Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Březen:

Jaromír Drábek: Hostem v pořadu Radiofórum (Radiožurnál)

Proč vládní koalice mění názor a ustupuje od záměru sjednotit kvůli důchodové reformě DPH na 20%?

Moderátor (Jan Bumba):
Proč vládní koalice mění názor a ustupuje od záměru sjednotit kvůli důchodové reformě DPH na 20%? Francie uznává libyjské povstalce za legitimní představitele jejich země, budou ji následovat další státy?

Moderátor (Jan Bumba):
Jen velmi obtížně šlo odhadovat výsledek dnešní schůzky představitelů koaličních stran v úpravě návrhů na reformu penzijního systému. Ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných ještě v poledne v našem vysílání nechtěl v zásadě odpovědět ani na to, zda by mělo jí o zásadní změnu nebo jen dílčí úpravy. Zhruba před hodinou jsme se dozvěděli, že se toho změní, vlastně docela dost, především kritizované zvýšení DPH má mít úplně jiné parametry, od příštího roku se má zvednout spodní sazba na 14%, a od roku 2013 se pak sazby DPH mají sjednotit na 17,5%. Naším prvním hostem je ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z Top 09. Dobrý den.

Host (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí):
Dobrý večer.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane ministře, jiné parametry úpravy DPH, to je jediná změna oproti původnímu návrhu?

Host (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí):
Tak první je tou hlavní zprávou, že v dnešním jednání, vrcholovým jednáním na úrovni koalice nebyl zpochybněn základní koncept důchodové reformy. To, co bylo dohodnuto je na jednu stranu dobrá zpráva, na druhou stranu špatná zpráva, dobrá zpráva si myslím, velmi pozitivní je, že nakonec byla dohodnuta ta varianta, že DPH bude od 1.1.2013 sjednoceno na výši 17,5%, což bude znamenat poměrně zásah do cenových pohybů, oproti tomu předpokládanému pohybu na 20%, na druhou stranu bohužel a to musím říct, z hlediska dlouhodobého a z hlediska stability důchodového sytému a rozvoje ekonomiky to, že cenou za to bylo vypuštění snížení nákladů práce, to znamená, zrušení některých odvodů, které patří do sociálního pojištění, to je prostě z dlouhodobého pohledu špatná zpráva pro vývoj české ekonomiky.

Moderátor (Jan Bumba):
Aby v tom jenom bylo úplně jasno, nikdo ale nezpochybnil ten základní návrh tedy dobrovolné studijní části sociálního pojištění do těch nestátních fondů?

Host (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí):
Tak přesně tak, výsledky jednání K 9 naprosto jednoznačně znamenají potvrzení toho základního konceptu, toho základního principu důchodové reformy. Ty výsledky dnešního jednání jsou pouze v oblasti řekl bych procesu načasování jednotlivých kroků, pohybů sazeb DPH a zejména ta dohoda na tom, že bude skutečně od 1. ledna 2013 jedna sazba daně z přidané hodnoty ve výši 17,5%.

Moderátor (Jan Bumba):
Možná je brzy ptát se na detaily, ale alespoň rámcově už máte nějaký odhad, jak výrazně nižší bude výběr peněz z DPH, pokud tedy nebude jednotná 20% sazba?

Host (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí):
Naprosto jednoznačně, oproti tomu předpokládanému sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 20% s výjimkou některých vybraných základních potravin je ten výběr v tom konečném plánovaném stavu s jednotnou sazbou DPH ve výši 17,5% o 30 miliard korun nižší, a to je právě to, o čem jsem mluvil bohužel, tím pádem bylo nutné vyškrtnout co z toho plánu snížením vedlejších nákladů práce, tedy snížené odborové zátěže každého zaměstnance, tedy když to řeknu jinými slovy. Zaměstnanec nebude moci od svého zaměstnavatele požadovat 1,8% více ve mzdě, ale za to něco ušetří při těch nákupech, protože DPH bude o něco nižší, než bylo plánováno.

Moderátor (Jan Bumba):
Jen velmi krátce rozumíme tomu správně, že to postupné zvýšení spodní sazby DPH bude bez výjimek, tedy bez ryb a chleba?

Host (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí):
To zvýšení sazby DPH v té snížené, to znamená, dnešní 10% bude v tom výčtu položek tak, jak jsou teď zařazeny do snížené sazby DPH, to znamená, nebude se nijak měnit to položkování co je ve zvýšené sazbě, co je ve snížené sazbě, všechny ty položky, které jsou letos zařazené v sazbě 10% DPH, tak budou od příštího roku v sazbě 14% DPH.

Moderátor (Jan Bumba):
Pane ministře, proč jste se rozhodli spojit hlasování o penzijní reformě s hlasováním o důvěře vládě?

Host (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí):
Já si myslím, že na to je velmi jednoduchá srozumitelná odpověď. Dnes, jak Top 09, Tak ODS na začátku toho jednání jednoznačně potvrdila, že stojí za tím konceptem, který byl dohodnut minulý týden. A pokud Věci veřejné přišly s tím, že mají další požadavky, že chtějí změnit některé parametry v tom systému, tak samozřejmě je potřeba říci v určité chvíli, že už není další prostor pro další a další vyjednávání, tedy jasně bylo dohodnuto, ale to podtrhuji všemi třemi koaličními stranami, že s tím návrhem tak, jak byl dnes upraven, v té oblasti DPH, to znamená, celý koncept důchodové reformy, včetně té dnešní úpravy postupu sjednocování sazeb daně z přidané hodnoty bude podléhat hlasování o důvěře vládě tak, aby bylo nezpochybnitelné, že toto je to řešení, za kterým stojí celá koalice.

Moderátor (Jan Bumba):
Říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, děkujeme za rozhovor, na shledanou.

Host (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí):
Děkuji, na shledanou.

Zdroj: Radiožurnál

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.3.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:31.