Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Duben:

Drábek chce, aby si rodič mohl pružně určovat délku rodičovské (Právo)

Jak včera oznámil, namísto stávajícího systému, kdy je možné vybrat si buď dvouletou, tříletou, nebo čtyřletou rodičovskou, má být matce nebo otci umožněno pružně si určit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, maximálně však do čtyř let věku dítěte.

Změna bude možná jednou za tři měsíce

Částka rodičovského příspěvku se bude moci měnit maximálně jednou za tři měsíce, její výše bude muset být zaokrouhlena na stokoruny. "Ministerstvo navrhuje, aby toto opatření začalo platit od ledna příštího roku, vláda by se jím mohla zabývat v horizontu jednoho měsíce," řekla Právu mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

Nyní může rodič zůstat s dítětem doma dva, tři či čtyři roky. Při tříleté variantě dostane celkem od státu 235 tisíc korun, v případě, že si vybere dvouletou nebo čtyřletou variantu, činí celkový příspěvek 216 600 Kč.

Nově by se ale rodiče měli mít možnost rozhodnout třeba pro rok a půl, či dva a tři čtvrtě roku, a to podle aktuálních potřeb rodiny. Podle toho se jim také upraví měsíční příspěvek. Ten bude moci dosahovat až 70 procent předchozího příjmu, maximálně ale stejně jako dnes (při dvouleté variantě čerpání) 11 500 korun. Celková navrhovaná suma příspěvku 220 tisíc není podle Drábka zatím konečná, politici o ní budou ještě jednat. Jak dále ministerstvo navrhlo, o rodičovský příspěvek by rodiče neměli nově přijít ani tehdy, pokud své dvouleté či starší dítě dají do jeslí či školky.

"Těmito kroky zvyšujeme šance rodičů s malým dítětem sladit profesní kariéru s rodinným životem. Návrat rodiče do zaměstnání, třeba i jen na částečný úvazek, tak nebude znamenat ztrátu nároku na dávku. Spolu s předkládanými návrhy alternativní péče o děti předškolního věku zároveň vytváříme podmínky pro vznik dostatečných kapacit takových zařízení," uvedl Drábek.

MPSV chce podpořit rozvoj alternativ rodinné péče ve fázi předškolního vzdělávání, rozvoj firemních školek, alternativních předškolních zařízení typu mateřských a rodinných center, ale i institut sousedského hlídání, čímž se má spektrum poskytovatelů služeb péče o děti v ČR rozšířit o alternativní typy vůči jeslím a mateřským školám.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.4.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:15.