Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Březen:

Jaromír Drábek: Rozhovor - Snížení nákladů práce? Museli jsme ustoupit (LN)

Když jsme se spolu ve středu večer bavili, tvrdil jste, že TOP 09 nechce přistoupit na zrušení snížení vedlejších nákladů práce. Přesně to se ale stalo. Jak tedy diskuse probíhala?

Velmi těžce, když jsme z tohoto museli ustoupit. Věci veřejné přišly s tímto požadavkem.

Stejně tak jste tvrdil, že jste ochoten bavit se o snížení horní hranice DPH, která by ale byla jednotná a bez výjimek. Bez výjimek sice je, ale příští rok budou sazby dvě

Systémově je ale dosaženo cíle. Protože to bude v jednom zákoně a bude to jen na nějaké přechodné období. To naopak považuji za mnohem lepší než jednu sazbu s výjimkami na potraviny.

Jak jste dospěli k tomu, že TOP 09 i ODS ustoupily z požadavku snížení nákladů práce?

Jednoznačně požadavkem Věcí veřejných, že nejsou schopni dodržet to, co slíbili, tedy 20 procent DPH s výjimkami na základní potraviny.

Neexistovala jiná možnost tak, abyste zachovali snížení vedlejších nákladů práce?

Byla to jediná možnost. Je to 20 miliard korun. Prostě řešení jsou buď populistická, nebo dlouhodobě prospěšná. Bohužel v tuto chvíli jsme v tomto ohledu řešili řešení populistické, nikoliv dlouhodobě prospěšné.

Co to bude fakticky znamenat pro český průmysl?

Nedosažení kroku, který by znamenal posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Samozřejmě krátkodobě to je výborná zpráva pro spotřebitele, dlouhodobě špatná zpráva pro všechny občany ČR. Protože ekonomika zkrátka nebude mít takový potenciál růstu.

Jaká jsou tedy na dohodě pozitiva, pro která stálo TOP 09 za to ustoupit?

Výhodou je za prvé dohoda. Za druhé jedna sazba DPH bez diskusí, zda tam má být teplo, voda atd.

Neobáváte se, že Věci veřejné za pár dní opět přijdou s tím, že se jim zase něco nelíbí?

To je důvod, proč jsme se shodli, že výsledek dnešní dohody spojíme s hlasováním o důvěře vládě. Aby bylo jasné, že už dohoda nebude zpochybňována. Nicméně na celém jednání pro mě byla důležitá jedna věc: koncept důchodové reformy nebyl zpochybněn.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.3.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:28.