Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Duben:

ČR má encyklopedii práce (LN)

Řidič popelářského vozu, který spadá do stejné kategorie jako řidič tahače, dostává průměrnou měsíční mzdu 20 036 korun, pokud se nechá zaměstnat u soukromníka, a plat 21 845 korun v nepodnikatelské sféře. Dále se dozvíte, že momentálně se na úřadech práce nenabízí ani jedna pozice pro popeláře a nakonec i nebezpečí, které při vykonávání práce hrozí. Popelář je vystaven "rizikům úrazu a rizikům obecného ohrožení". Server také vyjmenovává podmínky, které musí uchazeči o tuto práci splnit - vlastnit příslušné řidičské oprávnění. Práci také podle serveru nemůžete vykonávat, pokud trpíte poruchami zraku či závažným onemocněním dýchacích cest.

Platí víc firmy, nebo stát?

Projekt Národní soustava povolání, který za serverem stojí, se snaží vytvářet jasnou databázi informací o potřebách pracovního trhu. Zatím lze server označit za encyklopedii českých profesí. Národní soustava povolání vznikla z popudu ministerstva práce a sociálních věcí ve spolupráci s Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu a dopravy a personální společností Trexima.

"Hlavním přínosem projektu je efektivní rozvoj lidských zdrojů v ČR a aktivní ovlivňování vazeb mezi světem práce a vzdělavatelskou sférou prostřednictvím důraznějšího a širšího zapojení všech klíčových partnerů," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Hlavní funkcí serveru by měla být již zmíněná encyklopedie, která nese název "Katalog". Ta nabízí informace o průměrných mzdách, nutných podmínkách, které musí uchazeči o práci splňovat, a také počet volných pozic na úřadech práce. Návštěvník stránek tak může jednoduše zjistit, kde má žádat o práci. Například už podle samotné informaci o mzdě. Ta totiž ukazuje, zda je lepší svoje životopisy směrovat na firmy, nebo státní sektor. Kupříkladu řidič popelářského vozu si jednoznačně vydělá méně u soukromníků. Stejně tak ve státní sféře se lépe daří recepčním a uklízečkám. Manažerské pozice jsou oproti tomu placeny výrazně lépe u soukromníků. Finanční ředitel si ve firmě vydělá průměrně 61 tisíc korun měsíčně, na úřadě 34 tisíc. Provozní ředitel vydělává u firem 55 tisíc, na úřadech 30 tisíc.

Informovanější kandidáti

Hospodářská komora si od projektu slibuje, že pomůže řešit problém s nedostatkem lidí odpovídajících požadavkům trhu práce.

Katalog pozic má odrážet aktuální požadavky na jednotlivé pracovní činnosti, jak je vidí zaměstnavatelé. Tímto je podle ministerstva zároveň definována poptávka na českém trhu práce. Katalog má spravovat takzvaná sektorová rada. Jedná se o sdružení významných zástupců zaměstnavatelů, profesních organizací, vzdělavatelů a dalších odborníků na lidské zdroje v daném sektoru či odvětví, která prosazuje své zájmy ve vztahu ke státní správě a vzdělávacím institucím.

"Díky zapojení do činnosti těchto rad, které sdružují vlastně všechny významné aktéry trhu práce v jednotlivých sektorech hospodářství, mají zaměstnavatelé možnost dlouhodobě ovlivňovat strukturu lidských zdrojů a získat ve svém odvětví potřebné kvalifikované pracovníky, kterých je v některých oborech nyní citelný nedostatek," řekl Zdeněk Somr, viceprezident Hospodářské komory České republiky, podle něhož projekt významně posílí pružnost trhu práce. Personalisté oslovení LN ale nový systém nepovažují za nijak revoluční ani užitečný. "Stát to jen bude stát peníze. Přitom každá firma si popisy práce vytváří sama, tento systém nikdo využívat nebude," řekl LN soukromý personalista, který si nepřál být jmenován.

Co se dozvíte o povoláních na novém státním serveru?

Například:

Ředitel velké a střední organizace
Mzda: 110 865 Kč
Pracovní podmínky: duševní zátěž

Prodejce motorových vozidel
Mzda: 32 737 Kč
Pracovní podmínky: duševní zátěž

Uklízečka
Mzda: 11 001 Kč
Pracovní podmínky: práce v omezeném prostoru

Obchodní ředitel
Mzda: 61 818 Kč
Pracovní podmínky: duševní zátěž

Kuchař
14 301 Kč
Pracovní podmínky: zátěž teplem

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 8.4.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:19.