Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Březen:

Poslanci přehlasovali prezidenta, Česko bude mít centrální úřad práce (MediaFax)

Projednávání normy, která kromě centrálního úřadu přináší i jeho 14 poboček a více než 200 pracovišť ve vybraných obcích, provázely v legislativním procesu opakované problémy. Nejprve předlohu vrátil sněmovně Senát a 23. února ji vetoval prezident Klaus. Prezident v odůvodnění svého veta mimo jiné uvedl: "Zákon vytváří další nový centrální úřad, a tím posiluje byrokracii, s čímž se nemohu ztotožnit. Vícestupňový systém, který má vzniknout, bude složitější, nikoli účelnější a pružnější. Zvolené krajské členění postrádá jiný věcný důvod než jen formalistický. Bezúčelové kopírování krajského uspořádání dokonce ani mezi hejtmany nenalézá zřetelnou podporu, spíše naopak. Obávám se proto, že důvody přijetí zákona jsou spíše zájmové než věcné. "Zákon byl podle Klause předložen narychlo a neprošel řádným legislativním procesem. "Ještě předtím, než se dostal do Legislativní rady vlády, byl paralelně v téměř stejné podobě předložen formou poslanecké iniciativy. Zákon tudíž není vládním materiálem a neprošel standardním legislativním procesem, což by zejména u zákona tohoto typu mělo být pravidlem," vysvětlil s tím, že zákon není dobře připraven ani prodiskutován a přichází navíc v nevhodnou chvíli. Výtky prezidenta se během diskuse pokoušeli vyvrátit jak zástupci předkladatele, tak ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

"Nová organizační struktura v žádném případě nevzdálí občana od kontaktního místa. Zůstane zachován nejméně ten rozsah kontaktních míst, jaký je dnes. Jde o zefektivnění státní agendy," uvedl Drábek.

Martin Vacek z Věcí veřejných zase reagoval na prohlášení, že v zákoně chybí vyčíslení nákladů na zřízení generálního ředitelství, 14 krajských poboček a 226 kontaktních míst: "Nebudou potřeba noví úředníci, ani nové budovy. Ten odhad úspor je navíc spíše pesimistický, očekávat lze tedy i vyšší úspory."Návrh podle předkladatelů vytvoří lepší podmínky pro komunikaci a spolupráci mezi krajským úřadem, krajským úřadem práce a krajskou samosprávou. "Navíc pomůže manažersky lépe řídit úřady práce," vysvětlil Vacek. Ministr Drábek dodal, že změna struktury úřadů práce napomůže v boji proti nelegální práci a nelegálnímu pobírání sociálních dávek. Zákon o Úřadu práce České republiky má státnímu rozpočtu ušetřit až 175 milionů korun, v současné době se náklady na chod 77 úřadů pohybují ve výši 1,7 miliardy korun ročně. "Úspory budou spočívat zejména v centralizaci některých činností a centrálním nákupu energií a dalších provozních položek," dodávají předkladatelé.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.3.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.9. 2018 000 17:00.