Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Duben:

Měnit délku rodičovské půjde (MF Dnes)

Ministr včera návrh odeslal na vládu. Pokud zákon projde kabinetem a parlamentem, měl by platit od ledna 2012.

Které největší změny se dají čekat?

1. Možnost volby délky rodičovské dovolené

Zatímco dnes se rodiče jednou museli rozhodnout pro to, zda půjdou na rodičovskou dovolenou na dva, tři nebo čtyři roky, v budoucnu budou moci tyto varianty pružně měnit, a to i opakovaně. Po dobu rodičovské by mohli vybrat pevně danou částku.

2. Sjednocení výše vyplacené sumy

Bez ohledu na délku rodičovské dovolené by měl každý dostat v součtu stejně peněz. "Navrhujeme 220 tisíc korun, ale je možné, že o konkrétní částce se ještě povede debata," říká ministr Drábek. Sjednocení celkové vyplacené sumy by totiž znamenalo, že lidé s nynější tříletou variantou rodičovské dostanou přibližně o šestnáct tisíc korun méně, než měli dosud.

"Rozhodnout se pro nový systém budou moci i ženy, které už budou rodičovskou pobírat letos," plánuje Drábek.

3. Možnost dát dítě do jeslí od dvou let a nepřijít o příspěvek

Velkou novinkou bude možnost dát dítě starší dvou let do jeslí nebo školky a nepřijít přitom o rodičovský příspěvek, ačkoli tam bude chodit na celý den. Samozřejmě za podmínky, že si rodiče ještě nevyčerpali celkovou výši příspěvku.

Avšak pozor, pokud si například žena zvolí dvouletou variantu rodičovské s nejvyšším možným příspěvkem 11 500 korun (pokud to její příjem umožní) a pak dá dítě do jeslí už v roce, o příspěvek na čas přijde. "Peníze bude možné postupně dočerpat po dovršení dvou let věku dítěte, tedy v době, kdy nová legislativa bude umožňovat čerpání rodičovského příspěvku i při zajištění péče o dítě v předškolním zařízení," vysvětluje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Mezi jedním a druhým rokem věku dítěte tak žena žádný rodičovský příspěvek pobírat nebude.

4. Různá výše rodičovského příspěvku

Dnes rodiče berou 3 800, 7 600 nebo 11 400 korun měsíčně podle toho, zda jsou doma čtyři, tři nebo dva roky. V budoucnu by maximem mělo být 11 500 korun, ale jinak se budou částky lišit mnohem víc. A to podle toho, jak často rodiče budou hýbat s délkou rodičovské dovolené a tím i s výší příspěvku, který se bude dopočítávat ze zbytku celkové sumy. "Měnit délku dovolené půjde nejvýše jednou za tři měsíce, výše příspěvku bude muset být zaokrouhlena na celé stokoruny," přibližuje ministr Drábek.

5. Tříletá varianta i pro ženy bez příjmů

Nově mají mít nárok na kratší než čtyřletou rodičovskou i ženy, jejichž příjem to zatím neumožňoval. Podmínkou je, že otec pracuje. Výše jeho příjmu však nerozhoduje. U tříleté varianty zatím rodič bere 7 600 korun měsíčně. Žena, pokud je například bez práce, však nemá nárok na mateřskou a rovnou čerpá rodičovskou. Nebude tedy příspěvek dostávat celé tři roky, ale zhruba dva a půl, než vyčerpá celkovou sumu. Pouze v případě, že ani matka, ani otec nepracují, musí se spokojit s nejdelší variantou rodičovské.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.4.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:14.