Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Březen:

Sociální reforma se zdravotně postižených nedotkne nijak razantně (MediaFax)

Celkový objem peněz na dávky pro zdravotně postižené zůstává podle něj téměř beze změn. "Pro ilustraci: v roce 2010 bylo na tuto oblast z rozpočtu vynaloženo téměř 66 miliard, v roce letošním to je 64 miliard a v roce příštím je plánováno opět 66 miliard korun. Hledáme zejména úspory na straně administrace celého systému, který je nepřehledný, neefektivní a drahý," uvedl Drábek.

U průkazek ministr tvrdí, že dochází pouze k obměně nosiče těchto výhod. "Průkazy budou nahrazeny novými typy, a to navíc v průběhu dvou let, tedy s dostatečnou časovou rezervou, po kterou budou platit oba typy průkazek," podotkl ministr. Pravdou není podle něj ani rušení příspěvku na nákup motorového vozidla. "Tady dochází pouze k tomu, že se změní způsob vyplácení dávky," sdělil Drábek. Ministr odmítá i zhoršení dostupnosti kompenzačních pomůcek. "Jde o účelové tvrzení založené na slučování dávek, které neznamená snížení podpory, ale pouze zjednodušení systému. Navíc, po vzájemné dohodě se sociálními partnery dospělo ministerstvo k zavedení spoluúčasti klienta na pořizování kompenzační pomůcky, která má dosahovat maximálně desetiny nákupní ceny," uzavřel ministr. Chystanou reformu kritizovala zejména Národní rada osob se zdravotním postižením. Ta také na úterý svolala protest na prostranství mezi ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 21.3.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:47.