Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Duben:

Jen pětina otců chodí s dětmi k lékaři a vaří jim (MF Dnes)

Zatímco finanční zajištění rodin leží na českých otcích skoro ze sedmdesáti procent, jídlo dětem připravuje jen pětina z nich. A k lékaři své potomky doprovází ještě méně otců - jen šestnáct procent. Ukázal to velký průzkum, který pro ministerstvo práce a sociálních věcí provedla společnost Mediaresearch, a to v rámci projektu, jehož cílem je zlepšit zapojení mužů do péče o děti.

"Nechceme je nějak strašit ani vytvářet nějaké kvóty, ale rádi bychom změnili jejich myšlení a vytvořili jim podmínky pro to, aby se o děti mohli starat," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Jeho úřad v těchto dnech rozjíždí další fázi velké kampaně zaměřenou právě na otce, kterou nazval Táto, jak na to? Podle ministra bude součástí akce i snaha přesvědčit zaměstnavatele, aby vycházeli vstříc nejen ženám s dětmi, ale i mužům-otcům. "Vyplatí se jim to, protože muž, který dokáže sladit péči o rodinu s prací, bývá výkonnější," tvrdí projektový manažer Lukáš Müller z MPSV, který má kampaň na starosti. Podle něj jen málokterý muž ví, že má právo na volno, pokud potřebuje jít s dětmi k lékaři či se starat o nemocné děti doma. Jinou věcí je však zájem mužů o to, s dětmi podobné "štrapáce" absolvovat. Ten zatím není moc velký.

Péče o nemocné dítě skončila v průzkumu na úplně posledním místě - těsně za návštěvou lékaře s dítětem a nákupem dětského oblečení. Přitom celých 93 procent dotázaných mužů považuje otcovství za vůbec nejkrásnější věc, která je v životě potkala.

"Český otec už není nutně jen alkoholik či workoholik, neplatič výživného či násilník," říká Martin Jára, šéf Ligy otevřených mužů, která se na kampani spolu s ministerstvem podílí.

Podle ministra Jaromíra Drábka chybějí českým mužům praktické informace o jejich příležitostech a právech i cílená podpora ze strany zaměstnavatelů, kteří by jim péči o děti usnadnili.

Hledáme otce na částečný úvazek

"Pokud firmy budou více myslet na otce a začlení do svých plánů model aktivního otcovství, nejenže se může výrazně zvýšit podíl mužů pečujících o děti, ale zároveň to umožní ženám více se věnovat své profesi," doufá ministr. Příkladem může být třeba nabídka částečných úvazků nejen pro matky malých dětí (některým firmám se však nechce ani do nich), ale i pro muže.

Za nástup na rodičovskou by se stydělo jen procento mužů

Ministerstvo vychází mužům vstříc i chystanými změnami v rodičovské dovolené - má být daleko snazší než dosud, aby se na ní oba rodiče střídali dle potřeb rodiny. Zatím si však celá třetina českých otců myslí, že malé dítě potřebuje nejvíce matku, a proto by na rodičovskou dovolenou nešli. Dvanáct procent mužů přiznalo, že by je péče o takto malé dítě nebavila, a patnáct procent jich má strach, že by kvůli času strávenému na rodičovské přišli o práci. Na druhou stranu, v roli otce na rodičovské by se před svými kamarády styděl jen jeden muž ze sta. Větší ochotu pečovat o děti mají muži s vysokoškolským vzděláním, přičemž podle autorky výzkumu Hany Friedlaenderové ještě více rozhoduje vzdělání matky. Častěji jsou tedy s dětmi doma manželé vysokoškolaček. "Snaží se neztratit kontakt s prací a má snahu otce co nejvíce zapojit," vysvětluje Friedlaenderová.

Na druhou stranu, část matek otcům v péči o děti brání - udržují je v přesvědčení, že takový úkol nemohou zvládnout. Později však nemohou čekat, že se muži z ničeho nic zapojí.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.4.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:43.