Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011:

Únor

Obsah položky Únor:

 • Výdaje státu na mzdy firem v insolvenci loni klesly o dvě pětiny (Finanční management)
  ilustrační fotoVýdaje státu na mzdy podniků v insolvenci loni proti předchozímu roku klesly o 41 procent. Úřady práce vyplatily zaměstnancům firem v insolvenci na náhradě nevyplácené mzdy 497,8 milionu korun, o rok dřív to bylo 844 milionů Kč. Nejvíc loni dostali na náhradách mzdy zaměstnanci textilní firmy OP Prostějov. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
  Finanční management, 22. 2. 2011
 • Jaromír Drábek: Důchodová reforma, Radiofórum (Radiožurnál)
  ilustrační fotoDůchodová reforma, důvody pro její zavedení a základní parametry byly hlavním tématem diskuse v pořadu Radiofórum na Radiožurnálu, které se mj. zúčastnil také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  Radiožurnál, 25.2.2011
 • Děti zřejmě získají možnost přispívat svým rodičům na důchod (MediaFax)
  ilustrační fotoDěti zřejmě získají možnost přispívat jedním procentem své mzdy na důchody přímo svým rodičům. Na páteční tiskové konferenci to řekl premiér Petr Nečas. V principu by se jednalo o jeden procentní bod ze sazby důchodového pojištění. Tato možnost by byla čistě dobrovolná.
  MediaFax, 25.2.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor – Impulsy Václava Moravce (Radio Impuls)
  ilustrační fotoHostem v pořadu Impulsy Václava Moravce byl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který hovořil mj. o již vládou schválené tzv. malé důchodové reformě, důvodech pro přijetí změn v systému organizace úřadu práce či úpravě tarifních tabulek ve zdravotnictví a konečně o základních bodech penzijní reformy.
  Radio Impuls, 24.2.2011
 • Jaromír Drábek: Změny startují za pět minut dvanáct (Ekonom)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek píše ve svém článku pro týdeník Ekonom o plánované důchodové reformy a důvodech jejího zavedení v co nejbližší době. Za naprosto zásadní považuji variantu dvoupilířového systému, který je daleko odolnější proti reálnému poklesu důchodů, píše v článku ministr Drábek.
  Ekonom, 24.2.2011
 • Jaromír Drábek: Důchody se v reakci na Ústavní soud snižovat nebudou (ČRo 7)
  ilustrační fotoVýše důchodů, které se budou od října vyměřovat nově, se díky jejich valorizaci oproti současnému stavu fakticky nesníží. Novinářům to v úterý řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  ČRo 7, 22.2.2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Co vyšší DPH zdraží a co ne? (ČT 24)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Události a komentáře na ČT 24, kde poskytl rozhovor k dalším bodům důchodové reformy, o kterých mj. hovořil na tiskové konferenci. Tématem rozhovoru byla především otázka diskusí ve věci změny sazeb DPH v rámci reformy.
  ČT 24, 22.2.2011
 • Jaromír Drábek: Interview s Jaromírem Drábkem (Radiožurnál)
  ilustrační fotoDůchodová reforma a její základní parametrické změny byla tématem rozhovoru s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem v Ranním interview na Radiožurnálu.
  Radiožurnál, 22.2.2011
 • Do projektu Vzdělávajte se! se zapojilo téměř 11 tisíc lidí (Právo)
  ilustrační fotoDo celonárodního projektu Vzdělávejte se!, jehož podstatou bylo zmírnění dopadů hospodářské krize na zaměstnavatele, kteří museli omezit výrobu nebo poskytování služeb, se v Ostravě zapojilo téměř 10 900 zaměstnanců. Projekt vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v roce 2009 a byl ukončen v závěru minulého roku.
  Právo, 22.2.2011
 • Firmy dostaly pokuty (MF Dnes)
  ilustrační fotoStátní úřad inspekce práce loni zjistil u 83 procent zaměstnavatelů v maloobchodu nedodržení pracovněprávních předpisů. Inspektoři za porušení udělili 43 pokut ve výši celkem 970 tisíc korun, což je o pět pokut a 38 tisíc korun více než v roce předešlém. Nejčastěji nedostatky zjistila inspekce v odměňování, v pracovní době a v podmínkách pracovního poměru, jako jsou povinné náležitosti pracovní smlouvy a potvrzení o zaměstnání.
  MF Dnes, 22.2.2011
 • Koalice dohodla penzijní reformu (HN)
  ilustrační fotoDebaty o reformě penzijního systému po letech končí. Od druhé poloviny příštího roku se lidé budou moci rozhodnout, zda budou nadále platit do průběžného důchodového systému, nebo zda část svých odvodů svěří penzijním fondům. Dohodli se na tom včera ministři vládní koalice. Lidé si budou moci posílat do fondů přibližně tři procenta z hrubé mzdy - a snížit si o to odvody do státního důchodového systému.
  HN, 18. 2. 2011
 • Hledá se generální ředitel centrálního úřadu práce (LN)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí vypsalo výběrové řízení na funkci generálního ředitele nového centrálního úřadu práce, jehož zřízení předpokládá zákon, který dnes schválila Poslanecká sněmovna. Přihlášky mohou podávat pouze ředitelé současných úřadů práce, a to do konce týdne, sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Nový ředitel by se měl funkce ujmout 1. dubna.
  LN, 18. 2. 2011
 • Jaromír Drábek: Dohoda o reformě penzí: dobrovolné spoření a jedna DPH (ČT 24)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poskytl rozhovor v ekonomické relaci na ČT 24 k přijetí podoby důchodové reformy, na které se shodli ekonomičtí ministři koaličních stran. Reforma bude obsahovat možnost dobrovolného opt-outu v podobě vyvedení 3% sociálního pojištění na soukromé individuální účty občanů ČR vedené u penzijních společností za podmínky další dodatečné vlastní platby v minimální výši 2% ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění. Ministr Drábek předloží vládě tento návrh důchodové reformy 23. února.
  ČT 24, 17. 2. 2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Spoření na důchody má být dobrovolné (Radiožurnál)
  ilustrační fotoO přijetí podoby důchodové reformy a jejích základních parametrech, na které se shodli ekonomičtí ministři koaličních stran, hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v pořadu Stalo se na Radiožurnálu. Spoření na individuálních účtech u penzijních společností bude dobrovolné. V rámci tzv. opt-outu si lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést 3% ze svého sociálního pojištění na tyto individuální penzijní účty, ale jen v případě, že k tomu přidají vlastní platbu ve výši minimálně 2% ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění.
  Radiožurnál, 17. 2. 2011
 • ČSSZ: Česká správa sociálního zabezpečení radí, jak s ošetřovným (MediaFax)
  ilustrační fotoNárok na ošetřovné má zaměstnanec v případě, když nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu ošetřování nemocného člena domácnosti nebo musí pečovat o dítě, protože jeho školské zařízení bylo uzavřeno. Informuje o tom ve čtvrtek Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  MediaFax, 17. 2. 2011
 • Ministerstvo práce zveřejňuje smlouvy na webu (Euro)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přijalo v návaznosti na strategii vlády v boji proti korupci nová opatření, jejichž cílem je zvýšení transparentnosti a informovanosti veřejnosti o nakládání s majetkem státu při realizaci výdajů ze státního rozpočtu. Součástí je zveřejňování textů veškerých jím uzavřených a platných smluvních závazků s výjimkou smluv nebo částí, které mají povahu zákonem chráněných informací. Povinné zveřejňování na webových stránkách MPSV je zavedeno od 1. února.
  Euro, 17. 2. 2011
 • Na důchody v loňském roce chybělo téměř 30 miliard korun (MediaFax)
  ilustrační fotoRozdíl mezi vybraným pojistným na důchodové pojištění a vyplacenými důchody byl v loňském roce mínus 29,3 miliardy korun. V pondělí o tom informoval mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš.
  MediaFax, 14. 2. 2011
 • Jaromír Drábek: U penzijní reformy je pro mě základní datum 23. únor (E15)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poskytl rozhovor pro deník E15, ve kterém hovořil o dalších krocích v plánu důchodové reformy a krátce také o novele zákoníku práce.
  E15, 14. 2. 2011
 • Absolvovali kurz, pak našli práci (Právo)
  ilustrační fotoVíc než polovina absolventů rekvalifikačních kurzů mosteckého pracovního úřadu našla v loňském roce zaměstnání. Do kurzů nastoupilo 905 zájemců, dokončilo je 766 lidí. Jako nejúspěšnější se ukázala profese řidič. Do půl roku po kurzu našlo práci 84 % uchazečů.
  Právo, 11. 2. 2011
 • E15: Ministr Drábek chystá hon na nelegální pracovníky (MediaFax)
  ilustrační fotoStát už letos hodlá tvrdě zatočit s firmami, které zaměstnávají lidi načerno, kontroly na pracovištích, například stavbách, mnohonásobně vzrostou. Ve svém pátečním vydání to uvádí deník E15. "Když to řeknu číslem, tak od dubna dojde ke stonásobnému posílení intenzity kontroly nelegální práce," uvedl pro E15 ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Práce načerno je podle něj jedním z nejhorších způsobů okrádání všech spoluobčanů.
  MediaFax, 11. 2. 2011
 • Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi pomohou s úklidem Českých Budějovic (MediaFax)
  ilustrační fotoLidé pobírající dávky v hmotné nouzi budou pracovat pro město České Budějovice, věnovat by se měli například likvidaci černých skládek a úklidu. Týká se to dlouhodobě nezaměstnaných pobírajících příspěvek na živobytí déle než půl roku.
  MediaFax, 10. 2. 2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Změnu nechystám. I když je danění náhrad zvláštní (LN)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poskytl rozhovor pro Lidové noviny ke zdanění poslaneckých náhrad v souvislosti se snížením platů ústavních činitelů v rámci úsporných opatření.
  Lidové noviny, 10. 2. 2011
 • Poslanci přehlasovali senátní veto návrhu zákona o reorganizaci úřadů práce, Ekonomika ČT24 (ČT 24)
  ilustrační fotoO chystaných změnách v systému organizace úřadu práce a jejich sjednocení v souvislosti se včerejším poslaneckým přijetím návrhu zákona o reorganizaci úřadů práce hovořil I. náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška v ekonomické relaci na ČT 24.
  ČT 24, 9. 2. 2011
 • Peníze na program zaměstnanosti (ČT 24)
  ilustrační fotoO nástrojích aktivní politiky zaměstnanosti, chystaných změnách v rámci novely zákona o zaměstnanosti a situaci na trhu práce v souvislosti s nejnovější statistikou vývoje nezaměstnanosti společně diskutovali pozvaní hosté v ekonomické relaci na ČT 24. Za ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se diskuse mj. zúčastnil náměstek ministra práce a sociálních věcí pro politiku zaměstnanosti a trhu práce Karel Machotka.
  ČT 24, 8. 2. 2011
 • Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 9,7 procenta (ČTK)
  ilustrační fotoMíra nezaměstnanosti se v lednu proti prosinci loňského roku zvýšila o desetinu procentního bodu na 9,7 procenta. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici odhadovali vyšší nárůst. Počet uchazečů o zaměstnání znovu vzrostl, pracovní úřady jich na konci ledna registrovaly 571.863, což je proti prosinci o 10.312 víc.
  ČTK, 8. 2. 2011
 • ČSSZ: Průměrný důchod přesáhl 10 000 korun (Právo)
  ilustrační fotoPrůměrná výše starobního důchodu činila ke konci loňského roku celkem 10 123 Kč. Průměrný důchod byl vyšší u mužů - 11 240 Kč, u žen představoval 9189 Kč (jedná se o vyplácené starobní důchody včetně předčasných). Průměrný věk důchodců pobírajících sólo starobní důchod ke konci roku 2010 byl 68 let (muži 69 a ženy 67 let). Vyplývá to z informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  Právo, 8. 2. 2011
 • Současný systém penzí je dlouhodobě neudržitelný (Právo)
  ilustrační fotoPoradce ministra práce a sociálních věcí Ivo Foltýn poskytl rozhovor pro deník Právo k současnému systému penzí a jeho dlouhodobě neudržitelnému vývoji. Dalším tématem diskuse byla důchodová reforma.
  Právo, 8. 2. 2011
 • Kdo selhal v případě týraného Dominika?, Radiofórum (Radiožurnál)
  ilustrační fotoNa otázky kdo a proč nese odpovědnost za selhání v případu týraného chlapce z Brna, hledali odpovědi zástupci resortu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a Fondu ohrožených dětí (FOD) v pořadu Radiofórum na Radiožurnálu. Za MPSV se diskuse zúčastnil ředitel odboru rodiny a dávkových systémů pan Miloslav Macela a předsedkyně FOD paní Marie Vodičková.
  Radiožurnál, 7. 2. 2011
 • Proč si úředníci nevšimli týrání dítěte? Prověří je tým expertů (MF Dnes)
  ilustrační fotoPoměry na sociálním odboru na radnici Brna-středu, jehož pracovníci neodhalili dlouhodobé a brutální týrání sedmiletého chlapce, přijede zkontrolovat speciální tým. Experty posílá ministr práce a sociálních věcí. Mají prošetřit, proč brněnská sociálka nechala chlapce v problémové rodině.
  MF Dnes, 5. 2. 2011
 • ČSSZ: V Česku loni přibylo 21.400 podnikatelů, je jich 977.000 (ČTK)
  ilustrační fotoPočet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl v Česku v roce 2010 o 21.400 na 977.000. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V roce 2009 počet podnikatelů, tedy soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 17.000 na 956.000.
  ČTK, 4. 2. 2011
 • V ČR žije přes 425 tisíc cizinců, jejich počet mírně klesl (ČTK)
  ilustrační fotoV České republice žilo na konci roku přes 425.300 hlášených cizinců. Jejich počet se ve srovnáním s koncem roku 2009 snížil zhruba o 8000. Trvalý pobyt zde mělo téměř 190.000 z nich. Nejvíce cizinců žijících v ČR pocházelo z Ukrajiny, téměř 30 procent. Vyplývá to z údajů zveřejněných na stránkách Českého statistického úřadu (ČSÚ). V zaměstnaneckém poměru bylo v ČR podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí 215.400 cizinců.
  ČTK, 4. 2. 2011
 • Jaromír Drábek: Rozhovor - Jednodušší zákoník, přísnější kontroly (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poskytl rozhovor pro MF Dnes k plánované změně zákoníku práce. Ministr chce, aby se firmy i lidé v chystaném zákoníku práce lépe vyznali.
  MF Dnes, 4. 2. 2011
 • Sedm hlavních změn v zákoníku práce (MF Dnes)
  ilustrační fotoZměny v zákoníku práce, na kterých nyní pracuje resort ministerstva práce a sociálních věcí se budou týkat například zkušební doby, výpovědní lhůty či zpřísnění kontrol práce načerno. Bližší informace můžete najít v dnešním článku deníku MF Dnes.
  MF Dnes, 4. 2. 2011
 • Celkem 411 lidí by mělo letos oslavit stovku (Deníky)
  ilustrační fotoCelkem 411 důchodců narozených v roce 1911 eviduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Z tohoto počtu je 341 žen a 70 mužů. Pro srovnání v loňském roce evidovala ČSSZ celkem 430 stoletých důchodců a v roce 2009 jich bylo 345. U příležitosti stých narozenin dostávají klienti ČSSZ rozhodnutí o zvýšení důchodu o dva tisíce korun a osobní dopis ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.
  Deníky, 3. 2. 2011
 • Lidé loni stonali méně, ubylo pracovních neschopností (ČTK)
  ilustrační fotoPočet dočasných pracovních neschopností se loni ve srovnání s rokem 2009 snížil o 12,6 procenta. Celkem jich bylo zhruba 1,33 milionu, o 192.000 méně než rok předtím. Ubylo i prostonaných dnů a zkrátila se průměrná doba trvání jedné dočasné pracovní neschopnosti. ČTK to oznámila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  ČTK, 2. 2. 2011
 • "Lidské zdroje a zaměstnanost" vytvořily tisíce míst (Právo)
  ilustrační fotoJedním z účinných nástrojů aktivní politiky státu a Evropské unie v boji proti nezaměstnanosti je Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ). Financován je z Evropského sociálního fondu (ESF), který v Evropě existuje už více než 50 let. Díky němu vznikly od roku 2007 tisíce pracovních míst.
  Právo, 2. 2. 2011
 • Aktivní politika zaměstnanosti zachránila loni 6500 míst (Právo)
  ilustrační fotoÚřady práce v Moravskoslezském kraji minulý rok podpořily vznik více pracovních míst než o rok dříve. Jednak měly v rozpočtech o něco více peněz a větší byl i zájem zaměstnavatelů. Nebýt těchto pracovních míst, bylo by v kraji nezaměstnaných asi o šest a půl tisíce více. Během minulého roku úřady práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti podpořily vytvoření 6327 pracovních míst, to je o 838 více než v roce 2009.
  Právo, 2. 2. 2011
 • ČSSZ: Léčebný režim loni porušily více než tři tisíce lidí (MediaFax)
  ilustrační fotoLéčebný režim loni porušilo 3 468 osob a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jim musela snížit nebo zcela odebrat nemocenskou. Ve středu o tom informoval mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš.
  MediaFax, 9. 2. 2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.12. 2018 000 05:09.