Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Březen:

Jaromír Drábek: Hostem v pořadu 0tázky Václava Moravce (ČT 1)

Moderátor - Václav Moravec
Vítejte a hezkou neděli vám všem. Žonglování s čísly, jaké tady dlouho nebylo. I to je hra týkající se penzijní reformy. Největší pozornost veřejnosti zaznamenává nápad Nečasova kabinetu sjednotit daň z přidané hodnoty na 20%. Až na vybrané potraviny, jako jsou chléb, mléko či zelenina, se mají teplo, léky, knihy, ovoce a všechny další komodity přesunout z dnešní 10% sazby do sazby 20%. A žonglování s čísly začíná. Kolik zvýšení daně vynese státu? 50, 58 nebo dokonce 65 miliard? A jak se zvýšení DPH projeví v našich peněženkách? A s žonglováním s čísly pokračuje. Nejen podle Hospodářské komory není sjednocení sazby DPH na 20% nutné. Stačila by prý sazba 17%. Nejen o žonglování s čísly bude řeč v následujících minutách. Hosty Otázek budou - ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, jeho stínový protějšek z ČSSD Zdeněk Škromach, exministr financí Eduard Janota, makroekonom odborů Jaroslav Ungermann či prezident Hospodářské komory Petr Kužel. A o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit?

Přehlasování prezidentova veta. Strany vládní koalice čeká v polovině března zkouška v podobě prvního vráceného zákona prezidentem Klausem od jmenování Nečasova kabinetu. Jde o zákon o reorganizaci úřadů práce. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v případě neúspěchu ve sněmovně předloží zákon znovu.

Bouřlivé diskuze o vládním návrhu penzijní reformy. Někteří koaliční politici stále nepovažují návrh za definitivní. Například Starostové a nezávislí chtějí v nižší sazbě daně z přidané hodnoty ponechat knihy a noviny. Věci veřejné uvažují o tom, že by v této sazbě měly zůstat i léky.

Miroslav Kalousek /TOP 09/, ministr financí:
My v rámci zdravotní reformy budeme muset řešit větší nápor nebo vyšší náklady zdravotních pojišťoven, to nepochybně ano, nicméně nemůže popřít, že každý rok stamiliony léků končí v popelnici.

Moderátor - Václav Moravec
Podle analytiků se počet lidí bez práce v únoru znovu zvýšil a rostl už čtvrtý měsíc po sobě. Míra nezaměstnanosti se podle těchto odhadů v únoru zvýšila o 1/10 procentního bodu. Dosáhla tak hranice 9,8%, tedy nejvyšší úrovně za poslední rok.

Týdny a měsíce protestů nekončí. Naopak, po podzimních demonstracích odborů v centru Prahy kvůli škrtům ve státní pokladně začaly v sobotu protesty kvůli vládním reformám penzí, zdravotnictví a sociálního systému. Zhruba tisícovka lidí tleskala v sobotu řečníkům, kteří na pozvání pořádající iniciativy ProAlt kritizovali vládní představy reforem. Například předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil obvinil vládu, že lže jako komunisté před měnovou reformou. Státní bankrot podle něj nehrozí. Ministry pak nazval neuměteli a reformu označil, citujme - za obyčejný tunel na zdravotnický a důchodový systém.

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS:
Víte co, vláda nám lže jak komunisti před měnou. Ty nám taky říkali, že měna nebude. A ona byla. A oni nám říkali, že jdeme cestou Řecka. Nejdeme cestou Řecka. Oni nám tvrdí, že důchodový systém zkolabuje. Nezkolabuje. A oni nám tvrdí víc nesmyslů, takže je potřeba jim jasně říkat, to není pravda. A teď, kde to vlastně vzniklo? Proč jsme v téhle situaci? Je potřeba se vrátit o pár let zpátky. Byl u toho pan Topolánek, Kalousek, Nečas. Oni připravili reformu veřejných financí, která způsobuje tyto problémy.

Moderátor - Václav Moravec
Kritizoval v sobotu na protivládní demonstraci v centru Prahy chystané kroky Nečasova kabinetu předseda nejsilnější odborové centrály zemi Jaroslav Zavadil. Prvními hosty Otázek jsou - ministr práce a sociálních věcí, místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek, vítejte po čase v Otázkách, hezký dobrý den.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Pěkné nedělní poledne.

Moderátor - Václav Moravec
A vítám i místopředsedu Senátu, místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha, vítejte v Otázkách, hezký dobrý den.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Hezké poledne.

Moderátor - Václav Moravec
Pokud byste měl, pane ministře, zjednodušeně, pokud možno, v procentech popsat, jak velkou důvěru potřebuje penzijní reforma, aby uspěla? Důvěru u veřejnosti, kolikaprocentní hranici byste zvolil?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Tak, penzijní reforma je dlouhodobým projektem, je to řešení stavu, který není na rok nebo na dva nebo na pět let, je to řešení na několik desítek let. A je jasným faktem, že aby penzijní reforma byla úspěšná, tak potřebuje mít podporu občanů. Ale já se toho neobávám, že by neměla důvěru v tom smyslu, že více než 80% občanů se jasně vyjadřuje, že penzijní reforma je nezbytná. A samozřejmě o těch jednotlivých krocích a jednotlivých parametrech...

Moderátor - Václav Moravec
Počkejte, ale ne v takové podobě, v jaké ji děláte. Když se podíváte na to, jakou kritiku sklízí - od prezidenta Václava Klause počínaje, přes některé členy Národní ekonomické vlády, až po veřejnost jako takovou. To zmiňují odbory.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Tak to je ale..., to je ale samozřejmě potřeba se podívat, co ti jednotliví kritici kritizují. A pokud je to řešení, na kterém se shodla koalice, ten koncept penzijní reformy kritizován z jedné strany, že reforma je příliš málo razantní, tak jak říkají někteří teoretičtí ekonomové, z druhé strany je kritizována, že je příliš razantní, tak si myslím, že je z toho vidět, že ten přijatý koncept je tak asi přibližně v optimu.

Moderátor - Václav Moravec
Nemáte tedy obavy, že na to, že teprve píšete paragrafované znění zákona o penzijní reformě a vidíte míru kritiky zleva, zprava, ze středu, tak že ta reforma nebude mít veřejnosti?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Tak, jak jsem řekl. Zatím je schválený koncept penzijní reformy, začínáme psát paragrafová znění, bude probíhat diskuze i nadále s opozicí, bude probíhat diskuze další v odborné veřejnosti nad těmi konkrétními ustanoveními, standartní politická diskuze při projednávání v parlamentu. Já se skutečně neobávám, že až bude diskuze o těch jednotlivých krocích, tak že by se ukázalo, že je něco systémově špatně nastaveno.

Moderátor - Václav Moravec
Kdy bude to paragrafované znění?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Předpokládáme do polovinu roku.

Moderátor - Václav Moravec
Do polovinu roku. Do sněmovny tedy půjde penzijní reforma ještě před parlamentními prázdninami?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Já bych byl rád, aby v 2. pololetí proběhlo projednávání v parlamentu, tak aby někdy na přelomu letošního a příštího roku byly ty potřebné zákony v platnosti, aby v průběhu roku 2012 nabíhaly do účinnosti, aby mohlo v roce 2012 například proběhnout licencování penzijních společností, aby mohlo proběhnout už odpovědné rozhodnutí občanů, zda se chtějí či nechtějí zapojit do toho dobrovolného spořícího pilíře. Tak abychom od 1. ledna 2013 mohli nastartovat ten standartní běh nového systému.

Moderátor - Václav Moravec
Pane místopředsedo Škromachu, tady ministr práce a sociálních věcí zopakoval, že s vámi po červnu budou probírat dál a podrobněji ony jednotlivé části penzijní reformy jako s opoziční politickou stranou. Když jsem...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Já jsem neříkal po červnu, já jsem...

Moderátor - Václav Moravec
Ne, do června, do června a pak po červnu...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Do června o tom konceptu a po červnu v rámci standartního projednávání v Poslanecké sněmovně a v Senátu.

Moderátor - Václav Moravec
Je otázka, pane ministře, jestli opozice to s vámi vůbec chce probírat, když jsem si vypsal například větu z páteční tiskové konference ČSSD, kdy používáte slova v souvislosti s penzijní reformou - je třeba získat zdroje, aby se mohlo v této zemi krást. Konec citátu.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
To jako já? Ne.

Moderátor - Václav Moravec
Ne, to říkal Váš úřadující předseda, ale předpokládám, že předseda má vždy pravdu. Nebo Vy byste nepronesl taková slova?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Já myslím, že vždycky je to věc každého, jak to..., jaká, řekněme, popisuje situaci a myslím si, že v současné době v sociální demokracii se bojuje o vedení, takže já myslím, že jednotliví kandidáti mají i vyjadřování, které bych od nich..., od nich třeba mnohdy člověk ani nečekal, uvidíme, jak to bude po sjezdu.

Moderátor - Václav Moravec
To zní tak smířlivě, že se Vám zjevně ten návrh penzijní reformy líbí.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Ne, ne, já myslím, že silná slova to nevyřeší, že to je věc..., a důchodová reforma má narozdíl od čehokoliv jiného, co je možné změnit, třeba některá opatření, daně, to je možné změnit z roku na rok, u důchodů vzniká spousta nespravedlností dlouhodobě. Dneska ty změny už tam jsou dány tak, jak vznikaly. Tady je potřeba říct jednu věc. Důchodová reforma není nějaký, teď okamžitě, teď uděláme důchodovou reformu. Důchodová reforma je proces a ten proces započal v roce ď95 schválením nového zákona a každá vláda, která tady přišla od té doby, udělala určitý krok v důchodové reformě. A ani po panu ministru Drábkovi a Nečasově vládě ten proces nekončí. Ten proces bude pokračovat podle toho, jak se budou postupně měnit parametry například vývoje v počtu narozených dětí, v počtu výkonnosti ekonomiky a další, takže ten..., je to proces. Tady...

Moderátor - Václav Moravec
Promiňte, když mluvíte, pane místopředsedo, o procesu, zaslouží si Nečasův kabinet kritiku prezidenta Václava Klause, který tvrdí, že se málo diskutuje, málo probírá, když se přitom o penzijní reformě diskutuje od začátku 90. let, a byl to právě Václav Klaus, který ji mohl provést, když přebytky na důchodovém účtu byly výrazně vyšší, než byly za Vašich vlád či teď dokonce, kdy je deficit důchodového účtu?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Není, není jenom, že byly, ale on je také spotřebovával ve svůj jakoby vyrovnaný rozpočet, ale de facto vyrovnaný nebyl, protože spotřeboval přebytky z důcho..., které se vybraly v podstatě na důchody. A tady je potřeba říct, že kritika je i ze strany Mezinárodního měnového fondu, jiná kritika asi bude od nás. Ten zásadní problém je ale podle mého názoru, že se spojila důchodová reforma s daněmi. Je věcí každé vlády, jak si vybere daně. A je jasné, že pravicová vláda, která je reprezentována dneska ODS, TOP 09 a Věci veřejné nebo "veverky", jak se říká lidově, tomu jenom tak nějak, bych řekl, přicmrdávají a snaží se v té vládě udržet, i když slibovali zcela něco jiného, progresivní daně atd. Nepřímé daně a DPH konkrétně, a můžeme..., to asi zřejmě ještě o tom budeme hovořit, je velmi nešťastné spojit s důchodovou reformou. Je jasné, že důchodová reforma má své náklady, když jste vzpomněl Václava Klause, tak v době privatizace, kdyby jako správný pravičák nerozdal státního majetek v hodnotách stamiliard korun, ale normálně ho prodal, tak jak by to asi mělo být, tak možná že tady byly peníze i na financování důchodové reformy. A ten problém, která dneska mezi námi dneska je, je o tom, jednak jak bude důchodová reforma vypadat, jak bude..., jaký bude další..., nebo jak bude další krok důchodové reformy. A tady jde o otázku dalších zdrojů, a to je věc, která je jednoznačná, že bez dalších finančních zdrojů prostě ten důchodový systém nebude možné dále rozvíjet.

Moderátor - Václav Moravec
Připouštíte, pane ministře, tu námitku, že si vláda, lidově řečeno, zavařila, když ještě před tím, aby veřejnosti jasně vysvětlila onu penzijní reformu, jednotlivé pilíře, tak se celá penzijní reforma, lidově řečeno, smrskla na to, co budeme záhy probírat, tedy sjednocení daně z přidané hodnoty?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Tak, to by bylo skutečně velmi nešťastné, pokud by se důchodová reforma smrskla na daňové otázky, nicméně bylo...

Moderátor - Václav Moravec
Promiňte, ono už tomu tak je.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
...nicméně... a já to vysvětlím. Nicméně bylo naprosto jasné a v tom 100%-ně souhlasím se Zdeňkem Škromachem, že důchodová reforma má určité transformační náklady a je potřeba pro ně najít zdroje. A my jsme přece jako TOP 09 jasně ve volebním programu říkali, že nechceme zvyšovat přímé daně, protože to považujeme za škodlivé pro rozvoj ekonomiky, a tím pádem škodlivé pro všechny občany této země. A že jsme připraveni dělat i nepopulární kroky, které budou dlouhodobě užitečné pro společnost. A přece nyní to máme před sebou. To řešení, které je v konceptu navrženo, tak říká, ano, 20 miliard korun se použije na snížení přímých daní, když to řeknu velmi jednoduše, to znamená snížení vedlejších nákladů práce. A tím jako impulz pro rozvoj ekonomiky tvorbu nových pracovník míst, a tím posílení stability důchodového systému. To je přece naprosto jasný krok, který sleduje dlouhodobou úspěšnost důchodové reformy. A jinak já se vrátím k tomu, skutečně důchodová reforma není jednorázový krok a já si myslím, že je potřeba ocenit to, že, byť se u nás 15 let neúspěšně diskutuje o tom celkovém konceptu a 15 let nebylo možné na politické úrovni přijmout jednoznačné řešení, tak ty dílčí úpravy, to, co v jiných zemích teď řeší najednou - v Řecku, ve Francii - otázku věku odchodu do důchodu, tak naše politické reprezentace byly schopny řešit už v minulosti, a tím pádem ty kroky, které dnes my připravujeme, tak už mají na co navazovat.

Moderátor - Václav Moravec
Tři úhly pohledu na penzijní reformu - pohled bývalého ministra financí, zástupce podnikatelů a zástupce odborů. Dalšími hosty Otázek jsou - exministr financí Eduard Janota, prezident Hospodářské komory Petr Kužel a makroekonom odborů Jaroslav Ungermann. Pánové, vítejte v Otázkách.

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Dobrý den.

Petr Kužel, prezident, Hospodářská komora ČR:
Hezký den.

Jaroslav Ungermann, makroekonom ČMKOS:
Dobrý den.

Moderátor - Václav Moravec
Pokud byste ještě předtím, než se pustíme do detailního rozboru, měli v jedné či ve dvou větách popsat největší slabiny toho vládního návrhu penzijní reformy, jaká slabá místa nebo slabé místo byste si vybrali? Začněme u Eduarda Janoty.

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Tak, já bych nechtěl hovořit o slabých místech, já bych chtěl zdůraznit to, co tady bylo naznačeno, že bylo všem jasné, že každá penzijní reforma bude mít určité transformační náklady. A v minulosti jsme, nebo jste měli, naivně předpokládali a očekávali, že ty budou vytvořeny na privatizačním účtu či z prostředků, které přicházejí na tento účet, z dividend. Bohužel, z tohoto účtu se hradilo leccos, od povodní po otázky bydlení, po otázky infrastruktury, po určité splátky, které šly na arbitráže, po nákup vagónů pro České dráhy, a to bych si možná vzpomenul na celou řadu dalších titulů. A dneska zjišťujeme, že v podstatě na tomto účtu jsou jednotky, jednotky miliard. Aspoň tak to bylo, když jsem končil na ministerstvu. A jsem si jist, že není tomu jinak, protože jediný stabilní zdroj jsou vlastně dividendy, dividendy ČEZu v rozsahu 20-ti miliard. A ty prostě pro příští léta stabilně nejsou a nebudou, protože ČEZ se pohybuje v určitém konkurenčním prostředí, jeho zisky, jak je vidno, jsou nižší, tudíž i dividendy budou nižší. A navíc ČEZ se chystá na realizaci výstavby 3., 4. bloku a prostě bude nemožné, aby na jedné straně odváděl dividendy státu v tom rozsahu jako dneska, na druhé straně si pak půjčoval na kapitálových trzích či v bankách. Čili de facto dneska vláda, pokud chtěla spustit reformu, důchodovou reformu, tak musela hledat zdroje jejího financování, protože nechtěla, a to si dala do vínku jako vláda o rozpočtové odpovědnosti, nechtěla zvýšit prostě zadlužení, nechtěla...čili já...

Moderátor - Václav Moravec
Z Vašeho pohledu jako ekonomika je to dobrý, je to dobrý mix?

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Já chci říct, já chci říct, že vláda musela hledat zdroje. Vláda zvolila variantu, řekněme variantu, která je na první pohled jednodušší, a to že zvýšila nebo snaží se zvýšit sazbu daně z přidané hodnoty u podstatných položek, které byly dosud ve snížené sazbě, na 20%. Čili toto je věc, do jaké míry, do jaké míry je to hodné kritiky, do jaké míry je to hodné pochvaly, to nechť posoudí experti. Nechť se k tomu vyjádří i politici, jak by to řešili, protože řešit něco pouhým zadlužováním, to už tady myslím bylo a myslím si, že vláda má ve vínku udržet, minimálně udržet ten podíl dluhu k HDP na úrovni 42%, kde se dneska pohybujeme. A co se týče té příjmové strany, jistě, mohla zvolit i jiné varianty řešení. Tady byla zmiňována panem poslancem Škromachem otázka zvýšení přímých daní. Já se ptám, proč přímých daní v situaci, kdy jsme otevřená ekonomika, kdy 83% našeho HDP je tvořeno exportem, kdy potřebujeme, aby firmy byly konkurenceschopné. Připouštím, že mámě poměrně nízkou daň, to znamená užší daňová kvóta, daně k HDP jsou na úrovni, myslím, 21%, 22%, což není vysoké, ale máme extrémně vysoké zatížení práce, které nás pasuje v podstatě přesně na úroveň průměru zemí Evropské unie. Jsou země, které mají vyšší složenou daňovou kvótu, v Německu o 3%, jsou země skandinávské, které to mají přes 40% a hodně přes 40%, takže v tomto smyslu si musíme říct, co chceme. Čili vláda musela podle mého názoru hledat zdroje, jak vyrovnat náklady, které souvisí s transformací penzijní reformy. Že hledala...

Moderátor - Václav Moravec
Že ještě...

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
...že hledala formu tu, kterou zvolila, to je věc jiná. Pochopitelně mohli bychom diskutovat o jiných možnostech, ale v každém případě ty zdroje by se hledat, hledat museli.

Moderátor - Václav Moravec
O tom ještě bude řeč. Slabé místo či slabá místa vládních představ o penzijní reformě jsou z pohledu Hospodářské komory a jejího prezidenta Petra Kužela jaká?

Petr Kužel, prezident, Hospodářská komora ČR:
No, já myslím, že je potřeba si říci, že pochválit vládu asi by bylo nutné, protože si myslím, že populace stárne a je nutné připravit důchodovou reformu. Nicméně důležité je diskutovat o tom, jaká opravdu faktická peněžní naplnění pro důchodovou reformu budou. Proto my jsme přišli s naším návrhem změnit sazbu DPH, protože si myslím, že v obecné rovině toto číslo, které my nabízíme, což je 17%, pro důchodovou reformu stačí.

Moderátor - Václav Moravec
Vy všichni mluvíte hlavně o příjmech a věci, které se týkají například DPH. Pokud byste měl zvolit ty tři pilíře, to, co je hlavní podstatou penzijní reformy, tak tam žádné slabé místo nevidíte, Petře Kuželi?

Petr Kužel, prezident, Hospodářská komora ČR:
Samozřejmě my se všichni bavíme o penězích, to máte absolutní pravdu. Nikdo z nás svým způsobem nereagoval na to, na co jste se psal, a to je, jestli opravdu důchodová reforma, tak jak je nastavena, jestli to bude pro nás, až budeme staří, to pravé. Zaprvé, populace stárne, tak jak jsem zmiňoval. Zadruhé, pilíře, které nastavila vláda, no samozřejmě obecně nám starším 35-ti let dochází to, že pro nás už to není, protože my si nebudeme moci ani spořit. Takže pro nás bude jenom změna daně z přidané hodnoty. Jinak obecně vzato, zátěž, která samozřejmě přijde z těch navyšujících finančních prostředků, tu pocítíme všichni, a proto my se svým způsobem bavíme o zátěžové kapitole, což jsou peníze. Jenom, co nám opravdu vadí a vadí nám to podnikatelům, že důchodová reforma je tak strašně důležitá a pro nás pro všechny, že bylo málo diskuze o tom, jakým způsobem vlastně ta důchodová reforma bude, jak bude nastartována a jaké příjmové věci k tomu dál budou nastartované. A to si myslím, že je nutné, protože dnes čelíme, nebo čelili jsme krizi hospodářské. Dnes možná budeme čelit krizi ropné. A v neposlední řadě možná budeme také čelit krizi DPH nebo finanční. A to si myslím, že je nutné prodiskutovat.

Moderátor - Václav Moravec
A popis slabého místa či slabých míst vládního návrhu penzijní reformy z pohledu makroekonoma odborů Jaroslava Ungermanna budou znít jak?

Jaroslav Ungermann, makroekonom ČMKOS:
Já bych se připojil k tomu, co tady uvádějí moji kolegové, mí předřečníci, totiž největší slabina podle mého soudu této penzijní reformy je v tom, že nemá podporu. Ona není prodiskutovaná, lidé nevědí vlastně, jestli tomu mají věřit, nemají věřit. Je tam spousta slabých míst, to už ukázala tahle diskuze, o které jsme tady..., kterou tady vedli moji kolegové přede mnou. Takže jak chcete prostě získat podporu pro tak zásadní věc, když nejste ochotni to diskutovat? A v podstatě to diktujete. Tady zaznívá spousta odborných argumentů. Já sám třeba nejsem vůbec přesvědčen o tom, že se má prostě vývoj důchodového účtu spojit s DPH, to přece jsou dvě veličiny, které spolu vůbec nesouvisí, ale bavme se o tom, jakým způsobem to udělat, nebo se bavme o tom taxativně, řekněme 3% z výběru DPH půjdou vždycky na důchodový účet. Já tomu rozumím, takhle se to dá udělat. Ale pokud tady nebude jasná, bych řekl, širší společenská shoda, tak proč tady máme silou prosazovat důchodovou reformu? Navíc, bych řekl, formou, která se zdá, že ve světě není akceptovaná. Vždyť od ní někteří odcházejí. Máte tu Polsko, uvidíte, co se stane na Slovensku za..., během krátké doby, velmi krátké doby. Ale pak ještě je tu jedna věc, kterou bych rád upozornil, tady se pořád diskutuje o tom, že máme dneska nejmenší míru chudých v této zemi, i v Evropské unii. Ale to je důsledek právě toho, že funguje tento systém důchodu. To je zejména díky důchodovému systému. A co s ním uděláme, až přijde tento nový systém? Je naším cílem, abychom tu měli daleko víc, třeba dvojnásobný podíl těch chudých? Copak nikdo neví, všichni říkáme, ten systém je špatný, ale on současně brání tomu, aby lidé padali do pásma chudoby. Tak to také řešme, tak také o tom takto diskutujme a ptejme se, jestli to jako společnost chceme.

Moderátor - Václav Moravec
To byly tři úhly pohledu, za chvíli se podíváme opět za Eduardem Janotou, Petrem Kuželem i Jaroslavem Ungermannem. Pane ministře, připouštíte, že jste mohli vést širší debatu právě s veřejnosti i ve chvíli, kdy jste si vyříkávali ty věci v koalici? Že se může jevit, že jste postavili veřejnost před hotovou věc?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Tak, je potřeba říci, že ta diskuze na odborné úrovni probíhá několik let. Přece už před 7 lety začala pracovat tzv. Bezděkova komise, která velmi široce a velmi hluboce probírala jednotlivé možné varianty postupu, nakonec ty výstupy těch dvou tzv. Bezděkových komisí byly právě tím důležitým zdrojem pro rozhodování nebo pro diskuzi v rámci koalice. K tomu ještě navíc byla založena zvláštní pracovní skupina Národní ekonomické rady vlády, která se tím také zabývala. To znamená, té diskuze na odborné úrovni bylo skutečně velmi mnoho a já si myslím, že dostatek. A zároveň i na webu ministerstva práce a sociálních věcí se můžete podívat, jaké všechny podklady, analýzy byly v této otázce, byly v této otázce vypracovány. To znamená, podle mého názoru jednak odborná diskuze, ale i různé kulaté stoly, těch bylo tolik, že v tuto chvíli skutečně nemůžeme otálet s tím řešením. A já bych velmi upozornil na to, že v těch příspěvcích, narozdíl od toho, co říkal pan Ungermann, nezazněly žádné konkrétní výhrady k tomu přijatému řešení kromě toho jediného, který jsem slyšel teď naposledy, že ten systém je dobrý a proč ho tedy měnit? No ten systém je dobrý, ale za 30, za 40 let už prostě nebude stačit. A právě proto, aby důchodci za 30, za 40 let měli dostatečné příjmy v důchodu, tak právě proto se důchodová reforma dělá.

Moderátor - Václav Moravec
Myslíte si, pane místopředsedo, že si vláda zaslouží kritiku, že to je málo prodiskutované, když tady opravdu bylo tolik kulatých stolů, různých komisí, jedné z nich ostatně předsedal i Václav Klaus jako předseda Poslanecké sněmovny? Že je málo vydiskutováno?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Já myslím, že je potřeba stále diskutovat. Otázkou je, jestli hodně nebo málo, ale je to..., je to podle reakcí. Potkávám mladé lidi a ti říkají, jako na co důchody, my stejně ty důchody mít už nebudeme. A to si myslím, že je nedostatečné, protože..., ale i možná vliv médií. Otázka je, proč budovat nový kapitálový pilíř, když máme už tady důchodové připojištění. Není lepší rozvinout to stávající připojištění s těmi penězi, které do toho vláda chce vložit, a ty peníze do toho jít nějakým způsobem musí? Anebo je, nebo je potřeba..., nebo budeme budovat nový systém, který není jasné, jakým způsobem bude fungovat, a ještě to budeme spojovat s tím, že vyvedeme, a to je jeden z velkých problémů, z toho stávajícího důchodového systému, který je dneska, řekněme, v mírném deficitu, tak tam uděláme ještě větší deficit a budeme to tam z druhé strany doplácet z daňových výnosů? Přece je jednodušší ten stávající důchodový systém, který je základním pilířem, a o tom se asi nepře ani jedná, ani druhá strana, který musí zajistit hlavně lidi, kteří mají nejnižší příjmy, protože ti nikdy na nějaké důchodové připojištění mít nebudou, protože z 8 tisíc hrubého, což je dneska minimální mzda, asi těžko si někdo bude přispívat peníze na důchod. Ale to, co je problém, a to, co je..., myslím si, že hodně ublížilo celé důchodové reformě, je spojení se zdroji s DPH, protože tam to vyplývá, že vlastně důchodci, rodiny s dětmi a zdravotně postižení vlastně zaplatí důchodovou reformu, a to je špatně.

Moderátor - Václav Moravec
Tolik různých odhadů, jako kolem vládních úvah o sjednocení daně z přidané hodnoty, tady už dlouho nebylo. Vláda i analytici nám vypočítávají, jaké důsledky bude mít sjednocení daně z přidané hodnoty. A tak nám pomyslná křišťálová koule ukazuje různá čísla. Například, dopad tohoto kroku na inflaci se bude podle analytika Patria Finance Davida Marka pohybovat kolem 2 - 2,3%. Odbory tvrdí, že půjde o 4 - 5 %. A institut IDEA zase říká, že současný návrh reformy důchodů sníží reálné příjmy průměrné domácnosti o plné 1%. Sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 20% hranici a ponechání některých potravin ve snížené 10% sazbě překrývá další zásadní změny týkající se reformy penzí. Část analytiků považuje vládní představy o změnách daně z přidané hodnoty za nesystémové. Někteří z nich mluví o sjednocené 20% sazbě jako o příliš vysoké.

Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank, spolupracovník NERV, 3.3.2011:
Podle mě sjednotit sazby DPH je správná věc. Nikoliv ale na 20%, ale na 15% nebo 16%. Udělat to prostě tak, aby se celkově daně nezvyšovaly.

Moderátor - Václav Moravec
Plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty na 20% kritizuje několik profesních svazů. Podle Potravinářské komory zvýšení sazby u většiny potravin způsobí pokles jejich výroby v České republice a propouštění zaměstnanců v potravinářství. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu se zvýšení daně plně promítne v cenách potravin. Nejen proto přišla Hospodářská komora s návrhem na sjednocení sazby daně z přidané hodnoty na 17%. Tento krok by podle komory neohrozil důchodovou reformu. Státu by přinesl 40 miliard korun. Pokud bude vláda podle komory trvat na svém, podnikatelé se dostanou do problémů.

Petr Kužel, prezident Hospodářské komory, 1.3.2011:
Bude velký tlak na růst mezd ve firmách, což si myslíme, že je v této době velmi nepříjemná záležitost, když doznívá krize.

Moderátor - Václav Moravec
Ekonomičtí ministři Nečasova týmu přes všechny výhrady odmítají od svých plánů ustupovat. Alespoň prozatím.

Miroslav Kalousek /TOP 09/, ministr financí, 1.3.2011
Mám plné pochopení jak pro odbory, tak pro Hospodářskou komoru, že by si přáli něco jiného, než navrhuje vláda. Nicméně vláda navrhuje 20%.

Moderátor - Václav Moravec
Není pochyb o tom, že například přesunutí léků ze snížené 10% sazby daně z přidané hodnoty do sazby 20% se projeví ve státním rozpočtu neutrálně. Stát sice vybere vyšší daň, zároveň ale dojde k vyšším výdajům zdravotních pojišťoven za léky, tedy k výpadku dalších peněz ve zdravotním systému.

Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory, 3.3.2011:
V celé Evropě je DPH na léky na úrovni zhruba 8,5% nebo 8% a ten nápad na převedení na základní sazbu i významný způsobem zasáhne nejen tedy do hospodaření pacientů, prostě ty léky zdraží, a pokud bude tedy přijat ten..., ta legislativní úprava ve změně ceno tvorby na tzv. jádrovou úhradu, tak významným způsobem zasáhne i samozřejmě do nákladů zdravotních pojišťoven.

Moderátor - Václav Moravec
To přiznává i ministr zdravotnictví Leoš Heger. S dalším výpadkem peněz v systému prý nepočítal.

Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví, 2.3.2011:
Tento skokový nárůst DPH bude pro nás zásah, se kterým jsme nepočítali.

Moderátor - Václav Moravec
Daň z přidané hodnoty je nejvýznamnější formou daňových příjmů veřejných rozpočtů. Loni stát na této dani získal 270 miliard korun, to je bezmála 40% z celkového inkasa daní. Zatím nás sociální demokraté ujišťovali, že po případných vítězných volbách a sestavení vlády by sjednocenou daň z přidané hodnoty v podání Nečasova kabinetu zrušili. V pátek jsme se ale od ČSSD dozvěděli, že sjednocení daně z přidané hodnoty na 20% by bylo, citujme - jako celek v zásadě nevratným krokem. Konec citátu. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by šlo jen o hodně obtížné dosáhnutí toho, aby se ceny, u kterých se zvýší daň z přidané hodnoty, vrátily na původní úroveň, vyjma těch, které má stát možnost ovlivňovat. Pane místopředsedo Škromachu, není to tak, že vám to vlastně bude vyhovovat, protože získáte větší inkaso z DPH a možná posílíte ty sociální transfery, proto nám teď říkáte, pokud vyhrajeme volby, budeme vládnout, tak nezrušíme sblížení 10% a 20% daně z přidané hodnoty?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Ne, určitě nám to vyhovovat nebude, proto taky chceme, aby ten stav vůbec nenastal. Ale...

Moderátor - Václav Moravec
Tak proč z toho chcete vycouvat?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Ale, my jsme z toho... my jsme nikdy...

Moderátor - Václav Moravec
Ale počkejte, nejdřív jste říkali, zrušíme to, co zavede Nečasova vláda, teď říkáte, bude to obtížně zrušitelné...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
A kdo to říkal?

Moderátor - Václav Moravec
To říkal zase váš úřadující předseda.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Já myslím, že důležité je říct jednu věc. Jsou věci, které se zrušit dají, a jsou věci, které se prostě zrušit nedají. Například u komodit, jako jsou léky, jako je třeba stavebnictví, možná že tam, kde má stát do toho nějaký... může nějakým způsobem vstupovat s regulací, tak je.... má samozřejmě smysl má, snížit DPH zpět nebo na nižší úroveň, nakonec to byla vláda ČSSD, za které se snížilo DPH základní sazba z 22 % na 19 %. To jenom připomínám. Dneska pravicová vláda daně zvyšuje. Ale to, co je důležité, je potřeba říct, že potom, a to můžete vidět třeba na cenách benzínu, kdy se, kdy se mění ceny, a v podstatě ta... to snížení daně se realizuje ve zvýšení marže vlastně těch prodejců nebo výrobců a podobně. Takže tady potom je potřeba hledat, pokud by to už vláda zavedla, já věřím, že bude mít ten rozum, že i v parlamentu, že poslanci určitě najdou spoustu priorit. Pan Gazdík, který sice už dneska není starostou jedné z nejzadluženějších obcí, ale přesto chce snížit u knih. Já myslím, že základní jsou potraviny, protože člověk, který trpí hladem, tak se mu blbě čte taky, že jo. Ale tam je potřeba... tam je potřeba taky i takto uvažovat. Některé věci vůbec nezavádět...

Moderátor - Václav Moravec
Ale počkejte, vy zjevně hladem netrpíte, když se na vás člověk podívá.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
To je pravda, jako. Ale zase to je v takové nezdravé stravě, která je poměrně levná.

Moderátor - Václav Moravec
Jestli byste neměl víc číst, pane místopředsedo.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Buřty a bůček, že jo...

Moderátor - Václav Moravec
Jestli byste neměl víc číst...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
To zase sedíte a zase přibíráte. Je potřeba jako při sportování a tak dál.

Moderátor - Václav Moravec
Ne, počkejte, ale vy, pokud by přišla vláda s tímto návrhem, o kterém zatím tvrdí, že je dohodnutý, to znamená, nechá 10% sazby vybraných pět šest potravin, tak co budete navrhovat v Poslanecké sněmovně?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Nepodpořit tento návrh jako... vůbec žádný návrh na zvýšení snížené sazby DPH, protože to prostě podle naší představy není řešení této situace, zatěžuje to skupiny, které vlastně jsou dneska nejcitlivější. A to výrazným způsobem, protože mohl bych tady přečíst, co všechno se zdraží, jak to bylo v jednom tom vtipu, který byl o Husákovi, tak když se přišlo k písmenu F, tak říká všechno. A to je přesně ten způsob, jo? Ale problém je, a když se podíváte i na zátěž, která z toho plyne, tak jsou samozřejmě k tomu řekněme...

Moderátor - Václav Moravec
Jsou různé propočty...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Jsou propočty, ale v procentuálním zatížení jsou nejvíce zatíženy nejnižší příjmové skupiny.

Moderátor - Václav Moravec
Pane ministře, opravdu to je zatím definitivní, nebo dříve či později, i kvůli předsedovi Petru Gazdíkovi, může dojít k tomu, že se bude měnit ještě názor vládní koalice na knihy a tiskoviny ve snížené DPH či třeba teplo, o čemž uvažují VV?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Co se týká úprav DPH, tak já musím jednoznačně říct, že přestože se jedná o nepopulární opatření, tak to opatření je nutné z hlediska toho, aby důchodová reforma byla realizovatelná. Pokud tady slyšíme názory, že bylo nevhodné, a spíš asi mediálně nevhodné, spojovat důchodovou reformu s úpravami DPH, tak já na to musím říct jedinou věc, jinak by ta důchodová reforma nemohla být provedena, respektive jinak bychom museli říct, ano, ale zvýšíme nějakou jinou daň. Protože ty transformační náklady jsou nezpochybnitelné a jestli chceme, aby důchodci za 30, 40, 50 let měli důchody od státu, a já chci, aby měli důchody od státu, tak je to byť nepopulární, ale nutný krok.

Moderátor - Václav Moravec
Promiňte, ale neměl by ten nutný krok logiku, ptám se jinak. Myslíte si, že to, jak jsou vyjmenovány ty některé potraviny, které tu logiku nedávají, jakože zeleninu necháte, ovoce dáte do 20%... že se to bude obcházet a že tady stejně vzniknou úniky a výpadek z výběru DPH může být nižší, připouštíte to?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, nemá to logiku, já jsem to řešení nepodporoval, já bych byl raději, kdyby byla DPH jednotná pro všechny komodity...

Moderátor - Václav Moravec
Připouštíte, že se to bude obcházet?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
A nebo kdyby... ano, jednoznačně ano.

Moderátor - Václav Moravec
Takže bude to výpadek?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Bude to činit... ne, bude to činit velké problémy ve správě té daně, nicméně otázka stála jednoduše. Buď bude dohoda o důchodové reformě s tímto hendikepem, a já to tak musím říct, a nebo nebude žádná dohoda o důchodové reformě. Tedy ano, já abych byl mnohem radši, kdyby ty výjimečné položky nebyly, protože bude velký problém v tom, co bude chleba, co nebude chleba, já bych byl mnohem raději, když už by musely být výjimky, já bych v těch výjimkách viděl mnohem raději léky, nebo teplo, nebo stavební práce, nebo knihy, o tom samozřejmě probíhala diskuze. Jenže...

Moderátor - Václav Moravec
Můžete se k té diskuzi vrátit ještě?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Jenže pokud... samozřejmě můžeme, ale jedině za předpokladu, že se všechny tři koaliční strany na takovém řešení shodnou. Pro tuto chvíli je jasná dohoda v tom, jakým způsobem se ta opatření udělají. A já musím říci, že jsem ochoten o tom diskutovat. Ale bez zpochybnění té dohody. Ve chvíli, kdy by se všechny tři koaliční strany shodly na tom, že se ta dohoda nějakým způsobem upraví, tak samozřejmě já jsem k tomu přístupný, já jsem k tomu připraven, nicméně v tuto chvíli je ta dohoda uzavřená a pokud nebude shoda všech tří koaličních stran, tak není důvod tu dohodu měnit.

Moderátor - Václav Moravec
Pochybnosti, jak bylo řečeno, využívá zachování snížené sazby u některých potravin, jakou jsou právě chléb, mléko, zelenina. Dá se zákon o DPH napsat tak, aby se přesuny určitých potravin mezi dvěma sazbami DPH neobcházely? Na to se ptám bývalého ministra financí Eduarda Janoty, který zůstává hostem Otázek?

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Tak já si myslím, že se nedá napsat takto, že ten prostor pro různé spekulace tam bude. Ta správa daní bude komplikovaná a podobně. Dovolte mi ještě jednu poznámku. Tady padla částka 17 %, tady padla debata o tom, že vlastně důchodový účet je... respektive ten průběžný systém je dobrý. Tady nepadlo nic o tom...

Moderátor - Václav Moravec
Já se jenom omlouvám, k tomu se pane bývalý ministře dostaneme.

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Dobře.

Moderátor - Václav Moravec
Pojďme teď dokončit, ať tu debatu nerozmělňujeme, pojďme dokončit debatu o DPH.

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Myslím si, že to zkomplikuje správu těch daní, že to je přímo vodítko pro různé spekulace z pohledu prostě účtování sazeb DPH a přinese to ministerstvu finanční a úřadům jen a jen problémy.

Moderátor - Václav Moravec
Tedy může dojít podle vás k nižšímu výběru DPH, než jaký v současnosti vláda předpokládá, protože se bude zákon obcházet?

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Podívejte se, jsem si jist, že ano. Ale taky ono odhadnout dopad takovéto masivní změny je velmi komplikované. Musíte brát do úvahy, jak se změní struktura, jak se sníží či zvýší spotřeba po té či oné položce, která bude přesunuta do jiné sazby. Takže těch faktorů tam bude víc, ale za sebe si dovolím říct, že takto komplikované stanovení některých položek je přímo návodem, jak prostě obcházet ustanovení zákona o DPH z té či oné sazby.

Moderátor - Václav Moravec
Takže do zákona se tedy nedá napsat to, že třeba jogurt, kde dáme nálepku bezlepkový, tak bude v té nižší 10% sazbě a nebude v té 20%?

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Já se obávám,že v zásadě takto se zákony tohoto typu nepíší. Takže do zákona nikdy nemůžete dát až poslední kličku, poslední možnost, poslední variantu, vždy to musí být určitý ucelený rozumný celek, ve kterém by se měl za prvé daňový poplatek vyznat a který by měl být spravovatelný. Takže z toho pohledu znovu říkám, přinese to jenom komplikace.

Moderátor - Václav Moravec
Podle propočtů, které mají Otázky k dispozici, a záhy se vás na to pane exministře ještě zeptám, tak zvýšení DPH bude pro státní pokladnu téměř neutrální u léků. Stát sice víc vybere na DPH, ale tyto peníze zase budou chybět zdravotním pojišťovnám, to potvrzuje i prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory, 4.2.2011:
Znamená to jednoznačně, že ty ceny léků budou vyšší a uvažovat v této chvíli o změně marže, tak asi taky není příliš šťastné, protože příjem té zvýšené DPH bude státní pokladna a stejně jako v jiných komoditách, je to prostě nepřímá daň uvalená na spotřebitele a to je v tomto případě pacient. A možná je namístě zmínit tu jinou praxi v zemích EU, kdy léky jsou úplně vyjmuté z daně bez zátěže, z DPH, protože nejen že platí víc pacient, ale u těch léků s plnou úhradou je ta zátěž samozřejmě promítnuta do rozpočtu zdravotních pojišťoven.

Moderátor - Václav Moravec
Vysvětluje v rozhovoru pro ČT prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Pokud by byl Eduard Janota ministrem financí v této situaci, tak nechal by léky ve snížené sazbě DPH, protože ten dopad do státní pokladny je neutrální, nebo byste to také kladl jako jednu podmínku, vyměníme těch 6-7 potravin za léky?

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
Podívejte se, jsem rád, že ministr financí nejsem, to za prvé. Za druhé, než nějaké výjimky, protože kdekdo bude chtít výjimku na leccos, ať to bude doprava, ať to bude vodné, ať to budou léky nebo cokoli jiného, to bych pak raději volil variantu nižší sazby a jednotné pro všechny. Co se týče té vazby mezi státním rozpočtem a zdravotními pojišťovnami, tak ona není přímá, tam pochopitelně je nějaký dopad na veřejné rozpočty jako celek, ale ten problém je trošku v jiné rovině. Čili ptáte se, zda-li raději vyšší sazba a výjimky, tak já bych volil radši variantu bez výjimek a nižší sazbu, už kvůli té spravovatelnosti.

Moderátor - Václav Moravec
Z toho, co jste si četl, ty propočty, myslíte si, že 17 % návrh Hospodářské komory dává daleko větší logiku než to, co se teď odehrává v koalici?

Eduard Janota, bývalý ministr financí:
To jsem neřekl, ani jsem nenaznačil. Chci říct, že pochopitelně musím tu bilanci vidět ve svém celku. Vláda si dává do vínku nejen řešit transformaci penzí, to znamená reformu, vláda chce snížit, snížit i zatížení prostě firem, to, oč tady plagoval pan Kužel, z pohledu sociálního pojištění asi o 1,8 %, a to je řádově taky 20 miliard. Takže jestliže chce vláda obé, tak v tomto případě asi 17 % je málo, protože další kroky, které budou z těch 57 miliard směřovány, budou směřovány na mimořádnou valorizaci důchodů, budou sníženy daně v souvislosti se zvýšením slev na děti, čili musíme počítat opravdu jakoby do těch 57 minimálně, byť na druhé straně ještě musíme vzít v potaz to, že těch 57 miliard nemusí být akorát 57, může to být 56, ale i 61, to v těchto velkých číslech nelze takto přesně spočítat.

Moderátor - Václav Moravec
Říká pro tuto chvíli exministr financí Eduard Janota. Zdeňku Škromachu, tady velmi stručná otázka. Vy jste řekl, že v Poslanecké sněmovně zamítnete tyto daňové změny, nicméně když na nich vládní koalice bude trvat, máte jasnou představu, do budete dávat do 10% sazby a co je možné přesunout do té 20%.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Já bych jenom připomněl, že ke konci vlády ČSSD byla DPH 19% a snížená sazba 5%, v té době byl důchodový účet v mírném přebytku a splňovali jsme Maastrichtská kritéria.

Moderátor - Václav Moravec
Také byl větší výběr pojistného, zase nebyla... nebyl tak velký počet důchodců, když vaše vlády končily...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
On se zase tak nezměnil, ten problém byl určité změny v sociálním pojištění, ale to teď neřešíme, vy jste se ptal... náš postup ohledně DPH bude jednoznačný. Pokud možno aby zůstalo co nejvíce položek ve snížené sazbě, tady budou mít šanci VVrky, aby prosadily to, co neprosadí ve vládě,my je podpoříme. Všechny návrhy, které navrhneme, tak aby zůstaly ty položky tak, jak jsou, ve snížené sazbě. Bude otázkou vládní koalice, jak dokáží držet svůj program, případně jak ho dokáží prosadit. A celkový zákon, pokud tedy dojde k tomu, že tam dojde k výraznému navýšení DPH u těch komodit, které nás zajímají, to znamená, které mají dopad na seniory, na zdravotně postižené, na rodiny s dětmi, tak takový zákon v konečné fázi nemůžeme podpořit.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Já jenom musím komentovat ten konec vlády ČSSD,jak tady bylo řečeno. Také je potřeba vzít v úvahu, že to bylo období, kdy se firmy stěhovaly do zahraničí, kdy čeští lidé, kteří byli vysoce kvalifikovaní, tak odcházeli do zahraničí. Podívejme se na statistiky, jak v roce 2007 do roku 2008, kolik zde přibylo technologických firem, které s vysokou přidanou hodnotou a kolik lidí se ze zahraničí vrátilo sem a byli to vysoce kvalifikovaní lidé. To je ale ten základní, vždycky základní spor o tom, jestli je lepší přímé zdanění nebo nepřímé zdanění, je potřeba to tak říct, protože tak je to pravda. A my v tuto chvíli říkáme ano, je potřeba raději zvýšit nepřímou daň a snížit přímou daň, protože to vytvoří mnohem lepší podmínky pro budoucnost a budoucí bohatství všech občanů ČR.

Moderátor - Václav Moravec
Pane ministře, nemáte ale obavy, že ten výpadek, bude-li se obcházet zákon o DPH, bude tak velký, že penzijní reforma stojí na vodě? Jasná odpověď.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Ne, to je za prvé otázka, kterou již odpověděl pan bývalý ministr financí Eduard Janota. Jestli tam může být...

Moderátor - Václav Moravec
On ale... počkejte. Ale on jasně řekl, že se to bude tak obcházet, že ten zákon nenapíšete tak...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Ne, tak to je potřeba zase říct, jak to je. Ty položky jsou jednoznačně uvedeny v celním sazebníku, podle kterého se řídí výběr DPH, ale já tady nechci zabíhat do technických podrobností. To, jestli někdo, jak jsem už někde uvedl, zabalí čtyři dalamánky do jednoho balíku a napíše na to chléb, tak to jistě nezpůsobí 4-5 miliard daňových výpadků.

Moderátor - Václav Moravec
No ale...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Já jenom jednu věc, tady totiž ještě uniká zásadní... totiž pokud jde o důchodovou reformu, i kdyby došlo k financování, tak to bude v roce 2013. Do té doby veškeré příjmy z DPH budou vyfutrovávat deficitní státní rozpočet této vlády, a to dokonce už od října letošního roku a ten zásad bude do životních nákladů. Já vám, pane ministře, ještě tady předám názory mých přátel z Facebooku, kteří vám tam píšou, můžete si to přečíst... Navrhují....

Moderátor - Václav Moravec
Zdeněk Škromach, když přijde do Otázek, tak propaguje svůj Facebook...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
...navrhují vám tam mimo jiné, abyste změnil název ministerstva na asociální a vypustil tam práci, protože jste hovořil o pracovních příležitostech. Kolik pracovních příležitostí za vaší vlády do ČR přišlo? Podnikatelé se nám vyhýbají, protože mají strach, co vláda vymyslí..

Moderátor - Václav Moravec
Můžeme se vrátit... pane místopředsedo, můžeme se vrátit...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Já váš Facebook pečlivě sleduji, a právě to vaše opatření místo stavění průmyslových zón, které pak zůstanou prázdné, tak je mnohem lepší udělat systémová opatření, snížit vedlejší náklady práce, a to je mnohem větší impulz...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Zrušit úřady práce...

Moderátor - Václav Moravec
Promiňte, se dostáváme...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
...je mnohem lepší impulz pro ekonomiku jako takovou....

Moderátor - Václav Moravec
...k jinému tématu, pánové.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
O zrušení úřadů práce nikdo nikdy nemluvil, ale je potřeba je restrukturalizovat, aby dělaly lepší službu občanům.

Moderátor - Václav Moravec
Ne ne ne, vy sem dáváte...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Kolik pracovních míst...

Moderátor - Václav Moravec
Pane místopředsedo! Dáváte sem úplně jiné téma. Tady probíráme disciplinovaně DPH, úřady práce si ponecháme do druhé hodiny na ČT24. Pane ministře, proč chcete lidem kazit ještě letošní vánoce, když už jim zkazíte jako vláda příští rok, když dojde ke zvýšení DPH, a slyšel jste námitku Zdeňka Škromacha, že to nepůjde na penzijní účet.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Právě proto. Právě proto, že z dlouhodobého pohledu pro stabilitu penzijního účtu a také pro zvýšení ekonomiky ČR potřebujeme to posílení prorůstových impulzu udělat co nejdříve. A pokud říkám,že z toho vyššího výběru DPH přibližně třetina půjde na snížení vedlejších nákladů práce tak, aby se vytvářela nová pracovní místa, a další velká část půjde na kompenzace důchodcům a zvýšení slev na dani pro děti, takže zase propopulační opatření, které má zajistit stabilitu důchodového systému, tak je jasné, že čím dřív tuto změnu uděláme, tím lépe.

Moderátor - Václav Moravec
Máte už jasnou představu, o kolik by se valorizovala penze od 1.1 příštího roku v průměru, pokud by v říjnu došlo ke zvýšení DPH?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, představu máme. Za prvé vychází z těch čísel, která už tady proběhla a byla prezentována. Konzervativní odhad MPSV, pokud by se všechno zvýšení DPH u těch jednotlivých položek promítlo do cen, což se pravděpodobně nestane, jak říká většina ekonomů, tak pokud by se všechno promítlo do cen, tak předpokládaný inflační impulz je 2,6 %. A to je prostě úroveň, která je, když se podíváte na statistiku z minulých let, docela běžná. Profesor Švejnar dokonce mluví o tom,že ten inflační impuls bude 1,6 %.

Moderátor - Václav Moravec
Ne, promiňte, pane ministře, s dovolením...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
To znamená...

Moderátor - Václav Moravec
Ne promiňte. Vy tam nemáte růst cen potravin v tom, na světových trzích, nemáte tam růst cen ropy, takže pravděpodobně ta inflace skokově letos bude vyšší..

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
To ale do toho mícháme něco, co s tím nesouvisí.

Moderátor - Václav Moravec
No protože ale... promiňte. Vy přece musíte vzít v potaz i externí faktory. Jestliže přijdete v říjnu s tím, že zvýšíte DPH, skokově zdražíte potraviny, skokově zdražíte teplo, skokově zdražíte další věci, léky, a do toho vám přijdou vnější faktory, tak ta inflace může být vyšší. Tudíž...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Samozřejmě, přesně tak, jak říkáte. Vzhledem k tomu, že valorizace důchodů může být mimořádná k 1.10 nebo řádná k 1.1., tak všechny tyto výkyvy nebo pohyby samozřejmě v tom budou zohledněny. To znamená, že důchodci nebudou mít žádný problém z hlediska udržení životního standardu. Protože valorizace důchodů vždy odráží 100% výkyv v cenách, to znamená 100% nárůst cen.

Moderátor - Václav Moravec
Co není možné?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Pane ministře, už váš kolega Kalousek v podobném pořadu nemluvil pravdu. Vždyť vy přece víte dobře, jak se vypočítává valorizace důchodů. Je to vždycky od pololetí do pololetí. Takže to druhé pololetí letošního roku vůbec v těch důchodech nebude zahrnuto, pokud by vláda nešla nad rámec toho, co stanoví zákon. A vy říkáte, že chcete dokonce uzákonit, že vláda nebude moci zvyšovat důchody víc, než to, co říká zákon. A to jste už slevili z toho, že budete valorizovat možná i o nárůst mezd, který...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Pane bývalý ministře, z ničeho jsme neslevili. Víte, že ta změna pravidel pro valorizaci má být v účinnosti od prvního ledna příštího roku, to znamená není žádný problém udělat mimořádnou valorizaci, jak jsem o tom mluvil.

Moderátor - Václav Moravec
Promiňte, pane ministře, to budou dvě valorizace tedy?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
....že to problém je...

Moderátor - Václav Moravec
Ne, počkejte, to mě zajímá. To budou dvě valorizace?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
V tuto chvíli propočítáváme jednotlivé scénáře, a jsou dva možné termíny valorizace, buď mimořádná valorizace k 1.10, nebo řádná valorizace k 1.1.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Ale stále je to za období minulé, ne za to, které přijde.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Ale v tuto chvíli...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
A ty nárůsty naprosto nebudou zohledněny v tom...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Ne.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
.... v tom valorizačním...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Říkáte věc, která je mimo realitu.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Ne, vy jste mimo realitu.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Do konce roku bude platit stávající mechanismus valorizace, to znamená, vláda má pravomoc rozhodnout o jakémkoli zvýšení důchodů.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Samozřejmě. Ale bude rozhodovat na základě inflace, která byla do pololetí letošního roku.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
A nebo třeba...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Vy ten konec roku nejste schopni zohlednit.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
A nebo třeba tak, jak se stalo už několikrát v minulosti, s ohledem na předpokládaný inflační skok.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Tak to řekněte jasně.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Říkám to jasně.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
Zatím jste nikdy za ten svůj resort a za ty své ovečky nebojoval. Vždycky jste jenom opakoval...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Ale...

Zdeněk Škromach /ČSSD/, stínový ministr práce a sociálních věcí:
...pan Kalousek.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Pane místopředsedo... to...

Moderátor - Václav Moravec
Pane...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Na dosavadní úroveň odborné diskuze to bylo poměrně laciné.

Moderátor - Václav Moravec
Pane ministře, tedy bude tam zahrnuto to skokové zvýšení inflace, jestliže by se valorizovalo k prvnímu lednu, za druhé pololetí příštího.. promiňte, letošního roku?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Bude tam zohledněn předpokládaný inflační impulz, který se bude odvíjet od zvýšení DPH.

Moderátor - Václav Moravec
Pokud by ta čísla vyšla zatím, jaké jsou propočty ministerstva vašeho, ministerstva práce a sociálních věcí, tak by se zvyšovaly starobní penze v průměru o kolik?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
V tuto chvíli nemáme ty propočty dokončené a musíme počkat právě na ty exogenní vlivy, o kterých jste mluvil. Přece po mně nemůžete chtít, abychom na začátku března, kdy do toho kroku zbývá půl roku, tak abychom věděli, jakým způsobem se bude inflace vyvíjet v dalších měsících...

Moderátor - Václav Moravec
Kloníte se k mimořádné inflaci spíš před...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
To by bylo naprosto neseriózní.

Moderátor - Václav Moravec
... spíš před svátky nebo po novém roce?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Já se kloním k tomu, aby všechny ty kroky byly spojeny k 1.10, aby stejným způsobem bylo zvýšeno životní minimum, tak aby se to odrazilo v dávkách životní nouze, aby na to nedoplatily ty nejchudší vrstvy, a tak, aby od prvního října byly učiněny všechny ty související kroky. Prostě to, co má být na obou stranách, aby bylo realizováno k 1.10.,na jedné straně úprava DPH, na druhé straně snížení vedlejších nákladů práce a samozřejmě všechny příslušné kompenzace, ať už co se týká rodin s dětmi, ať už co se týká lidí v hmotné nouzi či důchodců.

Moderátor - Václav Moravec
A za dalším hostem Otázek teď míříme do Brna, pozvání přijal poslanec VV, Michal Babák, a je to právě tato politická strana, která ponese asi poměrně velký díl odpovědnosti za to ne zcela systémové řešení s potravinami, to znamená zelenina zůstane ve snížené 10% sazbě, ovoce bude ve 20%, vítejte pane poslanče v Otázkách, hezký dobrý den.

Michal Babák /VV/, poslanec:
Dobrý den z Brna. Haló? Pěkný den z Brna.

Moderátor - Václav Moravec
Předsedové stran vládní koalice v týdnu ohlásili dohodu o reformě důchodů. Chápu to správně, že je nepravděpodobné, že byste si jako VV mohly rozmyslet svůj požadavek toho ne zcela systémového řešení, tedy zachování některých druhů potravin ve snížené sazbě bez větší logiky? Viz zelenina vs. ovoce?

Michal Babák /VV/, poslanec:
Ono to logiku má. Já jenom teď řeknu ještě jednu tezi. Nás velice trápí, že poslední týden se řeší pouze nějakých sedm komodit ve sníženém DPH a neřeší se vůbec podstata té důchodové reformy, a to že to DPH se zvýší jenom kvůli tomu, že se musí prosadit komerční pilíř a že se prosadí snížení ceny práce. Což je nutno a s tím souhlasím s panem prezidentem, aby veřejnosti bylo důsledně vysvětleno, to znamená, aby ODS ústy pana premiéra vysvětlila, proč zvyšujeme nebo respektive snižujeme cenu práce na úkor důchodové reformy, a proč ..... TOP 09 musí vysvětlit, proč vlastně dáváme komerční pilíř do důchodové reformy na... v podstatě... a tím zvyšujeme DPH. Tohle podle mně...

Moderátor - Václav Moravec
Já se omlouvám, pane poslanče, vy nejste ani za TOP 09 poslanec, ani za ODS, pokud jste si nevšiml.

Michal Babák /VV/, poslanec:
Ano.

Moderátor - Václav Moravec
Vy byste měli veřejnosti vysvětlit tu věc, která se týká ne zcela systémového řešení DPH. A ptal jsem se, jestli se to ještě může změnit. Jestli třeba teplo, o které skokově skočí o 10%, kde není možné pravděpodobně snížit marže, nebo například ony ceny léků, kdy na straně jedné stát vybere víc na DPH, na straně druhé bude výpadek ve zdravotním pojištění, jestli můžete ještě od svého kroku ustoupit, jasná odpověď?

Michal Babák /VV/, poslanec:
Samozřejmě, samozřejmě může se to změnit, a to v souvislosti právě s tím, co jsem říkal. Že pokud naši koaliční partneři nedokáží vysvětlit tyto dvě teze, tak v tom případě nemůže být prosaditelná důchodová reforma tak, jak je. A to znamená, že v tom případě se nebude zvyšovat DPH a že DPH zůstane v podstatě v tom, jak je teď, to znamená ve snížené sazbě DPH všechny potraviny. My apelujeme na naše koaliční partnery, pojďme vysvětlovat veřejnosti, proč se tady tohleto děje, a potom, až pojďme schvalovat nějakou důchodovou reformu.

Moderátor - Václav Moravec
Tak rozumím-li vám teď úplně správně, tak VV dnes v neděli 6. března pocítily, že tady je zásadní chyba, jak je vysvětlována penzijní reforma, souhlasíte s prezidentem Václavem Klausem, tudíž pokud vaši koaliční partneři nevysvětlí svoji část změn navrhovaných v reformě penzí, tak vy ustupujete od té dohody, chápu to správně?

Michal Babák /VV/, poslanec:
No my bychom mohli ustoupit od naší mezigenerační solidarity, kterou jsme tam prosadili pod tlakem událostí, a můžeme v podstatě spustit tu důchodovou reformu pouze v těch tezích, jako je autopilot na dožití, a aby se v podstatě vybralo to, co je nutné, z toho hlediska dlouhodobějšího horizontu a samozřejmě tyhlety hlavní reformní kroky, od těch můžeme ano ustoupit.

Moderátor - Václav Moravec
Jestliže to lépe nevysvětlí vaši koaliční partneři.

Michal Babák /VV/, poslanec:
Přesně tak, přesně tak.

Moderátor - Václav Moravec
Promiňte, ale proč jste jim tedy pak šli na dohodu? Tento zmatek se dal očekávat, že asi DPH překryje věci, které se týkají těch dalších kroků?

Michal Babák /VV/, poslanec:
Nemyslím si. Pane redaktore, ta dohoda, nebo respektive to vyjednávání začalo na tom, že TOP 09 požadovalo komerční pilíř povinný. V nějakém horizontu dvou třech let pětiprocentní vývod. To znamená, my jsme vyjednali to, že nebude povinný, což je pro nás dost důležitý, my jsme vyjednali to, že bude jen 3%. Dále ODS začala vyjednávání o snížení ceny práce na úplně jiných procentech - 4-5%, my jsme tohleto srazili na 1,8%. Takže ten koncenzus té důchodové reformy vnímáme jakože za určitý úspěch. Ale pokud se to nevysvětlí občanům, pokud se to nevysvětlí veřejnosti, v tom případě ta důchodová reforma je mrtvá, v tom případě nemůžeme podpořit.

Moderátor - Václav Moravec
Takže pokud začne Jaromír Drábek více pracovat, překládám si, máte mrtvou důchodovou reformu, pane ministře.

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Tak já samozřejmě nechci komentovat mediální vystoupení jednotlivých představitelů našeho koaličního partnera. Vy dobře víte, že ten princip důchodové reformy potvrdila i K9, což je nejvyšší koaliční platforma. Nakolik budeme...

Moderátor - Václav Moravec
Počkejte, teď ale VV...

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí:
Nakolik budeme schopní...

Moderátor - Václav Moravec
Promiňte pane poslanče, to je prodiskutované toto stanovisko ve vašem klubu, když v tomto týdnu předseda VV Radek John přistoupil na tu dohodu?

Michal Babák /VV/, poslanec:
Samozřejmě je to prodiskutované, je to samozřejmě i vlivem, tlakem těch událostí, vlivem pana prezidenta, vlivem toho, že jsme si uvědomili, že ta veřejnost opravdu tadytu polemiku nezná, ale ještě bych chtěl podotknout, já doufám, a my doufáme, že naši koaliční partneři vysvětlí veřejnosti ty dvě základní teze, proč se to DPH musí zdražit, a já doufám, že důchodová reforma proběhne tak, jak jsme si jí schválili ve formátu K9.

Moderátor - Václav Moravec
Do Brna děkuji poslanci VV Michalu Babákovi, který byl hostem. Přepněte si na zpravodajskou ČT24, dozvíte se další zajímavé informace, které se týkají penzijní reformy, nezaměstnanosti a také reorganizace úřadů práce, protože Jaromír Drábek záhy tedy vysvětlí, zda bude opravdu penzijní reforma, respektive dohoda na penzijní reformě mrtvá či nikolivěk. Přepněte si na zpravodajskou ČT24, pokračujeme po stručných zprávách.

Zdroj: ČT 1

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.3.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:10.