Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Duben:

V Česku je jen málo otců, kteří pomáhají s každodenní péčí o dítě, změnit to má nový projekt – Táto, jak na to? (MediaFax)

Průzkum také ukázal, že v každodenní péči se čeští otcové podílejí nejvíce na hraní s dětmi, a to v 38 procentech, a na mazlení s dětmi - v 37 procentech. "Jasně se ukázalo i to, že se tátové spíše podílejí na plánování výletů a náplně volného času než na každodenní péčí," dodala Hana Friedlaenderová ze společnosti Mediaresearch, která průzkum připravovala.

Na otázky odpovídalo celkem 1500 otců, z nichž 363 bylo teprve budoucími tatínky. Osloveno bylo i 150 personalistů, to aby se ukázalo, jak moc vstřícné podmínky pro aktivní otce panují na českém pracovním trhu. Na výsledky průzkumu nyní naváže další etapa projektu Táto, jak na to. Ta má zajistit především dostatečnou informovanost otců, kteří by se o své děti rádi aktivně starali. Zároveň je chce v této iniciativě podporovat a vůbec rozpoutat debatu o aktivním otcovství.

"Pro nás je aktivním otcovstvím míněna situace, kdy se otec podílí na pravidelné péči o dítě aspoň ze 30 procent," řekl Martin Jára z Ligy otevřených mužů (LOM).

Ta je partnerem projektu. Projekt Táto, jak na to se financuje z evropských peněz, a to z 85 procent. Celkové náklady činí přes sedm milionů korun. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) řekl, že projekt vítá.

"Je to podle mého cesta, jak nastoupit pozvolnou cestu k moderním trendům rodičovství. Já nejsem přítel kvót nebo striktního stanovování postupů. Proto si myslím, že tento projekt je vhodný," řekl ministr.

Dodal, že podobný názor má i v případě legislativních nástrojů. "My již nyní hovoříme o tom, že pokud půjde někdo na zkrácený pracovní úvazek, platí nižší sociální a zdravotní pojištění. A je jedno, jestli se bude jednat o muže nebo ženu. Podobně i 'mateřskou' může čerpat otec," dodal ministr.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.4.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:27.