Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Duben:

Nový superúřad vyplatí veškeré dávky (Právo)

Drábek: Pro klienty se nic nemění

Superúřad bude mít pracoviště na 409 místech nynějších úřadů práce. Organizační změna podle Drábka nebude mít žádný dopad na kontakt úřadů práce s klienty. "Všech 409 pracovišť zůstává v činnosti. Pro klienty se nic nemění," ujistil ministr.

V ČR dosud fungovalo 77 úřadů práce se čtyřmi stovkami poboček. Zaměstnaností se zabývá 250 z nich.

Podle Drábka by se měla tato agenda postupně rozšířit do všech pracovišť.

Nově budou spadat pod krajské pobočky, které bude řídit generální ředitelství - tedy centrální superúřad práce. Ten bude sídlit na pražském Karlově náměstí a podle MPSV má mít maximálně šedesát zaměstnanců, kteří do něj přejdou z ministerstva nebo dosavadních úřadů práce. Tím, jak nový úřad převezme část agendy radnic a proběhne celková reorganizace dosavadních úřadů práce, několik stovek úředníků má přijít o místo. Drábek již dříve avizoval, že řada z nich by mohla najít uplatnění v zesílené kontrolní činnosti nového superúřadu.

Podle Sadílkové zatím není jasné, kolik úředníků nebude kvůli změně a přesunu agendy potřeba. "Propouštění je samozřejmě nepopulární krok, nicméně je nezbytný, protože pokud chceme vybudovat efektivní úřad, musíme samozřejmě snížit stavy. Nebude to na úkor klientů," citovala novou generální ředitelku ČTK. Zeštíhlování počtu pracovníků se podle Sadílkové dotkne obslužného personálu. "Sjednocením řízení dojde k úsporám na servisních výdajích, tedy na činnostech, které zajišťují chod úřadů. Jen v prvním roce by to mělo být celkem 180 miliónů korun," uvedl Drábek.

Kontrola posílí

Spolu s centralizací a zefektivněním úřadů by měla posílit i kontrola.

"Na jedné straně výrazně vyšší kvalita vůči klientům, na druhé straně výrazně tvrdší postup vůči těm, kteří pravidla nedodržují, protože poškozují nás všechny," uvedl Drábek.

Krok MPSV má však i své odpůrce. Proti byli někteří starostové. Podle nich se zneužívání dávek nezabrání, protože úředníci z úřadů práce budou na vzdálenějších místech a situaci nebudou tak dobře znát. Se zákonem o zřízení centrálního úřadu práce nesouhlasil ani prezident Václav Klaus a vetoval ho. Norma je podle něj nesystémová a posiluje byrokracii. Sněmovna ovšem jeho veto přehlasovala.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 1.4.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:40.