské ceny. Pro letošní rok předpokládá ministerstvo inflaci 1,7 až 2,5 procenta, pro příští rok v poměrně širokém intervalu 2,3 až 3,3 procenta. Zrychlení růstu cen proti letošnímu roku ministerstvo přičítá administrativním změnám například u elektřiny, plynu či nájemného z bytů a zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent. Dalším důvodem bude podle ministerstva vzestup cen benzinu a potravin.

Růst nákladů ovšem postihl domácnosti již na počátku letošního roku, zejména u cen v oblasti bydlení za elektřinu a plyn, vodné a stočné. Vzrostly i ceny potravin a nealkoholických nápojů, a to především vlivem vyšších sezonních cen ovoce, zeleniny a brambor. Výrazně podražily i pohonné hmoty, a to dokonce až na nejvyšší úroveň v historii ČR. Zvýšily se také spotřebitelské ceny alkoholu a tabáku i náhrady za sociální péči. Sezonní výprodeje naopak v lednu a únoru zlevnily oděvy a obuv, rekreace a zboží pro vybavení domů a bytů.

Celkem v letošním prvním čtvrtletí vzrostly životní náklady domácností meziročně o 1,7 procenta, tedy o jeden procentní bod rychlejším tempem než o rok dřív, uvedlo ministerstvo. Domácnostem důchodců vzrostly životní náklady meziročně dokonce o 2,9 procenta. Míru nezaměstnanosti ministerstvo předpokládá letos ve výši 8,8 až 9,2 procenta, příští rok pak má dosahovat 8,6 až 9,2 procenta. Na konci dubna letošního roku přitom dosahovala 8,6 procenta a bez práce bylo téměř 514 000 lidí.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.5.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:27.