Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Květen:

Lidí bez práce díky průmyslu ubývá (LN)

Podle statistik ministerstva práce klesla v uplynulém měsíci míra nezaměstnanosti o 0,6 procentního bodu na 8,6 procenta. "K tomuto solidnímu výsledku přispělo zejména dobré počasí a pokračující oživení ve stavebnictví a průmyslu," upozornil Václav Franče, ekonom Raiffeisenbank. Většina analytiků přitom očekávala pokles nezaměstnanosti o pár desetinek pomalejší.

Nesnižuje se jen počet lidí na pracovních úřadech. Firmy totiž díky ožívající ekonomice vytvářejí i více nových pracovních míst. V dubnu tak bylo k dispozici více než 36 tisíc volných míst, tedy zhruba o 2200 více než v březnu. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo v průměru necelých 14,3 uchazeče. "Dubnový pokles nezaměstnanosti a také naše poznatky z jednotlivých podniků ukazují, že české firmy začínají kvůli uspokojení rostoucí poptávky po jejich produktech ve větší míře vytvářet nová pracovní místa a nabírají nové zaměstnance," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Lví podíl na dubnovém snížení počtu lidí bez práce má zemědělství a stavebnictví, kde mohly díky dobrému počasí začít sezonní práce dříve než obvykle. Přesto pro budoucí vývoj nezaměstnanosti mají mnohem větší význam data z průmyslu, která jsou také pozitivní.

"Roste totiž i zaměstnanost v průmyslu. Fiskální restrikce již neústí do propouštění," řekl Martin Lobotka, analytik České spořitelny. Podle něj by tak nezaměstnanost i v dalších měsících měla pokračovat v poklesu. "Hnací silou bude stále průmysl, ale najímat se postupně začne i v dalších segmentech, i když pomalým tempem," dodal Lobotka.

Nedávné otevření německého a rakouského pracovního trhu i pro Čechy by nemělo pokles nezaměstnanosti příliš uspíšit. Více než dostatečně totiž bude případný odliv pracovníků kompenzovat příliv absolventů na konci května a začátku června. I tak by však podle některých odhadů mohl již tento měsíc klesnout počet lidí bez práce pod půl milionu. Nezaměstnanost se zřejmě bude snižovat až do podzimu, kdy kvůli sezonním faktorům nastoupí opačný trend. Přesto by se za celý rok měla míra nezaměstnanosti udržet na 8,6 procenta.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.5.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:10.